R5 5600X undervolt nasıl yapılır?

İşlemci üzerinde kullandığım fan PWM modunda çalışıyor. Yani ısındıkça yükseliyor. Sanırım maksimum %80'lere çıkıyor. Manuel olarak %100 yapabiliyorum ama bir tık ses oluşuyor.

Hiçbir türlü sıcaklık sorununu çözemedim ve en sonunda güç planı ayarlarından işlemci kullanımını %100 yerine %99 kullanıma çektim ve şu an sıcaklık kabul edilebilir seviyelerde 50-60 arası değişiyor ama bu kere işlemci hızı sabit 3.7 de kalmış oluyor aklına gelen çözüm yolları var mı?

Sistem bilgileri.

Gigabyte GB-C200G tempered glass RGB USB 3.0 ATX mid Tower kasa.
Frisby FCL-F12BX3 120 mm fan(3'lü set)
Gigabyte 750W P750GM 80+ Gold tam modüler güç kaynağı.
Corsair iCUE H60I RGB Pro XT Liquid 120 mm Intel-AMD uyumlu sıvı soğutucu.
Seagate 1TB FireCuda 510 NVMe okuma 3450 MB-yazma 3200 MB M.2 SSD
GeIL 16 GB(2x8) Orion RGB 3600MHz CL18 DDR4 RAM.
AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz 6 çekirdek 35MB AM4 7nm işlemci.
Gigabyte B550 GAMING X V2 4733MHz(OC) RGB M.2 AM4 ATX anakart.
Gigabyte GeForce RTX 3070 Gaming OC 8G 8 GB GDDR6 256 bit ekran kartı.

Dostum istersen macun yenilemeyi dene bir de...Ve sana şöyle söyleyeyim. Bir önce ki anakart'ım A520M chipset'ine sahipti. OC olmadığı ve B550 chipset iyi bir anakart da alamadığım için B450 almıştım. A520M OC desteği olmayan anakart'ımda default değerler de sıcaklık değerlerim çok daha düşüktü aynı soğutucu ile :) Bilemedim ki, bana macun kalitesiz gibi geldi.

Dostum istersen macun yenilemeyi dene bir de...ve sana şöyle söyleyeyim. Bir önce ki Anakart'ım A520M chipset'ine sahipti. OC olmadığı ve B550 chipset iyi bir anakart da alamadığım için B450 almıştım. A520M OC desteği olmayan anakart'ımda default değerler de sıcaklık değerlerim çok daha düşüktü aynı soğutucu ile :) bilemedim ki, bana macun kalitesiz gibi geldi.

Yarın bir Sinerji bilgisayarı arayacağım sonra benim de aklıma gelen tek şey kalitesiz macun sürülme ihtimali bakalım duruma göre sonuçları yazarım ilgi ve alakan için teşekkürler dostum.

Yarın bir Sinerji bilgisayarı arayacağım sonra benim de aklıma gelen tek şey kalitesiz macun sürülme ihtimali bakalım duruma göre sonuçları yazarım ilgi ve alakan için teşekkürler dostum.

Eyvallah. Bildiğim kadarı ile basit macunlar işlemci yük altında olmadan etkili olabiliyor, ama yük altına girince asıl macun kalitesi ortaya çıkıyor :) Senin normal kullanım değerlerin normal, ama yük altına girince tuhaflaşıyor. Umarım macundandır, sorunun basittir ve halledersin. Görüşürüz, haber bekliyorum...

Eyvallah. Bildiğim kadarı ile basit macunlar işlemci yük altında olmadan etkili olabiliyor, ama yük altına girince asıl macun kalitesi ortaya çıkıyor :) senin normal kullanım değerlerin normal, ama yük altına girince tuhaflaşıyor. Umarım macundandır, sorunun basittir ve halledersin. Görüşürüz, haber bekliyorum...

Selamlar PBO ayarlarından tüm çekirdeklere -30 vererek çok düşük performans kaybı ile beraber 4.65 GHz 1.2 voltaj ayarlarında oyunları oynayabiliyorum. Bir sorum olacaktı acaba sizde ağır oyunlar var mı? Örneğin Call of Duty Warzone, Battlefield V, Metro Exodus, Days Gone gibi oyunlarda sıcaklık kaç derecelerde dolaşıyor?

Selamlar PBO ayarlarından tüm çekirdeklere -30 vererek çok düşük performans kaybı ile beraber 4.65 GHz 1.2 voltaj ayarlarında oyunları oynayabiliyorum. Bir sorum olacaktı acaba sizde ağır oyunlar var mı? Örneğin Call of Duty Warzone, Battlefield V, Metro Exodus, Days Gone gibi oyunlarda sıcaklık kaç derecelerde dolaşıyor?

Senin için Star Wars Jedi Fallen Order deneyebilirim. Sonuçları buraya eklerim daha sonra...
CPU çekirdekleri bugün auto almak zorunda kaldım. Çünkü Windows 11 denedim :D Voltaj fln hiçbir şey değiştirmedim. Auto değerler bu şekilde...
Yer yer 67 dereceye çıkıyor ama ortalama 63 derece gibi diyebilirim.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    228,7 KB · Görüntüleme: 155
Son düzenleme:
Senin için Star Wars Jedi: Fallen order deneyebilirim. Sonuçları buraya eklerim daha sonra...
CPU çekirdekleri bugün Auto almak zorunda kaldım. Çünkü Windows 11 denedim :D voltaj falan hiçbir şey değiştirmedim. Auto değerler bu şekilde...
Yer yer 67 dereceye çıkıyor ama ortalama 63 derece gibi diyebilirim.

Battlefield V 64-64 kişilik bir Conquest haritada 69-72 derece normal diyebilir miyiz? Bana şu an normal gibi gelmeye başladı.

Battlefield V 64-64 kişilik bir Conquest haritada 69-72 derece normal diyebilir miyiz? Bana şu an normal gibi gelmeye başladı.

Sanırım normal :D Bu işlemci çok ısınan bir model değil. Ayrıca Devil May Cry 5 de deneyebilirim senin için. O oyununda sonuçlarını eklerim.
Printscreen pencere modunda alabildim bu oyunda. Yani sıcaklıklar tam olarak aynı. Ekran kartı bir tık daha serin çalışıyor :p
Red Dead Redemption 2 sıcaklık değerlerini de ekledim.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    213,8 KB · Görüntüleme: 130
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    80 KB · Görüntüleme: 121
Son düzenleme:
Sanırım normal :D bu işlemci çok ısınan bir model değil. Ayrıca Devil May Cry 5 de deneyebilirim senin için. O oyununda sonuçlarını eklerim.
Printscreen pencere modunda alabildim bu oyunda. Yani sıcaklıklar tam olarak aynı. Ekran kartı bir tık daha serin çalışıyor :p

Paylaşımların için teşekkürler dostum sıcaklık değerleri yakın gibi 6-7 derece fark var. 120ML sıvı soğutucu gücünün düşük olduğunu anlamış bulunmaktayım. Elimde sıvı soğutucuyu 500 TL'den satıp yerine bir kule tipi soğutucu ve 2 fan alacağım.
Sanırım normal :D Bu işlemci çok ısınan bir model değil. Ayrıca Devil May Cry 5 de deneyebilirim senin için. O oyununda sonuçlarını eklerim.
Isı sorununu an itibariyle çözmüş bulunmaktayım. PBO kapalı ve kasa fanları manuel , pwm şeklin de ayarladığımda sorunun kalktığını görmüş bulunmaktayım. En baştan sadece pbo disable yapıp fan ayarlarını manuel ayarlasam çözülecekmiş internette sıcaklık sorunu hakkında araştırma yaparken pbo hakkında ki advanced veya atuo yerine disable yapıp voltaj sorunun ortadan kalktığı hakkında yorum yazan bir arkadaş sayesinde çözüm bulabildik.

Dosya Ekleri

• DAYS GONE.jpg
    DAYS GONE.jpg
    503,3 KB · Görüntüleme: 152
Son düzenleme:
Paylaşımların için teşekkürler dostum sıcaklık değerleri yakın gibi 6-7 derece fark var. 120ML sıvı soğutucu gücünün düşük olduğunu anlamış bulunmaktayım. Elimde sıvı soğutucuyu 500 TL'den satıp yerine bir kule tipi soğutucu ve 2 fan alacağım.

Isı sorununu an itibariyle çözmüş bulunmaktayım. PBO kapalı ve kasa fanları manuel , pwm şeklin de ayarladığımda sorunun kalktığını görmüş bulunmaktayım. En baştan sadece pbo disable yapıp fan ayarlarını manuel ayarlasam çözülecekmiş internette sıcaklık sorunu hakkında araştırma yaparken pbo hakkında ki advanced veya atuo yerine disable yapıp voltaj sorunun ortadan kalktığı hakkında yorum yazan bir arkadaş sayesinde çözüm bulabildik.

O süper sevindim sorunun çözüldüğüne. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı