R5 7500F sistemde Core Power Boost açıkken işlemci ve anakart bölgesinden ses geliyor

imfrezzyguys

Kilopat
Merhaba, aşağıdaki DDR5 sistemimi alalı 3 gün oldu. Anakart ve işlemci bölgesinden cızırtı, cw gibi ses geliyor anlayamadım. BIOS güncelleme, BIOS downgrade yapmama rağmen düzelmedi. Sorunu BIOS'tan "Core Performance Boost" aktifken, kapalı duruma getirdiğimde düzeldi. Fakat neden boostsuz kullanayım ki?
Açtığım zaman tekrar ses sorunu oluyor.
OCCT ile işlemciye yük bindirdiğim zaman Core Performance Boost kapalı iken boşta 0.800v 30-35W 300 GHz görüyor ve en fazla 3.7'de çalışıyor. Açtığımda ise sesli çalışıp ortalama 1.2.-1.25v ve maksimum 90W sabit 4700-4800GHz görüyor.

Sistem bileşenleri:
Ryzen 5 7500F işlemci.
Gigabyte A620h m anakart.
Gigabyte 4070 Gaming OC ekran kartı.
Kingston 2x8 Fury DDR5 RAM bellek.
WD 500GB M.2 SSD.
FSP Hydrok 650W güç kaynağı.

Son olarak sorunun VRAM kaynaklı olabileceğini düşünerek kendimce bir şeyler denemeye karar verdim. Core Performance Boost'u kapalı ya da otomatik yapabiliyorsunuz bende otomatiğe tekrardan alıp denemeler yaptım. Şu son ayarlardan sonra ses çok çok az duyuluyor. Minimal bir ses var fakat eskisi gibi değil. Muhtemelen stabil bir volt ayarıyla bu iş çözülür fakat ben anlamıyorum çok fazla. Bir de anakart müsaade etmiyor ayar yapmama A620M h almayın arkadaşlar kötü bir kart olduğunu düşünmeye başladım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sesi arttırarak dinleyiniz ince bir cızırtı değil uzaktan duyuyorum

Var mı bir fikri olan?

Dosya Ekleri

• 1704622679889.jpg
    1704622679889.jpg
    278,9 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı