Çözüldü R7 240 ekran kartı fan değişiminden sonra FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

mühendis52

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, ekran kartımın fan pervanesinden biri kırıldığı için dengesiz çalışıyor ve aşırı gürültülü çalışıyordu. Geçici çözüm olarak egzoz fanını ekran kartına bantlayıp anakarta taktım fakat LoL de 100 FPS alırken 30-40 civarına düştü. Afterburner indirip oyun içi sıcaklıklara baktığımda GPU 60-75 arası ve %90 üstü kullanım işlemci ise 30-40 derece arası ve %50 60 kullanım civarında.

Sistem özellikleri.
R7 240 2 GB GPU.
i3 6098p 3.60 CPU.
1x8 GB DDR4 RAM.
500 GB SSD.

Çözüm
Bantlama işlemini yaparken ekran kartına zarar vermişsin sanırım.

Ne gibi bir zarardan bahsediyoruz? Yani nasıl verebilirim? Bantlarken ekran kartına bantlama yapmadım zarar vermem imkansız. Karta takmış olduğum fanı köşelerinden kule tipi fanlara bantladım. Bantların karttaki çiplere herhangi bir teması söz konusu değil.
Oyunlarda sabit 300 MHz de çalışıyor. AMD softwareye girdiğimde otomatikte 900 MHz gösteriyor ama kendim hızını arttırsam bile oyun içi yine 300 MHz de çalışıyor.

Konu kilitlenebilir, ekran kartı chipsetinin üzerinde bulunan soğutucu bloğu söküp fan takmıştım. Bloğu tekrar takıp fanı takınca FPS değerlerim düzeldi ve sıcaklık da daha fazla düştü.

Ne gibi bir zarardan bahsediyoruz? Yani nasıl verebilirim? Bantlarken ekran kartına bantlama yapmadım zarar vermem imkansız. Karta takmış olduğum fanı köşelerinden kule tipi fanlara bantladım. Bantların karttaki çiplere herhangi bir teması söz konusu değil.
Oyunlarda sabit 300 MHz de çalışıyor. AMD softwareye girdiğimde otomatikte 900 MHz gösteriyor ama kendim hızını arttırsam bile oyun içi yine 300 MHz de çalışıyor.

Konu kilitlenebilir, ekran kartı chipsetinin üzerinde bulunan soğutucu bloğu söküp fan takmıştım. Bloğu tekrar takıp fanı takınca FPS değerlerim düzeldi ve sıcaklık da daha fazla düştü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı