R5 7520U işlemci kötü mü?

Bütçe
12500

44Nihat07

Kilopat
Forumda gördüğüm kadarıyla 7520u çok kötüleniyor ama kötü olan tarafı ne? Ben günlük kullanım amacı ile şarjı uzun gidecek ve güncel laptop arıyorum. 7520u fiyat olarak çok iyi ama eksi yönlerini bilmiyorum, bilgilendirir misiniz? Önerdiğiniz başka konfigürasyon var mı?

(11-12K bandında 512 GB SSD ve 16 GB RAM'e sahip modeller var bu işlemci ile Lenovo falan. Ek olarak marka önemli değil ama HP istemiyorum, malzeme kalitesinden dolayı.)

Forumda gördüğüm kadarıyla 7520u çok kötüleniyor ama kötü olan tarafı ne? Ben günlük kullanım amacı ile şarjı uzun gidecek ve güncel laptop arıyorum. 7520u fiyat olarak çok iyi ama eksi yönlerini bilmiyorum, bilgilendirir misiniz? Önerdiğiniz başka konfigürasyon var mı?

(11-12K bandında 512 GB SSD ve 16 GB RAM'e sahip modeller var bu işlemci ile Lenovo falan. Ek olarak marka önemli değil ama HP istemiyorum, malzeme kalitesinden dolayı.)

Belirtmeyi unutmuşum öneri yapacak varsa IPS ekran olursa sevinirim.

Zayıf olan tarafı dahili GPU Radeon 610M.

İşlemci olarak üzer mi peki? GPU ile işim yok açıkçası oyun oynamayacağım. Şu an bilgisayar programcılığı okuyorum birkaç basit kod yazılacak sadece ve biraz gündelik kullanım. Evde masaüstü var ama yazdığım ödevleri yanımda taşımak ıstiyorum okul için.

Bir de sizce 5500U almak mı daha mantıklı 7520u mu? Fiyatlar aynı ama güncel diye 7520u daha mantıklı geliyor bana.

İşlemci olarak üzer mi peki? GPU ile işim yok açıkçası oyun oynamayacağım. Şu an bilgisayar programcılığı okuyorum birkaç basit kod yazılacak sadece ve biraz gündelik kullanım. Evde masaüstü var ama yazdığım ödevleri yanımda taşımak ıstiyorum okul için.

Bir de sizce 5500U almak mı daha mantıklı 7520u mu? Fiyatlar aynı ama güncel diye 7520u daha mantıklı geliyor bana.

5500U daha iyi hocam, sadece günlük kullanım için arıyorsan yıllarca kullanırsın, alternatif olarak i5-1135G7 işlemcili laptoplara da bakarsın, hem Iris Xe çift kanal RAM ile gayet güçlü hem de işlemci gücü normal bir kullanıcı için yeterli, mesela Programlama ile ilgileniyorsan en ağır uygulamalarda bile sorun yaşatmazlar.

5500U daha iyi hocam, sadece günlük kullanım için arıyorsan yıllarca kullanırsın, alternatif olarak i5-1135G7 işlemcili laptoplara da bakarsın, hem Iris Xe çift kanal RAM ile gayet güçlü hem de işlemci gücü normal bir kullanıcı için yeterli, mesela programlama ile ilgileniyorsan en ağır uygulamalarda bile sorun yaşatmazlar.

Çok sağ olun hocam. Ben Intel'in mobil işlemci kısmına hakim değilim 10. nesilden sonra, bu işlemcinin AMD veya Intel'in 10. nesilinden muadili nedir acaba? Aklımda fikir oluşması açısından.

1235u kullanan arkadaş var bir de, 1235u ile arasında ki fark ne kadar mesela?

Çok sağ olun hocam. Ben Intel'in mobil işlemci kısmına hakim değilim 10. nesilden sonra, bu işlemcinin AMD veya Intel'in 10. nesilinden muadili nedir acaba? Aklımda fikir oluşması açısından.

1235u kullanan arkadaş var bir de, 1235u ile arasında ki fark ne kadar mesela?

10. nesil mobil i5 işlemciler ile 11. nesil mobil i5 işlemciler arasında fazla fark yok, 12. nesilde Intel sıçrama yaptı biraz, bütçe yeterse i5-1235U işlemcili laptop tavsiye ederim kesinlikle. 1135G7 çoklu çekirdek performansı olarak Ryzen 5500U'dan biraz geride, Iris Xe RX 550 ekran kartına yakın güçte benchmarklara göre. Pil performansı konusunda Intel işlemciler daha iyi oluyor genel kanıya göre.

10. nesil mobil i5 işlemciler ile 11. nesil mobil i5 işlemciler arasında fazla fark yok, 12. nesilde Intel sıçrama yaptı biraz, bütçe yeterse i5-1235u işlemcili laptop tavsiye ederim kesinlikle. 1135G7 çoklu çekirdek performansı olarak Ryzen 5500U'dan biraz geride, Iris Xe RX 550 ekran kartına yakın güçte benchmarklara göre. Pil performansı konusunda Intel işlemciler daha iyi oluyor genel kanıya göre.

10300H-10400h kıvamında anladığım kadarıyla. Siz memnunsunuz sanırım o zaman o modellere bakayım. 1235u ile arasında %20 falan fark varsa sıkıntı değil benim için %30'a çıkarsa düşünürüm belki fiyat farkı var çünkü 5k.

10300H-10400h kıvamında anladığım kadarıyla. Siz memnunsunuz sanırım o zaman o modellere bakayım. 1235u ile arasında %20 falan fark varsa sıkıntı değil benim için %30'a çıkarsa düşünürüm belki fiyat farkı var çünkü 5k.

Ben memnunum, PyCharm gibi görece ağır sayılabilecek bir uygulama kullanıyorum aynı anda arkada birçok program da açık oluyor ve en ufak yavaşlık kasma yok ama 1235U olan laptop almadığım için çok pişmanım, çekirdek gücü daha yüksek ve çoklu işlemlerde %40'a yakın daha güçlü, gerçi ben uygun fiyata bulduğum için almıştım ama bugün olsa 1235U alırdım. Bu arada RAM'lerin mutlaka Dual olmasına dikkat etmelisin, tek 8 GB vardı yanına 8 GB daha ekleyip Dual yapınca grafik performansı 2 kata yakın arttı.

Ben memnunum, PyCharm gibi görece ağır sayılabilecek bir uygulama kullanıyorum aynı anda arkada birçok program da açık oluyor ve en ufak yavaşlık kasma yok ama 1235u olan laptop almadığım için çok pişmanım, çekirdek gücü daha yüksek ve çoklu işlemlerde %40'a yakın daha güçlü, gerçi ben uygun fiyata bulduğum için almıştım ama bugün olsa 1235u alırdım. Bu arada RAM'lerin mutlaka Dual olmasına dikkat etmelisin, tek 8 GB vardı yanına 8 GB daha ekleyip Dual yapınca grafik performansı 2 kata yakın arttı.

https://www.hepsiburada.com/asus-vi...ZT0V?magaza=İntros&url_src=and-product-detail o zaman bu model mantıklı gibi boş slot varsa 8 daha eklerim.

Daha uygun fiyatlılar da var, boş RAM slotu bu seviye laptopların hemen hepsinde mevcut olur.

Geri
Yukarı