R7 2700X İşlemci 3200 MHz RAM'lerde Fan Hızı

OguzhanKBCL

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
2 Gün önce büyük bir hevesle aldığım Corsair Vengeance 2x8 GB 3200 MHz CL16 RAM belleklerimi bilgisayarıma taktım. Sonrasında her sistemde yapıldığı gibi A-XMP profillerinden profil 2 yani 3200 MHz olan profili seçtim. A-XMP açtığım zaman işlemci fanım önceki RAM'lerime yani aynı modelin 2400 MHz olanlarına oranla boşta bile çok daha hızlı bir şekilde dönmeye başladı. Bunun sebebinin işlemcimin 2750 MHz üzeri hızlarda soğutucu fanını hızlandırması olduğunu buldum. Ancak yabancı forumlara baktığım zaman CPU fanının profili değiştirip A-XMP açıkken varsayılan ayarlarda fanlarını çalıştırabildiklerini gördüm. Ben bu işlemi maalesef yapamıyorum. Bunun nedeni acaba CPU mu yoksa anakartımın desteklememesinden dolayı mıdır?

Sistemim;
MSI B450M PRO- M.2 (BIOS SÜRÜMÜ: 7B84V2D - 015.050.002.001)
AMD Ryzen 7 2700X
Corsair Vengeance 2x8 GB 3200 MHz CL16
Gigabyte RX580

Son düzenleyen: Moderatör:
Smart fan 5 ile deneyebilirsiniz.
Gigabyte için değil mi Smart Fan 5? Yoksa MSI için de var mı? Ben baktığımda göremedim MSI için. BIOS ayarlarında smart fan ayarı var ancak fan hızlarını değiştirmeme izin vermiyor BIOS eğer BIOS ayarlarındaki smart fanı diyorsanız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı