R5 5600X ve RX 6800 1080P'de darboğaz yapıyor

ugurbaba

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle merhaba herkese;

Şöylede bir sorunum daha var, bana dediler ki 1080p bu sistemle darboğaz yapmaz kimisi 2K vs dediler. Ben de RX 6800 satın aldım 2.el. Sonra bir bakıyorum işlemci bazı oyunda %80'i %100'ü görüyor. Oyun Ultra ayarda olmasına rağmen ve ultranın da ultrasına alınca az çok kasmalar meydana geliyor. Sanal çözünürlükle deniyorum 2K-4K sanki böyle droplarım kalkıyor gibi ben çözemedim bu olayı ne yapmam lazım?

Donanım olarak şöyle özet geçeyim;
1-Ryzen 5 5600X(sıfır 2 haftalık)
2-anakart(sıfır 2 haftalık)
3-ekran kartı RX 6800(2 gün önce 2.el aldım sıcaklıkları gayet iyi test ettim)

Arkadaşlar öncelikle merhaba herkese;

Şöylede bir sorunum daha var, bana dediler ki 1080p bu sistemle darboğaz yapmaz kimisi 2K vs dediler. Ben de RX 6800 satın aldım 2.el. Sonra bir bakıyorum işlemci bazı oyunda %80'i %100'ü görüyor. Oyun Ultra ayarda olmasına rağmen ve ultranın da ultrasına alınca az çok kasmalar meydana geliyor. Sanal çözünürlükle deniyorum 2K-4K sanki böyle droplarım kalkıyor gibi ben çözemedim bu olayı ne yapmam lazım?

Donanım olarak şöyle özet geçeyim;
1-Ryzen 5 5600X(sıfır 2 haftalık)
2-anakart(sıfır 2 haftalık)
3-ekran kartı RX 6800(2 gün önce 2.el aldım sıcaklıkları gayet iyi test ettim)
Merhaba öncelikle. Şahsi görüş ve tavsiyelerimi sıralamak istiyorum;

1- Eğer ki bütçe yetiyorsa mümkün olan en kısa sürede PSU'yu değiştirmenizi öneririm.

2- Çoğu konuda yazdığım gibi 5600x çıktığında çok yeterli bir işlemciydi. Bundan böyle çoğu oyunda 4K ultrada da oynasanız, oyunlar işlemciye çok fazla yük bindiriyor. Bunun nedeni yapay zeka kullanımı, npclerin yoğun olması sahnelerin yoğun olması vs. vs. Bundan dolayı da 3D Cache olayının da önemi artıyor doğal olarak L cachelere alması gereken veri miktarı arttığı için. İşlemciyi 5800x3D yapın diyemem çünkü AM4'e yatırım yapmak çok mantıklı değil ancak 1080p'de her oyunda rahat rahat beslemez, kesinlikle darboğaz olmaz denilemez ancak %80-90'larda kullanılsa bile iyi kötü sizi idare edecektir.

Merhaba öncelikle. Şahsi görüş ve tavsiyelerimi sıralamak istiyorum;

1- eğer ki bütçe yetiyorsa mümkün olan en kısa sürede PSU'yu değiştirmenizi öneririm.

2- çoğu konuda yazdığım gibi 5600X çıktığında çok yeterli bir işlemciydi. Bundan böyle çoğu oyunda 4K ultrada da oynasanız, oyunlar işlemciye çok fazla yük bindiriyor. Bunun nedeni yapay zeka kullanımı, NPC'lerin yoğun olması sahnelerin yoğun olması vs. vs. Bundan dolayı da 3D cache olayının da önemi artıyor doğal olarak l cachelere alması gereken veri miktarı arttığı için. İşlemciyi 5800x3D yapın diyemem çünkü AM4'e yatırım yapmak çok mantıklı değil ancak 1080P'de her oyunda rahat rahat beslemez, kesinlikle darboğaz olmaz denilemez ancak %80-90'larda kullanılsa bile iyi kötü sizi idare edecektir.

Aynen dediğiniz gibi yapıyorum. Oyunları ultraya alıyorum yeri geldi mi VSR açıyorum ve droptan kurtuldum gibi. Tabii kasmalar çok nadir oluyor droptan iyidir. Ve az çok sistemi kavradım gibi elden geldiğince ekran kartına yük bindirip, oyunu kasmayan ayarlarda çekmem lazım tabii arada. Öneriniz peki nedir? 2K yeterli mi? Bir de halbuki yeni almıştım moniötrü. Power için ise bütçe yok şu an maalsef.

1080p darboğaz yapıyor az da olsa QHD için uygun bir kart.

Ne bileyim 2.el RX 6800 10000 TL'ye görünce bir de temiz çıktı miningsiz kapayım dedim monitör kısmını hiç düşünmedim :)

Aynen dediğiniz gibi yapıyorum. Oyunları ultraya alıyorum yeri geldi mi VSR açıyorum ve droptan kurtuldum gibi. Tabii kasmalar çok nadir oluyor droptan iyidir. Ve az çok sistemi kavradım gibi elden geldiğince ekran kartına yük bindirip, oyunu kasmayan ayarlarda çekmem lazım tabii arada. Öneriniz peki nedir? 2K yeterli mi? Bir de halbuki yeni almıştım moniötrü. Power için ise bütçe yok şu an maalsef.

Ne bileyim 2.el RX 6800 10000 TL'ye görünce bir de temiz çıktı miningsiz kapayım dedim monitör kısmını hiç düşünmedim :)

2.el 6900XT almıştım miningsiz bulmak zor şahsen ben de hiç düşünmedim sonra bir baktım 12 bine monitör bakıyorum.

2.el 6900XT almıştım miningsiz bulmak zor şahsen ben de hiç düşünmedim sonra bir baktım 12 bine monitör bakıyorum.

Vallahi o kadar bütçe yok maalesef :) bütün bütçeyi 25-30 kyı yatırdım elde kalmadı :) ama herhalde VSR ile ya da Ultra ayarın bir tık üstü ayarlar ile idare edeceğiz 2K monitör alana kadr :) 2K monitör almadan VSR ile test amaçlı kullanabiliyoruz hiç olmazssa aynı işi görüyor değil mi?

Vallahi o kadar bütçe yok maalesef :) bütün bütçeyi 25-30 kyı yatırdım elde kalmadı :) ama herhalde VSR ile ya da Ultra ayarın bir tık üstü ayarlar ile idare edeceğiz 2K monitör alana kadr :)

Ekran kartı aldım ilk ben sonra baktım güç kaynağıı yetmez e işlemcide darboğaz yapacak sıfır dan sistem toplamıştım

Yeni konular

Geri
Yukarı