Çözüldü R5 7600X ve RTX 3060 Ti sistem görüntü vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Samet050

Femtopat
Daha fazla  
  • Monitör açılıyor ama sinyal yok hatası veriyor. HDMI 2 sinyal yok hatası var. Sistem çalışıyor anakartta herhangi bir hata ışığı yok.
  • İnternetten araştırdığımda işlemci MHz Max değeri 5200 diyor ama XMP desteği falan açılınca düzeliyor veyahut öyle özellik olmasa bile RAM'in performansı düşük şekilde çalışır benzeri bilgiler okudum internette.
  • Monitörü başka bir cihaza (laptopa) bağladık ekran aktarımı gerçekleşti. Ama toplamış olduğum sistemimde ekran yok.
  • HDMI kablosunu denedim DisplayPort kablosunu denedim yine olmadı. RAM'lerin yerini değiştirdim, tek RAM'e düşürdüm ama yine olmadı.
  • Ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.
Anakart: ASUS TUF B650M DDR5 (Max 6400MHz)
RAM: 2x16 GB DDR5 6000MHz.
İşlemci: AMD Ryzen 5 7600X.
Ekran kartı: Gigabyte RTX 3060 Ti 8 GB 256bit.
Monitör: ASUS TUF VG249Q1R 23.8inç 1ms 165MHz.

Çözüm
Hayır, görüntü kablosunu çıkarıp taktığımda herhangi bir VGA ışığı yanmadı anakartta. Ama ben yine ASUS'un sitesinden gerekli adımları takip ederek BIOS güncellemesi yaptım bıosflashback özelliği ile denedim yine olmadı.

Anakarttan görüntü alabiliyor musunuz?

DRAM yanıyorsa soldan 2. Slotta tek ram ile açın sistemi.
Görüntü kablosunu çıkarıp sistemi açınca anakartta VGA ışığı yanıyor mu?

Yanıyorsa görüntü kablosunu, anakarta takıp sistemi açın, görüntü alırsanız BIOS güncelleyin.

Yine görüntü alamazsanız BIOS flashback özelliği ile BIOS güncelleyin.

Hayır, görüntü kablosunu çıkarıp taktığımda herhangi bir VGA ışığı yanmadı anakartta. Ama ben yine ASUS'un sitesinden gerekli adımları takip ederek BIOS güncellemesi yaptım bıosflashback özelliği ile denedim yine olmadı.

Hata ışığı buldum. DRAM ışığı yanıyor anakartta. Tahmin ettiğim gibi işlemci Max MHz değeri 5200 benim RAM'im overclocksuz 6000 herhalde. O yüzden kabul etmedi. RAM değiştirmem gerekecek

Son düzenleme:

Anakarttan görüntü alabiliyor musunuz?

DRAM yanıyorsa soldan 2. Slotta tek ram ile açın sistemi.

Çözüm
Dediğinizi yaptım. Önce cpu ışığı yanıp söndü daha sonra vga ışığı yanıp söndü şuan da sürekli boom ışığı yanıyor. Ekran geldi ama bi uyarı veriyor şöyle
Screenshot_2023-06-03-11-55-21-528_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
Screenshot_2023-06-03-11-55-21-528_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Dosya Ekleri

• IMG_20230603_115409.jpg
    IMG_20230603_115409.jpg
    185,5 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20230603_113853.jpg
    IMG_20230603_113853.jpg
    137,4 KB · Görüntüleme: 9

Geri
Yukarı