R5 5600X ve 11600K Farkı

DracheN

Megapat
Yer
Jüpiter
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Intel Core i5 12400F (6C/12T) GPU: MSI GEFORCE RTX 2060 VENTUS GP OC 6GB GDDR6 192Bit RAM: GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV DDR4 3200MHz CL16 Motherboard: MSI H610M BOMBER DDR4 3200MHz(OC) SSD: Kioxia 500GB Exceria NVMe M.2 SSD (1700MB R / 1600MB W) PSU: THERMALTAKE TR2 S 650W 80 PLUS Case: MSI MAG FORGE M100R ARGB Monitor: MSI MAG 251RX 240HZ 1MS GtG 10-bit OS: Windows 11 Home SL
Arkadaşlar biri R5 5600X 2020 biri 2021 çıkışlı 11600k fakat güç tüketiminde devasa fark var. Bu sıcaklık ve elektrik faturası da göz önüne alındığında korkunç bir fark. Ön bellekte büyük farkla AMD önde. Intel neden bu kadar geride kaldı sizce? Tamam 12. nesil bir atak yaptı kabul ama fiyatlar anakartlar inanılmaz pahalı. Siz ne düşünüyorsunuz?

20220209_115248.jpg

Her şeyi bir kenara bırakırsak, elektrik fatuları yüzünden bile 5600X alınır :) Güzel bir hava veya sıvı soğutma ile buz gibi kullanılabilen bir işlemci. Ben 5600X'ten, 5800X'e geçtim ve ısılara engel olamıyorum. 5800X aşırı ısınıyor bu kış aylarında. 5600X'i o yüzden özlediğim zamanlar oluyor.

Intel'in 12. nesil işlemcileri AMD ile kıyaslanabilir performans olarak. 11. nesil pek iyi değil. İyi olsa alel acele 12. nesil gelmezdi. Çünkü AMD o arada hiçbir girişim yapmadı. Hala da yeni işlemcileri bekleniyor. 11700K ve üzeri tercih edilebilir belki. 11. nesilin AMD'ye kıyasla fiyat performans işlemcisi var ise arkadaşlar söyler. Benim aklıma öyle bir işlemci gelmiyor.

Ben 5600X tercih ederdim bu ikisi arasından açıkçası. Zaten Technopat testi var. 5600X daha iyi performans ve daha az güç tüketimi sağlıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Intel daha yeni 10 nanometreye geçiş yapmışken Ryzen 3. nesilinde 7 nanometreye geçiş yaptı. Bir tek APU işlemcilerini 12 nanometre değeriyle sundular. Üstüne AM4 soketinin desteğiyle de Intel'i geride bıraktılar bence.

İşlemcilerdeki nanometre değeri düştükçe transistörler arasındaki mesafe azalır. Böylece transistörler daha az güç tüketir ve daha az ısı yayar. Bu da işlemcinin daha yüksek performansta çalışmasını sağlar. Ayrıca işlemcideki transistörler birbirine ne kadar yakınsa işlemci içerisine o kadar fazla transistör sığdırılabilir. Tabi bu da işlemcinin daha geç ısınmasına ve daha az güç tüketip daha yüksek performansta çalışmasına katkıda bulunur.

Her şeyi bir kenara bırakırsak, elektrik fatuları yüzünden bile 5600X alınır :) Güzel bir hava veya sıvı soğutma ile buz gibi kullanılabilen bir işlemci. Ben 5600X'ten, 5800X'e geçtim ve ısılara engel olamıyorum. 5800X aşırı ısınıyor bu kış aylarında. 5600X'i o yüzden özlediğim zamanlar oluyor.

Intel'in 12. nesil işlemcileri AMD ile kıyaslanabilir performans olarak. 11. nesil pek iyi değil. İyi olsa alel acele 12. nesil gelmezdi. Çünkü AMD o arada hiçbir girişim yapmadı. Hala da yeni işlemcileri bekleniyor. 11700K ve üzeri tercih edilebilir belki. 11. nesilin AMD'ye kıyasla fiyat performans işlemcisi var ise arkadaşlar söyler. Benim aklıma öyle bir işlemci gelmiyor.

Ben 5600X tercih ederdim bu ikisi arasından açıkçası. Zaten Technopat testi var. 5600X daha iyi performans ve daha az güç tüketimi sağlıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Intel daha yeni 10 nanometreye geçiş yapmışken Ryzen 3. nesilinde 7 nanometreye geçiş yaptı. Bir tek APU işlemcilerini 12 nanometre değeriyle sundular. Üstüne AM4 soketinin desteğiyle de Intel'i geride bıraktılar bence.
İkinize de kesinlikle katılıyorum hocam. AMD yeni nesilde daha ne sunabilecek merakla bekliyorum. :)

AMD yeni nesilde daha ne sunabilecek merakla bekliyorum. :)
Tehlikeli işler peşindeler, hissediyorum :) Çekirdek komasına sokacaklar büyük ihtimal. Fakat fiyatlarının bizi mutlu edeceğinden şüpheliyim. Artık Intel'i geride bırakmaya başladıkları için F/P ürünleri olmaktan çıktılar. AMD önceden fiyatları ucuz olduğu için tercih ediliyordu. Şimdi ise en performanslı işlemciler ürettikleri için tercih ediliyorlar. Bir yandan sevindirirken, bir yandan üzüyorlar :)

Tehlikeli işler peşindeler, hissediyorum :) Çekirdek komasına sokacaklar büyük ihtimal. Fakat fiyatlarının bizi mutlu edeceğinden şüpheliyim. Artık Intel'i geride bırakmaya başladıkları için F/P ürünleri olmaktan çıktılar. AMD önceden fiyatları ucuz olduğu için tercih ediliyordu. Şimdi ise en performanslı işlemciler ürettikleri için tercih ediliyorlar. Bir yandan sevindirirken, bir yandan üzüyorlar :)
R5 3600 2019-2020 yıllarında peynir ekmek gibi gidiyordu sebebi hem 9400F'i ezmesi hem de fiyatının ekonomik olmasıydı. R5 5600X 2020 sonlarına doğru yine F/P olarak geldi fakat 2021 ilk çeyreğinden itibaren bir fiyat artırma politikası izlediler. Bu kullanıcı olarak tabii iyi bir şey olmadı bizim için.
@WTC hocam bu arada 5600X düşünüyorum işlemci acaba stok fanla mı kullandınız yoksa ekstra kule tipi soğutucuya gerek var mı?

Son düzenleme:
@WTC hocam bu arada 5600X düşünüyorum işlemci acaba stok fanla mı kullandınız yoksa ekstra kule tipi soğutucuya gerek var mı?
Kesinlikle soğutucu almanız lazım. Stok fan hiçbir şeye yaramıyor. Isılar direkt tavan yapar. Ben sıvı soğutma ile kullanmıştım. Güzel bir kule tipi de yeterli olur. Kendi stok fanı hariç, bütün soğutucular iş görüyor 5600X için :)

Kesinlikle soğutucu almanız lazım. Stok fan hiçbir şeye yaramıyor. Isılar direkt tavan yapar. Ben sıvı soğutma ile kullanmıştım. Güzel bir kule tipi de yeterli olur. Kendi stok fanı hariç, bütün soğutucular iş görüyor 5600X için :)
Hocam öneriniz olursa hava soğutma olarak çok makbule geçer. :)

Geri
Yukarı