R7 260X bazı oyunlarda görüntü gidiyor

a.k.a kaanderx

Hectopat
Daha fazla  
Belirttiğim gibi bazı oyunları oynadığımda 1-2 veya 3 dakika sonrasında görüntü gidiyor, monitörde sanki bilgisayar kapanmış gibi "no video input" a benzer bir yazı geliyor. Fakat sistem hala çalışır durumda oluyor. (DVI to VGA kullanıyorum) ayrıca kasanın Power veya restart tuşları çalışır vaziyette olmuyor bu olay başıma geldiğinde. PSU'da on off tuşu olmadığı için fişi çekmek zorunda kalıyorum. Her defasında bu da bir risk :D.

• AMD A10-7850K.
  • DDR3 4X2 8 GB RAM.
  • R7 260X.
  • 350W PSU.

Düşündüğüm sıkıntılar;

PSU'nun yeterli olmaması. (Ekran kartını ilk aldığımda sistemim APU olduğu için 250W PSU yeterli geliyordu, ilk taktığımda aynı sorun ortaya çıkmıştı. Haliyle PSU'yu değiştirme kararı aldım. MSI'ın "güç kaynağı hesaplayıcı" sitesinden bir hesaplama yaptım ve 350W PSU'nun yeterli olacağını düşündüm);

Ek Açıklama 2019-11-11 181916.png

Ekran kartının ısınması. (Bahsettiğim oyunlardan biri sistemi pek zorlamayacak "The Forest" oyunu. İlk başta 67-68 derece civarındayken kapandı sistem daha sonra WattMan üzerinden GPU fan RPM'ini arttırdım biraz, bu sefer 62-63 derece civarındayken kapandı. Ve ek olarak CPU üzerinde de sistemi kapatacak kadar bir ısınma mevcut değil(zaten CPU yüzünden kapansa sistem çalışmaya devam etmezdi diye düşünüyorum)).

Görüntü gitmesi yaşamadığım oyunlar: GTA 5 (garip olan şu ki gölgeleri normal'den High'a aldığım zaman aynı sıkıntı yaşanıyor. Fakat normal de iken 4-5 veya 6-7 saat aralıksız oynamışlığım var Online'ı) Payday 2, Rocket League, LOL, CS:GO, ETS 2 multiplayer(bazılarınız bilir multiplayer versiyonunda kalabalık bir yer GTA'dan daha çok zorluyor sistemi)

Görüntü gitmesi yaşadığım oyunlar: Just Cause 3, The Forest, grafikleri çok azıcık da olsa arttırılmış GTA 5.

Tekrardan bir ek olarak: Yaklaşık, 5 dakika FurMark çalıştırdım sistemde, hiçbir sıkıntı yok kapanma gibi ekran kartı 78 80 derece arasında git gel yapıyordu.
Umarım yazılımsal bir problemdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasayı açıp ekran kartınızı temizleyin.
İşlemcide macun yoksa macunlayın.
Driver'ı güncel tutun.
Ayrıca sisteminiz benim düşünceme göre The Forest oyununu Ultra ayarlarda oynamanıza pek müsait değil. i5 + 1050 Ti combosunda bile çok ısınma problemi olabiliyor, bilgisayarı nasıl kullandığınıza dair de bir sorun olabilir. Ama tercihiniz bilgisayarı temizlemek ve oyunu orta ve Low ayarlarda açıp denemek.

OCCT çalıştırır mısın. Ben ekran kartından yana kullanıyorum oyumu.

PSU yetersiz kaldığında PSU kendini kapatır ve sistem elektrikler kesilmiş gibi durur, fakat sizin sistem çalışmaya devam ediyor bu ekran kartı arızası, fakat bazen çevirici adaptörler de bu soruna yol açıyor siz kullanıyor musunuz? Ayrıca Furmark tamekran modun da 30dk ile 1 saat çalıştırın.

OCCT çalıştırır mısın. Ben ekran kartından yana kullanıyorum oyumu
OCCT çalıştırdığım zaman bir buçuk veya iki dakika içinde aynısı oldu tekrar.
PSU yetersiz kaldığında PSU kendini kapatır ve sistem elektrikler kesilmiş gibi durur, fakat sizin sistem çalışmaya devam ediyor bu ekran kartı arızası, fakat bazen çevirici adaptörler de bu soruna yol açıyor siz kullanıyor musunuz? Ayrıca Furmark tamekran modun da 30dk ile 1 saat çalıştırın.
Evet bir dvi to vga çevirici kullanıyorum.
Kasayı açıp ekran kartınızı temizleyin.
İşlemcide macun yoksa macunlayın.
Driver'ı güncel tutun.
Ayrıca sisteminiz benim düşünceme göre The Forest oyununu Ultra ayarlarda oynamanıza pek müsait değil. i5 + 1050 Ti combosunda bile çok ısınma problemi olabiliyor, bilgisayarı nasıl kullandığınıza dair de bir sorun olabilir. Ama tercihiniz bilgisayarı temizlemek ve oyunu orta ve Low ayarlarda açıp denemek.
Herhangi bir ultra durumu söz konusu değil olabilecek en düşük ayarlarda oynuyorum the forest i. Çözünürlük hariç.
OCCT ile yaptığım benchmark testinde yaklaşık 64-65 derece iken gitmişti görüntü. Furmark da ise 75 dereceyi gördüm görüntü gitmeden.

OCCT çalıştırdığım zaman bir buçuk veya iki dakika içinde aynısı oldu tekrar.

Evet bir dvi to vga çevirici kullanıyorum.

Herhangi bir ultra durumu söz konusu değil olabilecek en düşük ayarlarda oynuyorum the forest i. Çözünürlük hariç.
OCCT ile yaptığım benchmark testinde yaklaşık 64-65 derece iken gitmişti görüntü. Furmark da ise 75 dereceyi gördüm görüntü gitmeden.
Çevirici adaptör ısındığı zaman da bu sorunu yapabiliyor, normal kablo ile televizyona veya başka bir monitör de dener misiniz?

Takabileceğim başka bir ekran veya çeviricisiz kullanabileceğim standart bir kablo mevcut değil elimde. Yakınlardaki tanıdığım bir bilgisayarcıya kasayı götürüp düz mantık orda çalıştırabilirim OCCT'yi.
Bu olay meydana geldiğinde sesler de gidiyor. Ses takılması gibi sürekli tekrarlanan bir şey olmuyor fakat OCCT çalıştırırken arka planda bir müzik açıktı, ekran gittiğinde ses de kesiliyor.

Takabileceğim başka bir ekran veya çeviricisiz kullanabileceğim standart bir kablo mevcut değil elimde. Yakınlardaki tanıdığım bir bilgisayarcıya kasayı götürüp düz mantık orda çalıştırabilirim OCCT'yi.
Bu olay meydana geldiğinde sesler de gidiyor. Ses takılması gibi sürekli tekrarlanan bir şey olmuyor fakat OCCT çalıştırırken arka planda bir müzik açıktı, ekran gittiğinde ses de kesiliyor.
Sistem de Overclock veya XMP profili açık mı?

XMP dediğiniz ram'in mhz'ini yükseltmek mi oluyor?
Overclock olarak saymayacak kadar bir ayarlama yapmıştım bios dan. 3Dmark1 boost gibi birşey ve 3.7ghz olan işlemci hızını 4ghz'e çekmiştim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı