R7 1700X sisteme yükseltme önerisi

AMD Ryzen 5 5600X işlemci.
Ekran kartı şu an eskisi takılı - MSI 1070 Ti.
X470 Gaming Pro Carbon AC (MS-7B78) anakart.
Samsung SSD 970 EVO 500GB (Smart ok)
DDR4 Corsair SK Hynix 8 GB RAM -3000( 2adet)
Cooler Master sıvı soğutma (markasını şu an bakamadım lazım olursa bakarım)
750W 80+ Gold sertifikalı PSU.

Sapphire RX 6700 ekran kartını almıştım önerdiğiniz. Pek kullamadım, başaramadım onunla...

AMD tarafında belirtiğiniz gibi WattMan hatası var kullanan sorunsuz kullanabiliyor bazı kişilerin ise AMD ile arasını soğutuyor garip bir hata çoğu zaman yazılım bazen kullanılan donanım ile alakalı oluyor.

15k bütçede sıfır bir şekilde daha güçlü bir kart bulmak zor 3070 Ti dışında NVIDIA tarafında, ama şöyle bir sorun var NVIDIA bu kartı hiç tınlamıyor. 2060'ın bile 12 GB olan modelleri mevcut, 3070 serisi 8 GB olarak kaldı. Şu an için iyi olur ama 2-3 yıl sonra kartın VRAM'i yeterli gelir mi emin değilim. Minimum 6-8 GB RAM isteyen oyunların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor çünkü. Bir de oyunlarda zaman zaman 11GB VRAM kullanıldığını görenlerde var forumda.

RAM, anakart ve sıvı soğutma tarafında gelirsek.
Sanırsam elinizde zaten sıvı soğutma mevcut onu kullanmaya devam edebilirsiniz eğer işinizi görüyorsa.

Anakart kısmında elinizdeki anakartın tek eksi tarafı PCI-e 4.0 olmaması o da şu anlık oyunlarda 5-10FPS fark ettiriyor. Bu kadar ufak bir değişim için değecek bir şey değil zaten. İleride DDR5'e kökten bir değişim yaparsınız.

RAM kısmında yetmediğini düşündüğünüzde güncelleme yapabilirsiniz şu anda anakartınız destek veriyorsa eğer 3200 veya 3600MHz'ye OC denenebilir. Zaten bu yetmeme durumuna kadar muhtemelen DDR5 teknolojisi biraz daha ucuzlamış olur diye düşünüyorum şu anda anakartları bile 4-5k gibi fiyatlardan başlıyor.

İşin özeti şu anlık ileriye dönük bir ekran kartı almak sizin için en iyisi olur.

Sizce AMD ye 1 şans daha vermeli miyim ?
bu 2 ekran kartına biraz baktım ve insanlar memnun... 2. el 3070 ti yerine sizce denemeli miyim ?, sistem kaynaklı mı acaba cidden kafam basmıyor...
çok şey denedim ama sorunların arkası kesilmedi... üretici firma kaynaklı diye düşünüyorum ama emin olamıyorum...

veya
bunu alıp geçmeyi düşünüyorum bilemedim...

Asus Tuf 3070 ti aldım. şuan için memnunum. yardımcı olan herkes e teşekkütler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı