R5 7500F sisteme DDR5 RAM önerisi

Daha fazla  
Merhaba, ASRock B650 livemixer anakartımda R5 7500F işlemcim ile birlikte kullanacağım ve sadece aşağıdaki 3 RAM'den birini seçme şansım var. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Kasam beyaz.

Ramlerin anakartın sitesinde uyumluluk olarak gözükmesine gerek var mı ?
Hayır.

BIOS sürümünüzün güncel olmasına özen göstermeye bakın. Ramlerin ''uyumsuzluğu'' gibi bir durum söz konusu olmaz. Eğer bir sıkıntı yaşarsanız, bu ramlerin frekans değerleri ile ilgili olabilir.

Bu sebeple BIOS sürümünüz güncel olursa iyi olur. EXPO üzerinde anakart ve işlemcinizin elverdiği en yüksek değerleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Hayır.

BIOS sürümünüzün güncel olmasına özen göstermeye bakın. Ramlerin ''uyumsuzluğu'' gibi bir durum söz konusu olmaz. Eğer bir sıkıntı yaşarsanız, bu ramlerin frekans değerleri ile ilgili olabilir.

Bu sebeple BIOS sürümünüz güncel olursa iyi olur. EXPO üzerinde anakart ve işlemcinizin elverdiği en yüksek değerleri kullanmayı deneyebilirsiniz.
EXPO şart mı hocam ? Çünkü CL30 olan ramlerin çoğunda EXPO yok

Bu ramleri tercih ettim.

Buradan bakarak aldım umarım doğru gösteriyordur.

@William Butcher

Son düzenleme:
@ßutterFlyEffect Değil. EXPO yazmasa veya dediğin listede olmasa da kullanabilirsin. Gördüğüm kadarıyla aldığın belleklerde Hynix M-Die çipler var, almışken Hynix A-Die olanlardan almanı öneririm. DDR5'e pek hakim olmadığımdan @deadfellow bakarsa daha iyi olur.

Çok teşekkür ederim. Attığım site eğer doğruysa en uyumlu o diye belirtmişler ondan dolayı düşündüm.

@deadfellow hocam sizde yardımcı olursanız çok sevinirim. Newegg üzerinden Amerika'dan alacağım. ASRock B650 live Mixer anakart R5 7500F işlemciye ram için. 6000MHZ ve CL30 olarak uyumlu bunu bulabildim.

@ßutterFlyEffect değil. EXPO yazmasa veya dediğin listede olmasa da kullanabilirsin. Gördüğüm kadarıyla aldığın belleklerde Hynix m-die çipler var, almışken Hynix a-die olanlardan almanı öneririm. DDR5'e pek hakim olmadığımdan @deadfellow bakarsa daha iyi olur.

Hocam merhaba bende 5 7500F işlemcim için RAM bakıyordum XPG Lancer Blade 6400MHz CL32 ve G.Skill flare X5 6000MHz CL32 arasında kaldım. XPG 500TL daha pahalı sizce hangisi alınır?
Bu arada arkadaşın konusu için yanlış değilsem Trident Z5 serisi Intel işlemciler için tasarlanmıştı yani AMD için Trident Z5 Neo alınmalı diye biliyorum.

Hocam merhaba bende 5 7500F işlemcim için RAM bakıyordum XPG Lancer Blade 6400MHz CL32 ve G.Skill flare X5 6000MHz CL32 arasında kaldım. XPG 500TL daha pahalı sizce hangisi alınır?
Bu arada arkadaşın konusu için yanlış değilsem Trident Z5 serisi Intel işlemciler için tasarlanmıştı yani AMD için Trident Z5 Neo alınmalı diye biliyorum.

Hocam AM5 işlemciler için şu an da 6000 MHz 30CL RAM'ler öneriliyor. O yüzden tercihinizi 6000MHz'den yana yapın. Bahsettiğim RAM direk anakartımın önerilen RAM'leri arasında yer alıyor Intel AMD bir önemi yok o yüzden. Sadece EXPO yok, EXPO açıpta hata almayan kişi sayısıda oldukça az gibi o yüzden EXPO'da bir kriter olmaktan çıktı benim için. İki RAM arasında G.Skill flare modelini tercih ederseniz daha iyi olur.

Hocam AM5 işlemciler için şu an da 6000 MHz 30CL RAM'ler öneriliyor. O yüzden tercihinizi 6000MHz'den yana yapın. Bahsettiğim RAM direk anakartımın önerilen RAM'leri arasında yer alıyor Intel AMD bir önemi yok o yüzden. Sadece EXPO yok, EXPO açıpta hata almayan kişi sayısıda oldukça az gibi o yüzden EXPO'da bir kriter olmaktan çıktı benim için. İki RAM arasında G.Skill flare modelini tercih ederseniz daha iyi olur.

Aynen hocam dediğiniz gibi 6000MHz AMD için sweet spot olarak sayılıyor doğru da gene de sorayım dedim çip farkı vs diye çünkü XPG modeli pek bilinen bir model değil, sizin konuda bildiğim kadarıyla X5 flare ile Trident serisi arasında görünüş dışında bir fark yok bütçenize bağlı olarak (Newegg'de ne kadar ucuzlar bilmiyorum) X5 serisine de bakabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı