R5 7500F işlemci hızı aniden düşüyor

Alperen8574

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. 1-2 hafta önce Ryzen 5 7500F / RTX 4060 Ti sistem aldım işlemci temel hızı 3.70 GHz, benimkisi 4.8 GHz de çalışıyordu ben bunu 3.70'e sabitledim aradan birkaç gün geçti masaüstündeyken bir anda işlemci hızı 0.50'ye düşüyor ve uzun süre düzelmiyor. YouTube'ya da Google açınca da düşüyor. Termal macun daha yeni sürüldü, ve kule tipi 2X fan soğutucu var oyunlar da işlemci sıcaklığı 50'yi geçmiyor. Oyunlar da bir problem olmuyor bilgisayar boştayken bir anda işlemci hızı düşüyor. BIOS güncellemeleri son sürüm kurulu, ekran kartı Windows Update vs de güncel neden yapıyor olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci hızını nereden sabitlediniz, BIOS'dan mı sistem içinden mi, voltajla mı oynadınız yoksa uygulama mı kullandınız?

İşlemci hızını nereden sabitlediniz, BIOS'tan mı sistem içinden mi, voltajla mı oynadınız yoksa uygulama mı kullandınız?

1704383779761.png

Buradan sadece güç tasarrufuna aldım.

İşlemciyi niye 5600 gibi kullanıyonuz ki 😐

İşlemci hızını normal ya da Boost şekilde kullansam da gene işlemci hızı düşüyor. Bununla bir alakası olmadığını düşünüyorum.

Eğer oyun modu v.s. açıksa oyunda burası geçersiz kalabiliyor bazen. Hatta bazen oyun modu olan antivirüsler de buna sebep olabiliyor.
Ayarların detaylı halini atabilir misiniz cpu kullanımı bölümünün?

Nereden takip ediyonuz?

MSI Afterburner programı var oyunlar da işlemci hızı değişmiyor zaten oyundan yana sıkıntım yok. Masaüstünde 0.50'ye düşünce donmalar kasmalar yaşıyorum anlıyorum zaten Görev Yöneticisi'nden bakıyorum. Hız 0.50'deyken yüksek performansa aldım işlemci hızını gene bir değişim olmadı.

MSI Afterburner programı var oyunlar da işlemci hızı değişmiyor zaten oyundan yana sıkıntım yok. Masaüstünde 0.50'ye düşünce donmalar kasmalar yaşıyorum anlıyorum zaten Görev Yöneticisi'nden bakıyorum. Hız 0.50'deyken yüksek performansa aldım işlemci hızını gene bir değişim olmadı.
İki modun da cpu kullanımı ayar kısmına bakar mısınız % olarak kaç verilmiş?

Geri
Yukarı