R7 260X Oyunlarda Bazen Düşük FPS Sorunu

Makaleler
21
Cevabını asla bulamadığım bir bela ile karşı karşıyayım. Bu sorunu neredeyse 2 yıldır çekiyorum, yeni ekran kartını aldığımdan beri yani. Oyunlarda FPS gayet yüksek iken 1 hafta, 1 ay geçiyor bir bakıyorum oyun 10 FPS olmuş, 200, 300 FPS aldığım oyunda 40, 50'lere düşmüş. Bugün en sonunda büyük bir sinirle sürücüleri değiştirdim yine çözülmedi. Açtım kasayı kartın güç kablosunu değiştirdim yine çözülmedi. En sonunda işlemciyi falan söktüm macunu yeniledim ondan sonra düzeldi ama bu sorunu neyin yaptığını hala bulmuş değilim, PSU'dan şüpheleniyorum. FPS düşük iken GPU %100'de çalışıyor ama kartın fanı sanki boşta çalışıyormuş gibi. Hatta bazen durduk yere görüntünün gittiği de oluyor nadiren, reset tuşu falan hiç basmıyor sadece düğmeden basılı tutarak kapatıp açınca düzeliyor. Isı sorunu hiç yok, kart boşta 30 derecelerde çalışıyor, yükte iken en fazla 70, 75 oluyor. İşlemci de boştayken 30 derece, yükte iken 55 civarı.

i3-540
R7 260X 2 GB
4 GB RAM
500W Zalman ZM500-LE PSU

Arkadaşlar hiç mi kimse bilmiyor sorunu?

Adsız.png

Kartın PCİ-Express X1'de çalıştığı yazıyor, yani düşük ara birimde çalışıyor. Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi? 10 gündür sorun yoktu ama bugün yine başladı, kart frekanslarında hiçbir sıkıntı yok. Gerçekten kafayı yiyeceğim.
Reset attım ve sorun tekrar ortadan kayboldu. PCİ-Express X8'de çalışıyor şu an boştayken bile.

İşlemcin % kaçta çalışıyor?
Ramler kaç mhz ve cl değeri ne kadar?

Sent from my SM-A510F using Technopat Sosyal mobile app

İşlemcide bir sıkıntı yok diye düşünüyorum. Genel de %60, 70 de çalışıyor ama oyundan oyuna değişiyor bazen dahada düşük. Ben ekran kartının düşük arabirim de çalışınca bu sorunun ortaya çıktığından şüphelenmeye başladım. Şimdi sorun yok mesela, X8 de çalışıyor. Sorun var iken X1 oluyor. RAM ise 1333 MHz ve CL9.

HDTune indirip HDD'nin durumuna bir bak. Bad Sector olmuş olabilir. RAM'inden kaynaklanıyor da olabilir. Yani RAM kullanımına bak, yetmiyor olabilir düşnüyorum. Bir de HDD'nin durumuna bak.

Ekran kartını çıkarıp takmayı deneyin uzak bir ihtimal. Bir de bios ayarlarını sıfırlayın.
Yabancı bir forumda çıkarıp takmış düzelmiş. 2 3 kere denemiş.

Şuan sorun yok. Eğer düzelmeseydi tekrar her şeyi sökecektim. 478 tane Reallocted Sector var, henüz Bad Sector yok diskte, evet kendisi çok eski ama bu aralar Upgrade yapamam. RAM'in yetmeme gibi bir sorunu yok, bütün oyunları etkiliyor bu sorun eski oyunlarda bile. BİOS güncel. Ekran kartını 16.11 de bıraktım bir daha güncellemeyi düşünmüyorum, sürekli başka sorunlar getirdiği için yanında diğer sürücülerde de aynı sorun oluyordu, yani büyük ihtimal donanımsal.

Sorun tekrar ortaya çıktı. Bu sefer epey inatçı çıktı. Artık sorunun kaynağı ekran kartının PCİ EXPRESS X1 de çalışması. Anakartın sitesine baktım BİOS bölümünde bu sorunu çözen bir dosya var ama eski BİOS sürümüne ait. Şu an en güncel BİOS'u kullanıyorum sorun hala var. Anakartı komple çöpe atmak dışında ne yapmam lazım ? BİOS da PCİ frekans ayarı hiç yok. Kullandığım BİOS sürümü : P06

Adsız.png

Resimde işaretlediğim BİOS sürümünü yüklemeyi denedim ancak hata veriyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı