R7 1700 RX 580 render için uygun mu?

DMR 7

Centipat
Merhabalar, render için aşağıdaki özelliklerde bir bilgisayar iş görür mü? İç mimari çizimleri için render alınacak.

Genelde GPU için NVIDIA gforce önerileri okudum. Daha hızlı alıyormuş. 5000-8000 lira arası 2. el bilgisayar bakıyorum. Aşağıdaki PC harici önerilerinizi merak ediyorum. En çok neye dikkat etmem gerekiyor işlemci ve ekran kartı konusunda?

IMG-20191101-WA0020.jpg

IMG-20191101-WA0021.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
5000 tlye sıfır R5 3600 ve RX580 li sistem rahatlıkla kurabilirsin. Daha temiz ve işine yarar bir sistem olur.

Gayet iyi bir para var elinde. Sıfır sistem bile toplarsın işini görecek seviyede. Araman gereken şartlar;
Ram 3200 mhz' den aşşağı olamamalı ve minimum 16 gb olmalı (32 gb baba olur) , işlmeci amd 3. nesil bir işlemci çok güzel olacaktır (3600x ve üzeri birşey seçmelisin) , SSD olarak mutlaka samsung NVM2 SSD almalısın sisteme kafan rahat olsun, ekran kartına o kadar çok takılmaman gerektiğini düşünüyorum render işlemini en son ekran kartı etkiler. 256 bit veri yolu olan 8 gb bir ekran kartı senin işini görür. Daha detaylı yardım istersen yaz.

Merhabalar, render için aşağıdaki özelliklerde bir bilgisayar iş görür mü? İç mimari çizimleri için render alınacak.

Genelde GPU için NVIDIA gforce önerileri okudum. Daha hızlı alıyormuş. 5000-8000 lira arası 2. el bilgisayar bakıyorum. Aşağıdaki PC harici önerilerinizi merak ediyorum. En çok neye dikkat etmem gerekiyor işlemci ve ekran kartı konusunda?

Eki Görüntüle 455694

Eki Görüntüle 455695
Sıfır olarak bile o fiyata daha iyisi toplanır. Render için AMD işlemciler daha iyi ama ekran kartı konusunu bilmiyorum.
Yazdığınız bütçeye monitör dahil mi ?

Bu sistem için çok pahalı.

5000 tlye sıfır R5 3600 ve RX580 li sistem rahatlıkla kurabilirsin. Daha temiz ve işine yarar bir sistem olur.

8000 bin TL ile renderin içinden geçecek sıfır pc toplarsın.

arkadaşlar yorumlar için teşekkür ederim. bu fotoğrafını attığım sistem 4bin lira civarında. tabi ki 8binlere çok çıkmak istemiyorum. 4bin için bu sistem değer mi 2. el olarak? daha önemlisi, bu sistemle renderda sorun yaşar mıyım ? 8binlere çok çıkmadan 5000 civarlarında önereceğiniz bi işlemci, ekran kartı var mı?
Sıfır olarak bile o fiyata daha iyisi toplanır. Render için AMD işlemciler daha iyi ama ekran kartı konusunu bilmiyorum.
Yazdığınız bütçeye monitör dahil mi ?

hocam bu sisteme monitörde dahil ve 4000 lira civarlarında. önereceğiniz işlemci var mı acaba 5bin lira civarları için
Gayet iyi bir para var elinde. Sıfır sistem bile toplarsın işini görecek seviyede. Araman gereken şartlar;
Ram 3200 mhz' den aşşağı olamamalı ve minimum 16 gb olmalı (32 gb baba olur) , işlmeci amd 3. nesil bir işlemci çok güzel olacaktır (3600x ve üzeri birşey seçmelisin) , SSD olarak mutlaka samsung NVM2 SSD almalısın sisteme kafan rahat olsun, ekran kartına o kadar çok takılmaman gerektiğini düşünüyorum render işlemini en son ekran kartı etkiler. 256 bit veri yolu olan 8 gb bir ekran kartı senin işini görür. Daha detaylı yardım istersen yaz.

hocam yardımın için çok teşekkür ederim. sen çok detaylı biliyorsun sanırım. senin bu yazdığın özelliklerde sıfır ve 2. el fiyatları aşağı yukarı ne olur acaba? yukarıdaki sistemi 4000 civarlarına bırakıyorlar ama render için iyi olur mu bilemedim.

çok derinlemesine olmasa da biraz araştırdım. ekran kartının iyi olması gerektiğini savunan çok kişi gördüm. o yüzden sordum aslında. nvidia öneriyorlar.

hatta sana yönetici recep bey'in yorumunu ileteyim. benden daha iyi anlayacaksın.

Video render konusunda işlemci de ekran kartı da önemli ama hangisi daha önemli dersen sana kesinlikle ekran kartı derim. Örneğin Adobe Premiere Pro. Bu yazılım hem OpenCL hem de CUDA destekliyor. İyi bir ekran kartı ile de epey yüksek performans sunuyor. GPU kullanarak render süresini 10 saat kadar düşürebildiğini rahatlıkla söyleyebilirim çünkü bizzat bunu tecrübe ettim.

İşlemci konusunda da çekirdek sayısı ne kadar çok ise o kadar iyi. Tabi işlemci de güncel olacak. Yoksa FX işlemci ile iş zor. Bu bağlamda Ryzen, Threadripper veya bütçe varsa Skylake-X derim. Bütçe sınırı yoksa Xeon'a kadar gider... Aşağıda da görüleceği üzere:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

konu linki : Render için Ekran Kartı mı, İşlemci mi Önemli? - Technopat Sosyal
@Recep Baltaş siz de fikrinizi belirtebilir misiniz acaba? yukarıda alıntıladığım yorum üzerinden epey vakit geçmiş. ayrıca render iç mimarı çizimleri için alınacak.

Son düzenleme:
arkadaşlar yorumlar için teşekkür ederim. bu fotoğrafını attığım sistem 4bin lira civarında. tabi ki 8binlere çok çıkmak istemiyorum. 5bin için bu sistem değer mi 2. el olarak? daha önemlisi, bu sistemle renderda sorun yaşar mıyım ? 8binlere çok çıkmadan 5000 civarlarında önereceğiniz bi işlemci, ekran kartı var mı?

hocam bu sisteme monitörde dahil ve 4000 lira civarlarında. önereceğiniz işlemci var mı acaba 5bin lira civarları için
Ekran olarak ne var acaba sistemde. Ekran gereksinimlerinize göre daha hesaplı sıfır bir sistem toplanabilir.
arkadaşlar yorumlar için teşekkür ederim. bu fotoğrafını attığım sistem 4bin lira civarında. tabi ki 8binlere çok çıkmak istemiyorum. 4bin için bu sistem değer mi 2. el olarak? daha önemlisi, bu sistemle renderda sorun yaşar mıyım ? 8binlere çok çıkmadan 5000 civarlarında önereceğiniz bi işlemci, ekran kartı var mı?

hocam yardımın için çok teşekkür ederim. sen çok detaylı biliyorsun sanırım. senin bu yazdığın özelliklerde sıfır ve 2. el fiyatları aşağı yukarı ne olur acaba? yukarıdaki sistemi 4000 civarlarına bırakıyorlar ama render için iyi olur mu bilemedim.

çok derinlemesine olmasa da biraz araştırdım. ekran kartının iyi olması gerektiğini savunan çok kişi gördüm. o yüzden sordum aslında. nvidia öneriyorlar.

hatta sana yönetici recep bey'in yorumunu ileteyim. benden daha iyi anlayacaksın.

@Recep Baltaş siz de fikrinizi belirtebilir misiniz acaba? yukarıda alıntıladığım yorum üzerinden epey vakit geçmiş. ayrıca render iç mimarı çizimleri için alınacak.
Hocam ben elimdeki MSİ GE60 2-OE laptop ile render alıyorum. 6 yıllık pc. Ekran kartı GTX 765M işlemcisi 4700mq. Autocad ve 3dmax 2017 sürümleri sketcup 2019 sürümünü kullanıyorum. Lumion ile render alabiliyorum. Tabi render sürelerim uzun biraz. Söylediğiniz işlemci ve ekran kartı ile de alabilirsiniz rahatlıkla. Ancak ilk başta belirttiğiniz şekilde 5000 Tl bandında daha iyi bir pc toplanabilir rahatlıkla. Özellikle 8000 Tl bütçeye çıktığımızda çok daha üst düzey sistemler rahatlıkla toplanabilir. Attığınız sistemin özelliklerini net bir şekilde paylaşırsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

Son düzenleme:

Şu anda müsait değilim çünkü detaylı bir cevap lazım, akşama doğru uzun bir cevap verir gerekirse görüşerek işini hallederiz bende bir mimarlık fakültesi mezunu olarak istediğin şeyleri biliyorum bakıcaz akşam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı