R5 7500F RX 7900 sistem nasıldır?

Bütçe
50000

PixelYamp

Attopat
Daha fazla  
Herkese Selamlar,

en son sistemimi yaklaşık 15 sene önce kurmuştum, tüm parçaları tek tek alıp birleştirmiştim. İş için macbook kullanıyorum, PS5 de var elimde. Strateji oyunları oynayabileceğim, RDR, GTA gibi oyunları Türkçe yama yapabileceğim, Bannerlord vs gibi oyunlan için bir sistem toplamak istiyorum. Tek tek kendim mi alıp birleştirsem yoksa böyle bir hazır sistem mi alsam bilemedim. Sadece oyun oynayacağım. Elimde 4K 60 Hz bir ekran var buna bağlayacağım. PowerColor 7900 GRE istiyorum ama seçenek pek yok o konuda.

Şimdiden Teşekkürler :)

Tekrar selamlar, en çok zorlanacağım parçanın anakart olacağı hiç aklıma gelmezdi. MSI B650 Game Plus konusunda kararlıydım ama @Uchiha Shisui hocanın bu anakart konusunda yaptığı yorumları okudukça kararsız kaldım.

MSI B650 Gaming Plus WiFi: Axe for "expensive" and "weak" boards - Page 31 of 38 - HWCooling.net bu içeriği inceledim, sıcaklık konusunda sıkıntıları olduğu aşikar fakat yazının sonunda bu sorunun "düzeltilebileceği" söylenmiş sanırım. İngilizcem pek iyi değil, bu konu bios update ile düzeltilebilir anlamında mı söylenmiş bir söz mü? Ya da belki düzeltildi bile?

Asus TUF serisine kaydım fakat orada da sıkıntı yaşayanların sayısı pek az değil anladığım kadarıyla. TomaHawklar tuzlu geliyor.

Bir ATX anakart istiyorum sadece :D ileride artık bu işlemci teklemeye başladığında muhtemelen işlemciyi 3D serisine çekeceğim zaman beni üzmesin. Muğla da yaşadığım içinde biraz sıcak, bu sıcaklık sorunu bir ihtimal soğutucu ile çözülebileceği için şimdilik çok kafama takmıyorum.

Herkese iyi bayramlar :)

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2024-04-07 20.16.26.png
    Ekran Resmi 2024-04-07 20.16.26.png
    236,2 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Daha ucuza toplanır gibi hocam
Ekran kartı: https://www.sinerji.gen.tr/sapphire...kran-karti-p-50574?utm_campaign=akakce&v=1.68 22800TL
İşlemci: AMD Ryzen 5 7600X 4.7GHz (Turbo 5.3GHz) 6 Core 12 Threads 32MB Cache AM5 İşlemci | Teknobiyotik 6000TL
Anakartta biraz arada kalmışsın hocam tavsiye için yeterince hakim olmayabilirim
Ama ucuzdan hesaplarsak
Msı Pro B650M-B AMD B650 6800 MHz (OC) DDR5 Soket AM5 mATX Anakart Fiyatları ve Özellikleri 3800TL
SSD
Pazarama 2400TL
Ram:
Codegen CDG-NBD538400/32G 32 GB DDR5 4800 MHz Notebook RAM Fiyatı ve Özellikleri (3000TL markası biraz kötü 500 ekleyip düzeltilir) 3500TL
PSU:
Game Master 750W 80+ Bronze Beyaz Kasa Power Supply PSU Güç KaynaÄı Fiyatı, Yorumları - Trendyol 2000TL
Kasa hariç total 40500 anakart tercihinize bağlı yükselebilir.
Ama hazır sistemleri takip etmekte fayda var genelde daha ucuz oluyorlar.

Son düzenleme:
Daha ucuza toplanır gibi hocam
Ekran kartı: https://www.sinerji.gen.tr/sapphire...kran-karti-p-50574?utm_campaign=akakce&v=1.68 22800TL
İşlemci: AMD Ryzen 5 7600X 4.7GHz (Turbo 5.3GHz) 6 Core 12 Threads 32MB Cache AM5 İşlemci | Teknobiyotik 6000TL
Anakartta biraz arada kalmışsın hocam tavsiye için yeterince hakim olmayabilirim
Ama ucuzdan hesaplarsak
Msı Pro B650M-B AMD B650 6800 MHz (OC) DDR5 Soket AM5 mATX Anakart Fiyatları ve Özellikleri 3800TL
SSD
Pazarama 2400TL
Ram:
Codegen CDG-NBD538400/32G 32 GB DDR5 4800 MHz Notebook RAM Fiyatı ve Özellikleri (3000TL markası biraz kötü 500 ekleyip düzeltilir) 3500TL
PSU:
Game Master 750W 80+ Bronze Beyaz Kasa Power Supply PSU Güç KaynaÄı Fiyatı, Yorumları - Trendyol 2000TL
Kasa hariç total 40500 anakart tercihinize bağlı yükselebilir.
Ama hazır sistemleri takip etmekte fayda var genelde daha ucuz oluyorlar.
Hocam eline emeğine sağlık zahmet edip uğraşmışsın çok teşekkür ederim.

7500F parasına 7600X olduğunu bilmiyordum, işlemciyi bununla değiştireceğim sanırım.

Anakart ATX istiyorum hocam Micro istemiyorum, dediğin gibi anakart konusu benim için ciddi bir muamma şu an için ama en düşük ve ucuz sanırım MSI 650 gaming plus. - 7.150 TL

SSD de okuma yazma hızları çok önemli mi? Ben çok anlamıyorum ama anlayan bir arkadaşım 4000 altı almamamı tavsiye etmemişti, o sebeple WD 4150 okuma yazma seçmiştim. Yine de bilemiyorum çok fark yaratmaz derseniz değişebilir.

Ram konusunda malum RAM sorunlarından dolayı anakartın sitesini inceleyip destek verdiği ramleri tercih etmeye çalıştım. yine de 5600-6000 MHZ ve anakartın destek listesinde olan ramlerden alırım sanırım, sonradan uğraşmak istemiyorum, zaten çok anlamıyorum :)

PSU ve kasa konusunda 750w ilersi içinde (3D işlemciler) yeter dersiniz dediğin mantıklı geldi 2K ya PSU alıp 2-3 K civarına kasa bulursam oradan biraz bütçe ayırabiliyorum. DeepCool CH560 850W 80+ Gold Mesh ayrı ayrı alınca pahalı ama böyle paket halinde alınca daha ucuz diye ilgimi çekmişti ama o tarafa çok eğilmedim şimdilik. Hatta USB 3.0 yazıyormuş 3.2 lere bakmak daha mantıklı olabilir. Hoş sadece oyun için kullanıcam ne kadar önemli benim için bilemedim.

Tekrar teşekkür ederim :)

Hocam eline emeğine sağlık zahmet edip uğraşmışsın çok teşekkür ederim.

7500F parasına 7600X olduğunu bilmiyordum, işlemciyi bununla değiştireceğim sanırım.

Anakart ATX istiyorum hocam Micro istemiyorum, dediğin gibi anakart konusu benim için ciddi bir muamma şu an için ama en düşük ve ucuz sanırım MSI 650 gaming plus. - 7.150 TL

SSD de okuma yazma hızları çok önemli mi? Ben çok anlamıyorum ama anlayan bir arkadaşım 4000 altı almamamı tavsiye etmemişti, o sebeple WD 4150 okuma yazma seçmiştim. Yine de bilemiyorum çok fark yaratmaz derseniz değişebilir.

Ram konusunda malum RAM sorunlarından dolayı anakartın sitesini inceleyip destek verdiği ramleri tercih etmeye çalıştım. yine de 5600-6000 MHZ ve anakartın destek listesinde olan ramlerden alırım sanırım, sonradan uğraşmak istemiyorum, zaten çok anlamıyorum :)

PSU ve kasa konusunda 750w ilersi içinde (3D işlemciler) yeter dersiniz dediğin mantıklı geldi 2K ya PSU alıp 2-3 K civarına kasa bulursam oradan biraz bütçe ayırabiliyorum. DeepCool CH560 850W 80+ Gold Mesh ayrı ayrı alınca pahalı ama böyle paket halinde alınca daha ucuz diye ilgimi çekmişti ama o tarafa çok eğilmedim şimdilik. Hatta USB 3.0 yazıyormuş 3.2 lere bakmak daha mantıklı olabilir. Hoş sadece oyun için kullanıcam ne kadar önemli benim için bilemedim.

Tekrar teşekkür ederim :)
Hocam 7600x linkteki bir hata 7500f çıkıyor basınca aralarında 1k fark var. normalde SSD hızlarını çok önemsemiyorlar ama 1kya hem Ram hem SSD düzeltilir

SSD konusunda da çok iyi bir bilgim yok ama
Goodram SSDPR-PX600-1K0-80 1TB Gen4 5000-3200Mb/s PCIe M2 SSD Fiyatı, Yorumları - Trendyol güzel görünüyor gibi
Ram için de şöyle bişey buldum

Hocam şuan en mantıklı opsiyon bunu özelleştirmek gibi gözüküyor Shark 7A-RTX SUPER - Game Garaj
İstersen 7800x3D yapıp işlemci ağırlıklı bir sistem alabilirsin ister 4070 TI Super yapabilirsin. 7900 den daha iyi performansı var buna ek olarak Nvidia teknolojileri de var. Fiyatına göre çok iyi sistem.

Son düzenleme:
Hocam iyice kafamı karıştırdın valla ☺️ sadece anakart konusunda sıkıntım vardı şimdi ekran kartı girdi işin içine, ben bi süre daha bir şey alamayacağım sanırım ☺️ desteğin için teşekkür ederim

Anakart konusunda Asrock B650 pro rs e karar kıldım sanırım. Wifi olan modelini bulamadım. Usb ile wifi falan bir şeyler yapmaya çalışacağım.

SSD: WD Blue SN580 500GB PCIe Gen4 x4 Okuma 4000MB – Yazma 3600MB M.2 siparişi verdim

KASA ve PSU: deepcool ch560 ve PN850M psu siparişi verdim fiyat uygun gibiydi: https://www.sinerji.gen.tr/deepcool...lass-argb-usb-30-e-atx-mid-tower-kasa-p-50556

Son düzenleme:

Geri
Yukarı