Çözüldü R5 7500F sistem durduk yere kapanıyor ve fişi çekip takmadan açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

pamondella

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill Flare X5 32 GB (2x16) 5600 MHz CL36 F5-56
SSD veya HDD modeli
Kingston snv2s2000g
Ekran kartı
AMD Radeon RX 7800 XT
Anakart
Gigabyte B650M DS3H AMD AM5 DDR5
İşlemci
AMD Ryzen 5 7500F
Bir gün internette gezerken PC bir anda mavi ekran bile vermeden kapandı ama klavye, mouse ışıkları yanıyor, kasa ışığı yanıyor. Güç düğmesine bastığımda açılmadı. Fişi çekip yeniden taktım açıldı. O gün hiçbir sorun çıkarmadı. Sonraki gün açtım 1-2 saat internette takıldıktan sonra yine aynısını yaptı. Kasa tozlu olduğu için kasayı temizledim, kabloları çıkartıp yeniden taktım. O gün 3-4 saat God of War oynarken sorun çıkarmadı, ertesi gün yine aynısını yaptı.

Windows Bellek Tanılama üzerinden RAM'leri test ettim sorun çıkmadı. SSD testi yaptım sıkıntı yok. BIOS güncelledim (ne alaka bilmiyorum ama). Sürücüleri güncelledim. 3DMark'ta test ettim sıkıntı yok her şey stabil. BIOS pilini çıkartacaktım ki anakart vidası yalama olmuş onu da çıkartamıyorum. (Bir arkadaş statik elektrikten dolayıdır demişti.)

Şu bilgiyi de vereyim. Anakartım RAM'leri yüksek hızda desteklemediği için düşük hızda kullanıyorum. Zamanında o yüzden PC açılmamıştı.

Bugün yine başıma bela oldu bir şekilde yine açtım. Teknik taraftan anlamıyorum yanlış bir şey yazdı isem affola, yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Power: Corsair RM750X Shift 750W 80+ Gold Full Modüler ATX PSU

Çözüm
SSD'de sorun olup olmadığına değil, DRAM'siz bir model olduğunu belirttim alıntıda yazıyor. İmkanınız varsa başka bir SSD ile deneyin lakin bu işlemden önce şu kodu CMD'ye girin;

SFC /scannow diskteki bozuklukları onarıyor. Hatta mümkünse sıfırdan kurulum yapın, windowsda da sıkıntı olabilir.
Çok teşekkürler deneyeceğim.

Power'dan Ekran kartına giden PCIe kablosunu değiştirdim sorun çözüldü. @GFYT hocama çok teşekkürler ediyorum.
OCCT ile Power testi yap, kapanma vs oluyor mu kontrolünü sağla. FurMark ile ekran kartını test et, görüntülerde bozulma oluyor mu onu da gözlemle. Memtest86 ile RAM'lerini test et, Windows tanılama aracı önermiyorum.
Kapanmazsa şuan test edeceğim. Teşekkürler

OCCT ile Power testi yap, kapanma vs oluyor mu kontrolünü sağla. FurMark ile ekran kartını test et, görüntülerde bozulma oluyor mu onu da gözlemle. Memtest86 ile RAM'lerini test et, Windows tanılama aracı önermiyorum.
Sitede bulduğum rehber ile OCCT Power testi yaptım ancak sonuçları görebileceğim bir yere ulaşamadım. Test sırasında CPU 1 saat boyunca %100 kullanılmasına rağmen 76 C geçmedi ve testi sorun olmadan tamamladı.
Furmark testinde de sıkıntı çıkmadı, görüntü bozulması vs olmadı. Sonuç ekte mevcut.
Memtest86 ile 3,5 saat test yapıldı. Hatayla karşılaşılmadı. Sonuç ekte mevcut.

Testler sırasında PC hiç kapanmadı. Şimdi neleri kontrol etmem gerekiyor? Acaba Win10'da mı bir sorun var. Yanlış hatırlamıyorsam God of War oynarken C diskinde yeterli alan olmadığı için sistem donup kalmıştı. Sorunlar sanırım ondan sonra başladı. Onun bir etkisi olur mu bilmiyorum ama yinede söyleyeyim.

Dosya Ekleri

• MEM sonuç.jpg
    MEM sonuç.jpg
    58,3 KB · Görüntüleme: 6
  • Furmark Sonuç.jpg
    Furmark Sonuç.jpg
    87,1 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Kapanmazsa şu an test edeceğim. Teşekkürler.

Sitede bulduğum rehber ile OCCT Power testi yaptım ancak sonuçları görebileceğim bir yere ulaşamadım. Test sırasında CPU 1 saat boyunca %100 kullanılmasına rağmen 76 C geçmedi ve testi sorun olmadan tamamladı.
FurMark testinde de sıkıntı çıkmadı, görüntü bozulması vs olmadı. Sonuç ekte mevcut.
Memtest86 ile 3,5 saat test yapıldı. Hatayla karşılaşılmadı. Sonuç ekte mevcut.

Testler sırasında PC hiç kapanmadı. Şimdi neleri kontrol etmem gerekiyor? Acaba Windows 10'da mı bir sorun var. Yanlış hatırlamıyorsam God of War oynarken C diskinde yeterli alan olmadığı için sistem donup kalmıştı. Sorunlar sanırım ondan sonra başladı. Onun bir etkisi olur mu bilmiyorum ama yine de söyleyeyim.

Belirtiler SSD'yi gösteriyor, DRAM'siz bir model ondan dolayı kaynaklanabilir.

Belirtiler SSD'yi gösteriyor, DRAM'siz bir model ondan dolayı kaynaklanabilir.
SSD'yi test edebileceğim bir program vs var mıdır acaba? Ona göre garantiye vs göndersem değişim yaparlar mı?

Kingston SSD Manager'a göre sorun yok diyor.

Dosya Ekleri

• Kingston SSD Manager.png
    Kingston SSD Manager.png
    100 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
SSD'yi test edebileceğim bir program vs var mıdır acaba? Ona göre garantiye vs göndersem değişim yaparlar mı?

Kingston SSD Manager'a göre sorun yok diyor.

SSD'de sorun olup olmadığına değil, DRAM'siz bir model olduğunu belirttim alıntıda yazıyor. İmkanınız varsa başka bir SSD ile deneyin lakin bu işlemden önce şu kodu CMD'ye girin;

SFC /scannow diskteki bozuklukları onarıyor. Hatta mümkünse sıfırdan kurulum yapın, windowsda da sıkıntı olabilir.

Çok teşekkürler deneyeceğim.

Power'dan Ekran kartına giden PCIe kablosunu değiştirdim sorun çözüldü. @GFYT hocama çok teşekkürler ediyorum.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı