R7 240 Sistemin Hata Vermeden Yeniden Başlatması

kornoloji

Kilopat
Daha fazla  
Dostlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Arkadaşımın toplamış olduğu bilgisayar bir süredir kendini yeniden başlatıyor. Bazen tarayıcıda bazen de bilgisayar boştayken oluyormuş. Bu olay sık yaşanmasa da bilgisayar herhangi bir hata vermemiş.

Bilgisayar bir kez voltaj dalgalanmasından dolayı kapanmış. Hata iletisini aşağıya koyuyorum.
PSU eski sisteminden kalma, nereden bakılsa 5 senesi var. Arkadaşım yeni PSU almayı düşünüyor ama sorunu bulmak için ne yapabiliriz? Bilgisayarın neden yeniden başladığını nasıl tespit edebiliriz?
25437115_10155958778384694_1691718541_n.jpg

Arkadaşım bilgisayar konusunda acemi, benim ise bu konuda fazla bilgim yok.

Arkadaşımın sistemi şu şekilde;
  • İşletim Sistemi: Windows 10 Pro
  • İşlemci: AMD A4 4000
  • Anakart: ASUS A85XM-A
  • RAM: Kingston HyperX KHX1600C10D3/4G 4 GB DDR3-1600 DDR3 SDRAM
  • Ekran Kartı: AMD Radeon R7 240
  • SSD: SanDisk SDSSDXP120G (120 GB, SATA-III)
  • HDD: ST4000DM000-1F2168 (4 TB, 5900 RPM, SATA-III)
  • HDD: ST3750528AS (750 GB, 7200 RPM, SATA-II)
  • PSU: Thermaltake 800W 80 Plus Bronze'du sanırım modelini hatırlamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Muhtemelen sistem yük altına giriyor ve güç kaynağında bir dengesizlik oluyor bunun sonucunda da sistem yeniden başlıyor.
Sorun büyük bir ihtimal güç kaynağında ama isterseniz bileşenleri söküp hem bileşenleri hemde soketleri temizleyebilirsiniz.

Muhtemelen sistem yük altına giriyor ve güç kaynağında bir dengesizlik oluyor bunun sonucunda da sistem yeniden başlıyor.
Sorun büyük bir ihtimal güç kaynağında ama isterseniz bileşenleri söküp hem bileşenleri hemde soketleri temizleyebilirsiniz.

Sistem boştayken de yeniden başlatıyor. Daha çok günlük işler için kullanılan bir bilgisayar. Daha önce bileşenleri söküp temizlemiştik ancak değişen bir şey olmadı.

Başka bir PSU ile denemeyi düşündük ama hem benim PSU da eski hem de kısa sürede ortaya çıkan bir durum değil. Arkadaşım yakın olmadığı için de benim direk gözlemleme şansım olmuyor.

Bununla ilgili log kaydı var mıdır sistemde? Varsa nasıl ulaşabiliriz? Daha çok bu tarz bilgiler lazım.

Log kaydı olacağını sanmıyorum. Olsaydı iyi olurdu. Ama olayı garantilemek isterseniz prime95 ile sistemi yük altına sokabilirsiniz. Sonra sistemin tepkisini gözlemlersiniz.

Yaklaşık 1 ay araştırmalarım sonunda sanırım sorun çözüldü.

Sistem "atikmdag.sys" mavi ekran hatası veriyormuş.
Mavi ekran hatasının ne olduğunu öğrenince araştırdım ve bu sorunun sosyalde yaygın olduğunu gördüm.

Gelelim çözüme:

Eski PSU Xigmatek Tauro 500 Plus M ile değiştirildi. Sistem yine resetlemiş.
Sisteme yeniden temiz kurulum ile Windows 10 kuruldu. Ekran kartı sürücüsü güncellendi.

Yaklaşık 1 haftadır bir hata yok.
Sistem yine hata verirse önceki minidump dosyaları da mevcut, paylaşacağım.

Yaklaşık 1 ay araştırmalarım sonunda sanırım sorun çözüldü.

Sistem "atikmdag.sys" mavi ekran hatası veriyormuş.
Mavi ekran hatasının ne olduğunu öğrenince araştırdım ve bu sorunun sosyalde yaygın olduğunu gördüm.

Gelelim çözüme:

Eski PSU Xigmatek Tauro 500 Plus M ile değiştirildi. Sistem yine resetlemiş.
Sisteme yeniden temiz kurulum ile Windows 10 kuruldu. Ekran kartı sürücüsü güncellendi.

Yaklaşık 1 haftadır bir hata yok.
Sistem yine hata verirse önceki minidump dosyaları da mevcut, paylaşacağım.

Bende R7 240 kullanıyorum. Bende atikmdag.sys hatasını 1 hafta önce bir - iki kez aldım. Bu olay sürücüyü 18.2.1 sürümüne güncelleyince olmuştu. Ama şuan bende de sorun yok.

Büyük ihtimal sürücü ve windows dosyalarından dolayı alıyoruz hatayı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı