R7 240 Reballing İşlemi Ne kadar Tutar?

Böyle tamire verilecek paranın değmeyeceği durumlarda, ki değse bile hiçbirine güvenip de bir işlem yaptırtmam, kendim uğraşırım sorunu çözmeye.
6 senelik R9 280 kartım 3 ay önce aynı şekilde önce bozuk görüntü vermeye, sonrasında hiç vermemeye başladı. Belleklerde çatlak lehimden şüphelenip gözümü kararttım, fırınladım kartı. Bana mısın demiyor üç aydır.
Reballing'in nasıl yapıldığı hakkında bilginiz var mı? Öyle evde yapılacak bir iş değil.

Reballing yaptım demiş miyim ben göremedim? Reballing neden yapılır, fırınlama neden yapılır bilginiz var mı?
Tamire vermek yerine kendim uğraşırım dediğiniz için öyle bir cevap verdim.
Reballing besleme bacaklarında sorun olduğu zaman yapılır, fırınlama işlemi ise soğuk lehimleri yeniden birleştirmek için ki sağlıklı bir çözüm değildir. 1 yıl sonra yine o lehimler atar.

Tamire vermek yerine kendim uğraşırım dediğiniz için öyle bir cevap verdim.
Reballing besleme bacaklarında sorun olduğu zaman yapılır, fırınlama işlemi ise soğuk lehimleri yeniden birleştirmek için ki sağlıklı bir çözüm değildir. 1 yıl sonra yine o lehimler atar.
Evet, besleme bacaklarında sorun vardı, baştan lehim topu dizme imkanım olmadığı için alternatif yöntem kullandım, sonuç verdi.
Tekrar tamire verilecek paranın değmeyeceği durumlarda diye de belirtiyorum. Gidin fırınlayın demiyorum kimseye, çöp de olabilir kart.

Böyle tamire verilecek paranın değmeyeceği durumlarda, ki değse bile hiçbirine güvenip de bir işlem yaptırtmam, kendim uğraşırım sorunu çözmeye.
6 senelik R9 280 kartım 3 ay önce aynı şekilde önce bozuk görüntü vermeye, sonrasında hiç vermemeye başladı. Belleklerde çatlak lehimden şüphelenip gözümü kararttım, fırınladım kartı. Bana mısın demiyor üç aydır.

Fırınlamak nasıl oluyor.

Fırınlamak nasıl oluyor.
Kart üzerindeki soğutma parçaları, bütün plastikler, kağıtlar sökülüp yüksek ısıya maruz bırakılır. Bu fırın da olabilir, odaklanılacak parça belliyse ısı tabancası da olabilir. 200 derece fırında yaklaşık 8-9 dakika bekletilen karttaki lehimler erir ve soğuyunca tekrar yapışır.

Garanti yöntem değildir. Yüksek ısıya gereğinden uzun süre maruz bırakmak kartın çöp olmasına da sebep olabilir. "Ben tamire falan vermem arkadaş, bozulursa da bozulsun." diyorsa kullanıcı, ancak o halde yapmasını tavsiye ederim.

150 TL ye reball işlemi yaptırırsın, 6 ay sonra yine cihaz sorun çıkarmaya başlar.
Daha önceleri Casper TW7 model laptopumu 3 defa Reball yaptırmıştım, üçünde de chip arızası verdi.
Bunun nedeni pc parça tamircilerinin dürüst olmaması veya hepimizi kazıklamaya çalışmasından geliyor.

Sizin de gördüğünüz üzere eğer lehim toplarında bir arıza olsaydı reballing işlemi sorunu çözerdi. Ama sorun 99.9% chipin içerisindeki tümsekler ve çatlaklar olduğu için chipi 150 dereceye ısıttıklarında zaten tümsekler yerine oturuyor ve chip tekrar çalışmaya başlıyor.

Tabii birkaç zaman sonra (kartın maruz kaldığı ısıya göre değişir) arıza tekrarlıyor.

Reballing hiçbir işe yaramadığı gibi boşuna para ödüyorsunuz. Reballing hiçbir zaman flip chip gpularda tamir değildir. Eğer bir gpu artifact veriyorsa o artık ömrünü doldurmuş demektir.

Bu tür durumlarda biraz daha ömür katmak son damlasına kadar kullanmak için chipinizi sıcak hava tabancası ile 120-150 derece arasında 5 dakika süre ile ısıtırsanız bu çözüme zaten ulaşırsınız.

Malesef grafik kartı tamiri ile uğraşan kişiler bunu bilmenizi istemiyor çünkü "ne var ben de yaparım onu evde" diyeceğinizi çok iyi biliyorlar. Ve dünyanın en gereksiz işlemi olan "buna reballing lazım 500tl ye yabarız" konusu açılıyor....

Üzücü ama sektör bu şekilde para kazanıyor...
Evet, besleme bacaklarında sorun vardı, baştan lehim topu dizme imkanım olmadığı için alternatif yöntem kullandım, sonuç verdi.
Çünkü sorun besleme bacaklarında değildi :) Size besleme bacaklarında sorun olduğu bilgisini kim verdi çok merak ediyorum. Öyle bir sorun olsaydı zaten fırınlamadan sonra da çalışmazdı. Zaten asıl problem chipin içerisindeydi. gpu chipiniz fırında 120 - 150 derece arasına ısındığı için düzeldi.

Bunun nedeni pc parça tamircilerinin dürüst olmaması veya hepimizi kazıklamaya çalışmasından geliyor.

Sizin de gördüğünüz üzere eğer lehim toplarında bir arıza olsaydı reballing işlemi sorunu çözerdi. Ama sorun 99.9% chipin içerisindeki tümsekler ve çatlaklar olduğu için chipi 150 dereceye ısıttıklarında zaten tümsekler yerine oturuyor ve chip tekrar çalışmaya başlıyor.

Tabii birkaç zaman sonra (kartın maruz kaldığı ısıya göre değişir) arıza tekrarlıyor.

Reballing hiçbir işe yaramadığı gibi boşuna para ödüyorsunuz. Reballing hiçbir zaman flip chip gpularda tamir değildir. Eğer bir gpu artifact veriyorsa o artık ömrünü doldurmuş demektir.

Bu tür durumlarda biraz daha ömür katmak son damlasına kadar kullanmak için chipinizi sıcak hava tabancası ile 120-150 derece arasında 5 dakika süre ile ısıtırsanız bu çözüme zaten ulaşırsınız.

Malesef grafik kartı tamiri ile uğraşan kişiler bunu bilmenizi istemiyor çünkü "ne var ben de yaparım onu evde" diyeceğinizi çok iyi biliyorlar. Ve dünyanın en gereksiz işlemi olan "buna reballing lazım 500tl ye yabarız" konusu açılıyor....

Üzücü ama sektör bu şekilde para kazanıyor...
Haklısınız, bu arada sonradan öğrendiğime göre TW7 cihazlar bu konuda zaten kronik sorunlularmış. Yani sıfır anakart bile takılsaydı iki sene içinde yine o chip arıza verebilirdi. Çünkü soğutma sistemi berbat tasarlanmış.

Haklısınız, bu arada sonradan öğrendiğime göre TW7 cihazlar bu konuda zaten kronik sorunlularmış. Yani sıfır anakart bile takılsaydı iki sene içinde yine o chip arıza verebilirdi. Çünkü soğutma sistemi berbat tasarlanmış.
Ve malesef ki çoğu chip üretim aşamasından bu şekilde çıkıyor. Yüksek tdp değerlerine sahip, efektif soğutma bloklarına sahip olmayan faulty heatsinkler, yetersiz soğutma chipleri bir süre sonra kullanılmaz hale getiriyor. Özellikle amd nin r7 ve r9 serisi chiplerinin artifact konusunda sabıka kaydı çok fazla.
Arkadaşlar merhaba.
Daha önceki konumda elimde bir ASUS R7 240 2 GB ekran kartı olduğunu ve ekrana görüntü gelmediğini söylemiştim.

Bu gün yerel bir bilgisayarcıya gittim. Bana ekran kartına reballing işlemi yapılması gerektiğini söyledi.
Ne kadar tutar deyincede minimum 150 TL gibi bir fiyat olur. Duruma göre fiyat değişir dedi.

Sorum şu; sizce bu fiyata R7 240 yaptırmak doğru mudur?
Gönder bana 50tl ye yapayım ısıtma işlemini, 4-5 ay daha gider. Ya da kendin yapmak istersen Isı ayarlı sıcak hava tabancasına ihtiyacın var sadece ve ne yaptığını biliyor olmana. Şuan en ucuzlarından stanley marka var 280-300tl falan olması lazım. Birinden ödünç te alabilirsin etrafında varsa.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı