Çözüldü R7 1700 RX 580 Sistem Mafia: Definitive Editon'da Siyah Ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

cprox

Hectopat
Öncelikle selamlar.
Bir kaç gündür kaynağını arayıp bulamadığım bir problemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaklaşık 5 aydır donanım değişikliği yapmadığım bilgisayarımda "Mafia: Definitive Edition" oynarken oyun-sinematik geçişlerinde önce siyah ekran geliyor, 3-4 saniye sonra sesler bozuluyor ve bir süre sonra da bilgisayar yeniden başlıyordu. Hatayı stabil olmayan bir cpu overclock işleminden sonrasında yaşanan hatalara benzettim. Fakat bios'ta ne MHz değerleriyle ne de voltaj değerleriyle oynamamıştım, hepsi varsayılan değerlerdeydi. Sonrasında bios'tan otomatikte olan voltaj ve MHz değerlerini manuel olarak varsayılan stabil değerlere ayarladım. Çeşitli otomatik OC yapan bios ayarlarını deaktif ettim. XMP profilini kapatıp değerleri kendim girdim. Defalarca bios sürümü değiştirdim. Bunların hiçbiri işe yaramadı. Oyunu bir kere kendi rızamla kapamak nasip olmadı. Problem oyunda mı acaba dedim "Mafia III: Definitive Edition"ı oynamayı denedim onda da zaman zaman aynı hatayı aldım. Sonrasında ekran kartımda bir problem olabileceğini düşündüm ve Furmark indirdim, hazır elim değmişken cpu stress testi de açayım bilgisayarı iyice zorlayayım dedim, prime95 indirdim. İki programdan da en zorlu stress testini başlattım ve 1.5 saat boyunca gözlemledim. Bilgisayar kapanmadı. En son anakartımı değiştirmiştim ve o günden bu yana hiç bilgisayarı zorlayacak bir oyun oynamamıştım. Hep FIFA, CS GO, LoL gibi oyunlar oynuyordum. Sizce sorun ne olabilir?
@Recep Baltaş
Donanım:
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING anakart
AMD Ryzen™ 7 1700 cpu
MSI RADEON RX 580 ARMOR 8G OC gpu

Çözüm
Sadece Mafia'damı yapıyor?
Oyun orijinal ise dosyaları doğrulamayı deneyin.

Oyunların dosyalarında bir problem çıkmadı. Şu an denemek için Hitman 3'ün yüklenmesini bekliyorum.
Problem Mafia oyunlarına münhasır değilmiş ve ekran kartı kaynaklıymış. Bu konuyu buldum: Rehber: AMD Ekran Kartlarında Siyah Ekran Hatası
Farklı sürücüler denedim fakat çözüm olmadı. Maksimum frekansı %25 düşürmek işe yaradı. Yine de bu çözüm hiç içime sinmedi. Millet overclock peşinde koşarken biz bu karta güçlü olduğu için para veriyoruz, sonra bilgisayar çökmesin diye frenkans düşürmek zorunda kalıyoruz. AMD GPU'larıyla ile işim bitmiştir.
Deneme.
Sadece Mafia'damı yapıyor?
Oyun orijinal ise dosyaları doğrulamayı deneyin.

Oyunların dosyalarında bir problem çıkmadı. Şu an denemek için Hitman 3'ün yüklenmesini bekliyorum.
Problem Mafia oyunlarına münhasır değilmiş ve ekran kartı kaynaklıymış. Bu konuyu buldum: Rehber: AMD Ekran Kartlarında Siyah Ekran Hatası
Farklı sürücüler denedim fakat çözüm olmadı. Maksimum frekansı %25 düşürmek işe yaradı. Yine de bu çözüm hiç içime sinmedi. Millet overclock peşinde koşarken biz bu karta güçlü olduğu için para veriyoruz, sonra bilgisayar çökmesin diye frenkans düşürmek zorunda kalıyoruz. AMD GPU'larıyla ile işim bitmiştir.
Deneme.

Çözüm

Geri
Yukarı