R5 5600X stok fanda cızırtı sesi

TheDexter27

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
ASUS Prime B 550M-K
Merhaba öncelikle, yakın zamanda bilgisayardan(hazır sistem ve alalı 2 ay olmuyor) garip sesler gelmeye başladı. Sesi ne kadar kontrol etsem de hep sanki işlemci fanından geliyormuş gibi gözüküyor yük olmadığı zamanda aşırı bir cızırtı sesi geliyor yük olduğunda ise zaten GPU ve kasanın kendi fanları yüzünden ses duyulmuyor. Hazır sistemi aldığım yerle iletişim kurduğumda yardımcı olamayacaklarını söylediler(ilk bir ay yardımcı oluyor ondan sonra kendimiz parçaların garantisi ile uğraşıyoruz)
İşlemci: Ryzen 5600X stok fan.
Ekran kartı: ASUS ROG RX 6800.
Anakart: ASUS Prime b 550M-K
Kasa: ASUS TUF Gaming GT301.
Videoyu ne yazık ki yükleyemiyorum nedense. Acaba ne yapmam gerekiyor?

Stok soğutucunun fanını dışarı doğru çek.

Ses PSU'dan da geliyor olabilir.
Merhaba cevabınız için teşekkürler, pcnin arka tarafından hiç bir ses gelmiyor üst kısmına doğru yaklaştığımda sesin belli bir şekilde CPU tarafından geldiğini duyuyorum diğer kasanın fanları böyle bir ses yapmıyor
Stok soğutucunun fanını dışarı doğru çek.
Tam olarak zarar vermeden nasıl yapabilirim?

Coil-whine problemi olabilir, PSU yada ekran kartında.

Tam olarak zarar vermeden nasıl yapabilirim?

Yavaşça dışarı doğru çekmen zarar vermeden sorununu muhtemelen çözecektir. Aynı sorunu AG400 soğutmada yaşadım ve bu şekilde çözdüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videosunu çektim

Yavaşça dışarı doğru çekmen zarar vermeden sorununu muhtemelen çözecektir. Aynı sorunu AG400 soğutmada yaşadım ve bu şekilde çözdüm.
Denedim ancak ne yazık ki ses değişmedi hiç bir şekilde

Eğer kasaya sığabilen bir soğutma alırsam ses gider mi?

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videosunu çektim.

Denedim ancak ne yazık ki ses değişmedi hiçbir şekilde.

Eğer kasaya sığabilen bir soğutma alırsam ses gider mi?

Sorunun stok soğutucudan olduğuna eminsen evet gider. Bunu alabilirsin:

Not: Fanı yağlamakta sorunu çözebilir.

Sorunun stok soğutucudan olduğuna eminsen evet gider. Bunu alabilirsin:

Not: Fanı yağlamakta sorunu çözebilir.

Ürünü kaydettim kullandığım kasaya sığar değil mi ?, bu AMD'nin stock fanını nasıl yağlayabilirim?
Kullandığım PSU'nın tam ismini buldum bu arada: ASUS TUF GAMİNG 750B 750W 80 PLUS 135MM FANLI

Geri
Yukarı