R5 7600X AM5 sistem için DDR5 RAM önerisi

TimFoster

Femtopat
Merhaba öncelikle tam olarak sistemi belirteyim.

Ryzen 5 7600X *** Noctua NH-D15 chromax. Black *** ASUS TUF X670e-Plus *** Corsair Vengeance 2x16 DDR5 6000 MHz C36 *** Samsung 980 Pro 1 TB *** Seasonic Core GC-650 Gold *** ASUS TUF RX 6800 oc***

Corsair RAM model no: CMK32GX5M2D6000Z36
Kendi sitesinde EXPO desteği ve anakart ile uyumlu olduğu belirtiliyor.

Bu RAM'ler ile AMD HD 7790 ekran kartı kullandığım sırada AMD EXPO profilleri sorunsuz olarak çalışmaktaydı. Yeni ekran kartı ASUS TUF RX 6800 OC alıp sisteme montajını gerçekteştirdikten sonra EXPO profilleri ile sistem açılmıyordu. Sadece RAM'leri Auto (jedec standartına göre) yaptığım zaman açılıyordu. İade süresi olduğu için RAM'leri iade ettim ve yeni uyumlu RAM kitlerine bakıyorum. Kingston marka RAM'lerin, sahip olduğum anakartın uyumluluk (QVL) listesine baktığımda Fury Beast (KF560C36bbek2-32) ve Fury Renegade (KF560C32RSK2-32) listede yer almaktadır ancak Kingston'un kendi sitesinde Fury renegade DDR5 modelinin AMD EXPO desteği sunmadığı yazmaktadır. Anakart uyumluluk listesinde olduğu için sorunsuz bir şekilde çalışır mı?

Ayrıca eski ekran kartında sorunsuz çalışmasına rağmen yeni ekran kartında hata vermesi durumu bildirmek ve bilgilendirmek istiyorum. İlgilendiğiniz için teşekkürler.

AM5 sistem toplayacaklar için bir ön bilgilendirme ve üstadlardan da RAM önerisi bekliyorum.

@Recep Baltaş abi uygun olduğunda bizi aydınlatırsan güzel olur. Hem sistem toplayacakların da işine yarar. Böyle bir ton eziyet çekmezler.

Konu silinebilir. Herhangi bir öneri gelmedi.

Son düzenleme:
Kullandığınız Corsair marka CMK32GX5M2D6000Z36 model RAMlerin ekran kartı değiştikten sonra overclock yapılamaması oldukça ilginç.

Reddit'te bazı kişilerin RAMleri DIMM slotlarına tam oturtmadıkları için hata aldıklarını, düzgün bir şekilde tam oturtarak taktıklarında sorunun çözüldüğünü okumuştum. Ekran kartını değiştirdikten sonra RAMlerinizde bir temassızlık olmuş olabilir.

Ekran kartını değiştirdikten sonra RAMleri tekrar takmayı veya tek tek çalıştırıp memtest'e sokmayı denediniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı