R5 7600X ve RTX3080 sisteme AM5 anakart önerisi

ubilambda

Hectopat
Merhaba değerli arkadaşlar.

AM5 tabanlı yeni bir sisteme geçiş yapmak istediğim için işlemci ve RAM konusunu kafamda netleştirmeme rağmen, anakart konusunda ikilemde kalmış durumdayım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sistemi oyun odaklı olarak kullanacağım ve AM5 soketinin ömrü boyunca 7600X'i kullanıp, AM5 neslinin sonlarında (2025 veya 2026 gibi) o yıl çıkan ve oyun için en uygun olan işlemcisi (veya x3d V cache versiyonu olursa onunla) ile değiştirmeye uygun bir anakart almak istiyorum.

Oyunları 27" 2K ve 165Hz monitör ile oynayacağım. 7600X için, eski sistemimde bulunan Arctic Freezer Duo 34 eSports soğutucuyu kullanacağım.

RAM olarak ise Amazon Germany'den çok uygun bir fiyata Kingston FURY Beast 32GB (2x16) DDR5 6000MT/s CL36 sipariş ettim.

Anakart olarak B650 veya gerekirse B650E serisini düşünüyorum. Overclock gerekmediği sürece yapmayı düşünmüyorum. X670(E) serisinin overkill olacağını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Oyun amaçlı kullanacağım için dahili ses kartı çok önemli mi bilmiyorum. Ses kartı olan bir kulaklık ile bu sorunu hallederim diye düşünüyorum.

Wi-Fi olması çok elzem değil ama ilerde Wi-Fi kulaklık alırsam ihtiyacım olabilir.

Alacağım kartı yaklaşık olarak 6-7 kullanacağımı ve ilerde değiştirmek istediğim işlemci için de yeterli güç sağlaması bakımından (VRM değeri vb.) dikkat etmem gereken temel özellikleri söyleyebilirseniz veya bu amaca hizmet edecek en uygun kartı tavsiye edebilirseniz çok sevinirim.

Coil Whine sorunu olmayan, BIOS güncellemesini düzenli olarak yayınlayan, halihazırda kullanıp memnun kalan kullanıcılardan veya bu konuda bilgi sahibi olanlardan yardım bekliyorum.

Not: Amacıma en uygun anakart olduğu sürece bütçem esnek.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı