R5 7600X sistem görüntü vermiyor

perxlor

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
Kingston 6000 MHz 2x16 DDR5
SSD veya HDD modeli
980 Pro M.2 SSD ve 870 EVO SSD
Ekran kartı
GTX 1080
Anakart
Gigabyte B650M DS3H
İşlemci
R5 7600X
Bilgisayarım biri 200 GB biri 1 TB SSD'yi görmüyordu, birçok şey denedim olmadı. En son CSM desteğini enabled yaptım bir anlığına sinirden görüntü gelmez oldu. BIOS'u görüntü yokken ya da anakarttan sıfırlamamın bir yolu var mı bu seçeneği enabled yapmamla bir alakası yoktur diye düşünüyorum ama bilmiyorum. Cidden delirdim artık hiçbir sorun yok gibi parçalarda. Sadece M.2 SSD ile açılıyordu diğer SSD'ye her şeyi aktarıp format attırmıştım verilerimin olduğu SSD'yi görmemeye başladı. Ben de BIOS'tan RAM'leri 6000 MHz'den 4800e çektim dedim belki duzelir diye o ayarı yaparken görüntü bile vermemeye başladı. Yardımcı olur musunuz? Onun öncesinde SSD'leri takınca mavi ekran hataları veriyordu sürekli. M.2'de bir sorun yok diğer diskler kafayı yedi, verilerimi yedeklemem gerek. Umarım silinmemiştir ya da bozulmamıştır.

Bilgisayarı fişten çektikten sonra anakart üstündeki yuvarlak pili söktükten sonra güç tuşuna 10-15 saniye basılı tut, 10 dk sonra pili yerine geri tak. Bu şekilde oluyordu diye hatırlıyorum.

Bilgisayarı fişten çektikten sonra anakart üstündeki yuvarlak pili söktükten sonra güç tuşuna 10-15 saniye basılı tut, 10 dk sonra pili yerine geri tak. Bu şekilde oluyordu diye hatırlıyorum.
Pili çıkarıp 3 4 dakika sonra taktım sanırım bios sıfırlandı 2 dakika sonra görüntü geldi ama ssdmi hala görmüyor..

Bios sıfırlama linkte açıklamışlar 2 farklı yöntemi var, BİOS sıfırladıktan sonra dene bir daha. RAM hızını 6000mhz yapabilirsin o.c ile bu arada işlemci destekliyor. Ram hızını düşürdükten sonra görüntü neden vermemeye başladı? XMP mi kapattın? BİOS pilini sıfırlayınca çözülür büyük ihtimal. Mavi ekran verince minidump raporunu kayıt etseydin keşke, okuyup çözebiliyorlar. Disk yönetiminde kontrol ettin mi ayrılmamış alan falan var mı acaba?

Bios sıfırlama linkte açıklamışlar 2 farklı yöntemi var, BİOS sıfırladıktan sonra dene bir daha. RAM hızını 6000mhz yapabilirsin o.c ile bu arada işlemci destekliyor. Ram hızını düşürdükten sonra görüntü neden vermemeye başladı? XMP mi kapattın? BİOS pilini sıfırlayınca çözülür büyük ihtimal. Mavi ekran verince minidump raporunu kayıt etseydin keşke, okuyup çözebiliyorlar. Disk yönetiminde kontrol ettin mi ayrılmamış alan falan var mı acaba?
ssd'mde sorun olmalı çünkü taktığımda görüntü vermiyor yada mavi ekran veriyor sabah sorunsuz kullanıyordum son aldığım mavi ekran hataları bunlar <kernel thread priority floor violation & kmode exception not handled> ssdyi takmadan pcyi açtığımda bu minidump raporlarını kayıt etmeyi öğrenmem gerek bunlarla çözülse iyi de ssdmi görmüyor yani bu mavi ekranlar çözülürse ssdm de mi görünecek donanımsal bir şey değil mi bu pek tecrübem yok

Başka bir cihazdan bir USB belleğe live linux kurun ve boot edin. SSD yi kontrol edebilirsiniz bu şekilde.

Başka bir cihazdan bir USB belleğe live linux kurun ve boot edin. SSD yi kontrol edebilirsiniz bu şekilde.
teşekkürler peki bu donmalar ssdden kaynaklı olabilir mi yoksa başka bir şey de olabilir mi bir anda donup kalıyor pc yada mavi ekran veriyor, photoshopu açarken yaşadım sabah ssd arızalanmışsa takılmalar donmalar yaratır mı yani bu şekilde onu merak ettim bu dediğinizi yapayım en son bilgisayarcıya butun parcalari tek tek test ettirecegim sanirim sorunun neyde oldugunu bulabilmek adına

bunu nasıl öğrenebilirim

teşekkürler peki bu donmalar ssdden kaynaklı olabilir mi yoksa başka bir şey de olabilir mi bir anda donup kalıyor pc yada mavi ekran veriyor, photoshopu açarken yaşadım sabah ssd arızalanmışsa takılmalar donmalar yaratır mı yani bu şekilde onu merak ettim bu dediğinizi yapayım en son bilgisayarcıya butun parcalari tek tek test ettirecegim sanirim sorunun neyde oldugunu bulabilmek adına

bunu nasıl öğrenebilirim
bunu oncesinde bir flash bellege atıp rardan cıkartıp biostan biosu guncellemeyi denermisiniz, nasıl yapılacagı burada

Yeni konular

Geri
Yukarı