R5 7600X RX 6800 XT sistem oyunlarda takılıyor

Hocam selam TPM konusunu tam anlayamadım biraz daha açıklayabilmeniz mümküb müdür?

Merhaba,
Oyun bilgisayarımı yenilemeye karar verdim ve yeni bir sistem topladım ancak topladığım sistemde iki rahatsız edici problemle karşı karşıyayım;
İlk problemim sistem gayet stabil çalışması ve oyunlarda yüksek FPS değerleri almama rağmen anlık gelen donmalar özellikle LoL oynarken başlangıçta 900civarlarında oyun esnasında da 550-600 bantlarında FPS alıyorum yine de anlık hareketlerimde donmalar meydana geliyor, dikey senkronizasyonu da açsam FPS'i 144'e sabitlesem de azalma olsa bile ara ara donuyor. FPS düşmesi gibi ama FPS'im hiç düşmüyor.
Bir diğer problemim ise oyun esnasında Alt+Tab yapıp Google vs. girdiğimde Aura Sync'in bağlı olduğu klavye, mouse, CPU soğutucusu, RAM ışıkları kapanıp saniyelik geri açılıyor ve sorunu bir türlü çözemedim.
Tüm bileşenlerimi test ettim hepsi sağlam, BIOS ve tüm deiverlar güncel, AMD sam açık vs.
BIOS'tan undervolt yapmıştım sebep olabilir diye BIOS sıfırladım ama sonuç aynı.
Sizce sorun kaynağı ne olabilir?

Sistem:
ASUS TUF Gaming B650 Plus Wi-Fi anakart.
Ryzen 5 7600X CPU.
XFX RX 6800 XT GPU.
G.Skill Trident Z5 6400MHz 2x32 RAM.
Thermalright peerless assasin 120SE cooler.
Thermalrake thugpower GF750W 80+Gold PSU.
1920x1080 31.5” AOC monitör.

Boşta GPU 45derece CPU 50derece, baskı altında darboğaz yok.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Ayni sorunlari yasayan bir suru kisiyiz ama cozum bulamiyoruz yok yok yok. Bir suru makale okudum yabanci yerli bir suru sey denedim w10 11 ups vs ne varsa yok gecmiyor. Sisteme lanet okuyorum aldigim topladigim gune toplasan is sonrasi 2 3 saat biraz kafa dagitacagim ama gram zevk kalmadi.

Ayni sorunlari yasayan bir suru kisiyiz ama cozum bulamiyoruz yok yok yok. Bir suru makale okudum yabanci yerli bir suru sey denedim w10 11 ups vs ne varsa yok gecmiyor. Sisteme lanet okuyorum aldigim topladigim gune toplasan is sonrasi 2 3 saat biraz kafa dagitacagim ama gram zevk kalmadi.
Ram frekanslarını düşürüp denedin mi?

Geri
Yukarı