R7 2700X 3.7GHz üstüne çıkmıyor

xxmistralxx

Zeptopat
Daha fazla  
Benim şöyle bir sıkıntım var.
PC 3.7 GHz'de darboğaz mı yapıyor bir türlü anlayamıyorum. FPS değerlerim aşırı derecede düşük. GTA 5'te 45 FPS alıyorum. Overclock denedim ama voltaj değerleri yüzünden PC kapanıyor, mavi ekran falan yiyor. Ryzen Master'ı deniyorum ama onda da yeni sürüm olmadığı için yapamadım.

Sistem.
Ekran kartı: ASUS2070s.
İşlemci: 2700X.
Anakart: TUF B550 Plus.
RAM: HyperX Fury 3600MHz 16 GB tek slot.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPB kapatmışsındır sabit 3.7 çalışıyorsa.

BIOS'unu bir sıfırla.
Sıfırladıktan sonra XMP/DOCP aç, başka bir ayara dokunma ve tekrar test et.
MSI Afterburner ile de oyun içi istatistiklerini bir paylaş.

CPB kapatmışsındır sabit 3.7 çalışıyorsa.

BIOS'unu bir sıfırla.
Sıfırladıktan sonra XMP/DOCP aç, başka bir ayara dokunma ve tekrar test et.
MSI Afterburner ile de oyun içi istatistiklerini bir paylaş.

XMP D.OC.P falan açık da böyle uygulamadan yapabileceğim bir overclock var mı?

BIOS üzerinden CPB "Core performans Boost" ayarını bulabilirsen bir kontrol et. BIOS sıfırladıktan sonra otomatik olarak açılır ama sen kapalıysa o ayarı aç.

BIOS üzerinden CPB "Core performans Boost" ayarını bulabilirsen bir kontrol et. BIOS sıfırladıktan sonra otomatik olarak açılır ama sen kapalıysa o ayarı aç.

Tamamdır onu da kontrol edeyim peki overclock yapmadan işlemcinin hızı kendi kendine inip çıkabilir mi mesela tam yükte bir üst seviye ayarlasak yükte değilken kendi kendine düşse falan.

Açıkmış kontrol ettim.

Son düzenleme:
Normalde öyle olması gerekiyor zaten. Windows'tan güç ayarlarından "dengeli"'ye alırsan boştayken düşük frekanslarda çalışır, yüke girince frekansı artar. Yani senin extra bir şey yapmana gerek yok böyle çalışması için.

Yükteyken tekli çekirdek isteyen oyunlarda 4.3 GHz'ye kadar çıkar. Çoklu çekirdek isteyen oyunlarda 4 GHz civarı olur. Eğer CPB kapalıysa da işlemci hep sabit 3.7 GHz'de çalışır.

Tamam oyuna girip kontrol et hızını arttırıyor mu oyun içindeyken.
Ya da Görev Yöneticisi'nden de kontrol edebilirsin. Boştayken de sürekli dalgalanır 4.3GHz çıkıp 3.7 GHz civarına tekrar düşer. Eğer dalgalanma varsa bir sorun yok demektir.

Normalde öyle olması gerekiyor zaten. Windows'tan güç ayarlarından "dengeli"'ye alırsan boştayken düşük frekanslarda çalışır, yüke girince frekansı artar. Yani senin extra bir şey yapmana gerek yok böyle çalışması için.

Yükteyken tekli çekirdek isteyen oyunlarda 4.3 GHz'ye kadar çıkar. Çoklu çekirdek isteyen oyunlarda 4 GHz civarı olur. Eğer CPB kapalıysa da işlemci hep sabit 3.7 GHz'de çalışır.

Ya şey diyeceğim bir de Görev Yöneticisi'nden bakıyorum stabil 3.7 civar ama CPU Z de 3.2 gösteriyor PC özelliklerinde de 3.7 gösteriyor anlamadım.

Ya şey diyeceğim bir de Görev Yöneticisi'nden bakıyorum stabil 3.7 civar ama CPU Z de 3.2 gösteriyor PC özelliklerinde de 3.7 gösteriyor anlamadım.

Yukarı aşağı dalgalanıyor mu dalgalanmıyor mu?
Dalgalanıyorsa sorun yok.
3.7 GHz'nin altına da düşebilir bir sorun yok.
Oyun içinde saat hızlarını görmek için Afterburner'dan bu ayarları açacaksın.

1669466105998.png

Yani boştaki değerlerin bir önemi yok. Afterburner açıkken oyuna girip 5-10 dk oynayıp oyun esnasında farklı anlarda ekran görüntüsü alıp at. GTA V güzel olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı