R5 7600X sistem mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 10

JosepH52

Hectopat
RAM
CMH32GX5M2B6400C36
SSD veya HDD modeli
Kingston KC3000 SSD
Ekran kartı
Sapphire RX 7800 XT Pure
Anakart
Asus Tuf gaming B650 plus wifi
İşlemci
Ryzen 5 7600x
Herkese merhaba,

Yeni bir sistem topladım ve mavi ekranlarla boğuşuyorum.
Sistem parçaları şu şekilde:

Yukarı yazan parçalara ek olarak
Corsair 4000x kasa (RGB fanlar için iCue yazılımı kurulu olsa da olmasa da mavi ekran alıyorum.)
Corsair HX750 PSU

1 saat boyunca Prime95 testi yaptım sorun olmadı. Ramler Memtest86 testini geçti. Ekran kartını başka sistemde denedim sorunsuz çalışıyor. Şu an win10 kurulu ama win11de de mavi ekran aldım.

Minidump

Minidumpları okuyup yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
2 dosyada da hata sabit. Grafik alt biriminde bir olayda ekran kartın ya da grafik alt birimindeki bir olayda ekran kartı, (AMD) işlemciden bir eşitleme nesnesi bekliyor. Hemen akabinde bir PPTE hatası oluyor. PPTE, sanal bellek yönetimi kısmı tarafından yönetilen ve sanal bellek adreslerini gerçek sayfa girdilerine eşleyen özel bir sayfa Girdisi'dir. (PTE) daha sonra AMD ekran kartı hata veriyor ve pagefault sonrası mavi ekran.
Rich (BB code):
00 ffffa20b'f4c06f08 fffff8014'960d463 : nt!KiPageFault+0x463
SystemRoot\System32\DriverStore\FileRepository\u0400566.inf_amd64_5e4d397bddb6fe15\B400392\amdkmdag.sys, Win32 error 0n2
*** WARNING: Unable to verify timestamp for amdkmdag.sys
01 ffffa20b'f4c07078 fffff8014'942cb24 : nt!MiResolveProtoPteFault+0xc4
02 ffffa20b'f4c070c8 fffff8018'9a28227 : dxgkrnl!WaitForSynchronizationObjectFromCpu+0xa13

* https://empyreal96.github.io/nt-info-depot/CS490_Windows_Internals/10_MemMan.pdf

Burdan aslında çok da bir bilgi çıkmıyor. Deneyeceğine de denemişsin. 2 kartın da AMD olduğu için sıkıntı oluyor biraz bu geri kafalı programda. Kartı farklı bir sistemde deneyip sorun çıkarmadığını yazmışsın, 2 ihtimal kalıyor eğer bu dosyalar tamamen hatayı gösteriyorlarsa. Ya anakart ya da işlemcideki dahili grafik kartı. Dahili grafik kartını devre dışı bırakıp sistemi kontrol et ve sonuçları yaz. Ek olarak tekrar mavi ekran alırsan dosyanı paylaş.

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim. CPU içindeki dahili grafik birimini bios üzerinden kapalı şekilde kullanıyorum hali hazırda. Bu minidump dosyaları da igpu kapalıyken oluştu. 7800xt'yi 5800x3d'li ddr4 bir sistemde 1 saat ow2 oynayarak denedim o sırada herhangi bir sorunla karşılaşmadım ama şansa mı denk gelmedi bilmiyorum. Anakartın bios sürümü en günceli. Tekrar mavi ekran alınca paylaşacağım.

................................................
Edit: 16.04.2024

Tekrar merhabalar. Bu pc ile olan sorunumuz hala çözülmüş değil.

Bu süre içerisinde mevcut ramleri çıkardık, anakartın kendi listesinde yer alan Kingston KF556C36BBEK2-32 Ram ile, EXPO profili kapalı, tamamen default en güncel bios ayarlarıyla deniyoruz. Farklı bir ekran kartı olarak Rx 6600 Xt ile uzun süre denedik. Özellikle Overwatch 2 oyununda deniyoruz ama diğer oyunlarda da, oyunun aniden masaüstüne atarak kapanması veya mavi ekran hatalarıyla karşılaşmaya devam ettik.

Son olarak bugün Corsair HX750 güç kaynağını sökerek, Corsair RM750 taktık. Sisteme bağlı olan 1'er adet sata sdd ve hddyi söktük. İşlemciyi söküp anakart üzerindeki pinleri kontrol etmeye çalıştık ancak gözümüze çarpan bir tuhaflık yoktu. Bios pilini çıkartıp anakartı default ayarlarına geri aldık. Ve sorunun gpudan kaynaklanmadığına kanaat getirerek 7800xt'yi tekrar sisteme 2 farklı güç kablosu kullanarak bağladık. DDU ile eski driverı silip yeni driverı ve AMD güncel chipset driverını kurduk.

Bütün bunlardan sonra yine Overwatch 2 denemesi yaparken bir süre oynadıktan sonra sistem donarak buzz sesi çıkarmaya başladı, mavi ekran vermeden restart attı.

Artık 750 watt güç kaynağı yetmiyor mu diye düşünmeye başladım. Minidump dosyasını tekrar aşağıya koyuyorum. İlgili bir arkadaşım değerlendirip akıl verebilirse çok memnun olurum.

Güncel Minidump

Geri
Yukarı