R7 250 Bilgisayarın stabil olmaması

Remous

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Bilgisayarım son zamanlarda hiç stabil değil. Oyun oynuyorum oyundan atıyor sonra bir daha giriyorum AMD driver sürücüleri durduruldu diye hata veriyor. Bu gün Battlefield Bad Company 2 indiriyordum. Ne kadar inmiş diye baktım ki ne göreyim. Bilgisayar arıza vermiş. Yazan şeylere göre güç kaynağında sorun var. Neyse oyun indi. Tam oynayacağım kendi kendine çıkıyor. Oyun korsan değil bu arada. Aynı zamanda bu tüm sisteme yük bindirsin bindirmesin tüm oyunlarda oluyor. Windows 10'un mağazasından Modern Combat 5 indirdim oynuyorum o bile sıkıntı yapıyor. Tüm oyunlarda durum böyle. Oynadığım oyunlar da korsan değil. PSU değiştirmeden önce bu böyle değildi. Ya ekran kartının ayarlarından ya da PSU dan gibi geliyor bana. Evin salonunda bir PSU var isterseniz hemen değiştiririm:D

Sistem şu:

AMD Athlon 250 işlemci. 45 NM 3.0 GHZ 2 çekirdek.

Asus R7 250 ekran kartı. Ayarları paylaşacağım.

Asus M5A 78L- M LX serisi ana kart. BIOS güncel değil.

250 GB Seagate depolama.

Windows 10 Home 64 işletim sistemi.

6 GB 1150 MHZ Kingston 4+ 6 çift modül ram.

FSP' nin modeli belli olmayan 6 senelik bir güç kaynağı.

Sistem bu. Bu arada ekran kartı ağır yük altında 80 derece oluyor. Daha doğrusu en fazla 80 derece. İşlemci çok ısınmıyor ama dar boğaz yapıyor. İşlemci overclock değil ama ekran kartı overclock. Ayarlarım şu:

awyarlar 1 MB.jpg

Neyse durum bu. Bence PSU dan kaynaklı bir olay ama. Neyse, MSİ Afteburner kullanarak çektiğim oyun içi verileri de gösteren ekran görüntüleri gösteren resimler var. İsterseniz atayım. Bu arada PSU ve bilgisayar ter temiz. Dediğim gibi tüm oyunlarda oluyor bu. Cevaplarınızı bekliyorum:)

Bu arada R7 250 için 80 derece çok değil mi? Acaba kartta bir arıza mı var? Acaba işkence testi yapsam mı?

Bu arada bir ara sürücüleri güncellediğim zaman bir sorun olmuştu. Bilgisayardan ses çıkmıyordu. Sonra şu oldu ana kartın çipsetleri eski olduğu için yeni sürücüleri kaldırmıyormuş. Biz de sürücüleri eski yaptık düzeldi:)

Bendede ekran kartı overclockundan sonra aynı sorunlar baş gösterdi stabilite istiyorsanız default frekanslara geri döndürmelisiniz.

Dediğinizi yaptım ama sorun hala çözülmedi. Çok üzücü bir durum bu. Özellikle Battlefield oynayamadım bir türlü:( Babam da Windows 10' a geçtiğinden beri bu sorunları yaşadığını söyledi. Sizce sorun işletim sistemi mi? Neyse, cevabınızı bekliyorum:)

Hocam siz bu sorunlardan iyi anlarsınız. Bir el atsanız. Cidden illallah ettirdi bu sorunlar:(
@Recep Baltaş

Bu arada dediğim gibi elimde bir PSU var. Gerekirse değiştiririm hemen. Bu arada sorun oyundan da olabilir mi?

Acaba sorun ekran kartında mı?

Oyuna girerken bir seçenek çıktı basın EA Games' in yardım sayfası çıktı. Sorunları girdim falan durum bu:
erorr at crahs.png

Oyunda da bir sorun olabilir gibi geldi bana. Çünkü oyun yüklenirken bilgisayar kendini kapatmış, arıza vermiş. Baktığımda sorun PSU' dan olduğu yazıyordu.

Aslında farklı oyunlarda da benzer sorunlar yaşıyorum. Sebep ne acaba?

@Ali Güngör

Sorun konusunda şüphelilere sabit diski de ekliyoruz bu arada:( Of be ne sorun arkadaş:(

Bir tane daha resim göndermek gerekirse bu iyi olur:

crashe error.png

@Adion

Ekran kartını söküp deneyim mi? Böylelikle sorun neyde anlamış oluruz:)

Overclock değil Underclock yaparak bir dener misiniz?
Sırasıyla: Varsayılan frekanslar.
Yüzde 10 daha düşük frekanslar.
Bunu bir deneyin, sonucu bizimle paylaşın. Benzer bir AMD sistemde aynı sorun ile karşılaştım, Underclock yani frekans ve güç düşürerek çözdüm. Daha sonra güç kaynağını değiştirdim ve sorun kalıcı olarak çözüldü. Bir de işlemci zayıfsa ekran kartına yük bindiren ayarları mümkün mertebe açarak dengeleyin.

Babam da Windows 10' a geçtiğinden beri bu sorunları yaşadığını söyledi. Sizce sorun işletim sistemi mi? Neyse, cevabınızı bekliyorum
Kısmi olarak doğru söylemiş :) Sistem eskimeye başlamış haliyle biraz eski sürüm sistem deneseniz daha güzel olur.
OC varsa kaldırıp bios güncelleyip Win 8.1'de deneyin elinde Win 7 varsa onda da deneyebilirsin. Dual boot ile istersen kur tekrar tekrar Win 10'a geçmek zorunda kalmazsın. Bu arada PSU'un kalitesiz.

Kısmi olarak doğru söylemiş :) Sistem eskimeye başlamış haliyle biraz eski sürüm sistem deneseniz daha güzel olur.
OC varsa kaldırıp bios güncelleyip Win 8.1'de deneyin elinde Win 7 varsa onda da deneyebilirsin. Dual boot ile istersen kur tekrar tekrar Win 10'a geçmek zorunda kalmazsın. Bu arada PSU' un kalitesiz.

Evet PSU' um kalitesiz ama öncekinin markası bile yoktu denize düşen yılana sarılır misali buna atıldım:D Neyse bayram sebebiyle köydeydim bir günlük ceza da alınca cevap veremedim. Bilgisayara işkence testi uygulamama gerek var mı? Varsa yapayım.

Bu arada o markasız dediğim PSU' ya markasız demek hakaret olur. Kaç kere elektrik kesildi, karç kere ben bilerek fişi çektim hiçbir şey olmadı:)

PSU'nuzu değiştirdikten sonra temiz bir format ve güncel sürücülerle birlikte tekrardan deneyin. Birde kablolama yaparken, kabloların tam oturup oturmadığına dikkatlice bakın.

PSU'nuzu değiştirdikten sonra temiz bir format ve güncel sürücülerle birlikte tekrardan deneyin. Birde kablolama yaparken, kabloların tam oturup oturmadığına dikkatlice bakın.

Ne kablolaması? Kasamın kablolama desteği yok. Aynı zamanda bunu formata nasıl bağladın? Sorun donanımsal olarak anlaşılıyor sen diyorsun format at. Format atalı 1 sene olmadı daha. Aynı zamanda Windows' un dosyaları da sağlam. Hocam tam emin olmadan konuşmayın.

Ekran kartı ve işlemcinin sürücüleri güncel. Ses sürücülerini falan güncellemiyorum ana kartın çipseti eski yeni sürücüleri kaldırmıyor:)

Evet, sonunda işkence testini daha doğrusu kararlılık testini yaptım. Program AİDA64. 42 dakika boyunca yüksek overclock ile yaptığım test gayet güzel geçti. İşlemci 58 derece civarı çalıştı kısaca 60 derecenin üstüne bile çıkmadı. Ekran kartı 64 ile 65 derece arası çalıştı. Bu testlere güvenemediğim için biraz oyun açıp zorlayacağım. Sanırım sorun overclock yapmamada değil:)

Bilgisayar titremeye başladı bu arada acaba sabit diske mi bir şey oldu?

Ne kablolaması? Kasamın kablolama desteği yok. Aynı zamanda bunu formata nasıl bağladın? Sorun donanımsal olarak anlaşılıyor sen diyorsun format at. Format atalı 1 sene olmadı daha. Aynı zamanda Windows' un dosyaları da sağlam. Hocam tam emin olmadan konuşmayın.

Ekran kartı ve işlemcinin sürücüleri güncel. Ses sürücülerini falan güncellemiyorum ana kartın çipseti eski yeni sürücüleri kaldırmıyor:)

Evet, sonunda işkence testini daha doğrusu kararlılık testini yaptım. Program AİDA64. 42 dakika boyunca yüksek overclock ile yaptığım test gayet güzel geçti. İşlemci 58 derece civarı çalıştı kısaca 60 derecenin üstüne bile çıkmadı. Ekran kartı 64 ile 65 derece arası çalıştı. Bu testlere güvenemediğim için biraz oyun açıp zorlayacağım. Sanırım sorun overclock yapmamada değil:)

Bilgisayar titremeye başladı bu arada acaba sabit diske mi bir şey oldu?
Birincisi, Psu'yu değiştirirseniz kablolamayı yeniden yapmanız gerekecek. İkincisi, her zaman temiz bir format bilgisayarı dinçleştirir. Ayıp gerçekten, biz size tavsiye, olanak sunuyoruz; teşekkür edeceğiniz yerde tepemize çıkıyorsunuz. Ben size sadece bir öneri sundum, isterseniz uygulamaya bilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı