R7 2700X ve RX 5700 XT Düşük CPU ve GPU Kullanımı

utkuversus

Kilopat
Makaleler
13
Yer
Ankara
Herkese merhaba öncelikle.
Sistemimi toparlayalı 2 ay oluyor. Ve 2 aydır CPU ve GPU kullanımlarında sıkıntılar yaşıyorum. Başta bu sıkıntılar daha azdı ama daha da arttı.
STRIX RX 5700 XT
Ryzen 7 2700X @4.2 1.42V.
ASUS B450-F STRIX.
Corsair RGB Pro 3200MHz CL16.
Gigabyte P650B.
AC Airhawk Duo.
CM ML240L RGB.
Samsung 970Evo&WD Black 500GB.
AOC C24G1 FullHD 144Hz.

Sistemim bu şekilde. LOL, Minecraft, Rust, GTA 5 gibi oyunlarda ayarlar fark etmeksizin GPU ve CPU kullanımı hep eksik oluyor. Özellikle Minecraft'ta CPU'da GPU'da %10'un üzerine çıkmıyor. Rust'da GPU %50-60 arası dolaşırken işlemci %20'lerde, LOL'de de aynı şekilde her iki kaynak da %20 civarlarında seyrediyor. Monitör 1080P ondandır dedim, sanal 2K olarak açtım oyunları fayda etmedi. Sürücüler alındığından beri defalarca güncellendi zaten. Soğutma kısmında da hiçbir sorunum yok. Darboğaz desek işlemci zaten ekstra OverClock ile çalışıyor. Var mıdır bunun bir hal çaresi?

Ekleme: CPU Cinebench R20 testinden 4300 puana yakın bir performans ile sıkıntısız çıkıyor. Ekran Kartı da FurMark testinde sıkıntısız çalışıyor.

Herkese merhaba öncelikle.
Sistemimi toparlayalı 2 ay oluyor. Ve 2 aydır CPU ve GPU kullanımlarında sıkıntılar yaşıyorum. Başta bu sıkıntılar daha azdı ama daha da arttı.
STRIX RX 5700 XT
Ryzen 7 2700X @4.2 1.42V.
ASUS B450-F STRIX.
Corsair RGB Pro 3200MHz CL16.
Gigabyte P650B.
AC Airhawk Duo.
CM ML240L RGB.
Samsung 970Evo&WD Black 500GB.
AOC C24G1 FullHD 144Hz.

Sistemim bu şekilde. LOL, Minecraft, Rust, GTA 5 gibi oyunlarda ayarlar fark etmeksizin GPU ve CPU kullanımı hep eksik oluyor. Özellikle Minecraft'ta CPU'da GPU'da %10'un üzerine çıkmıyor. Rust'da GPU %50-60 arası dolaşırken işlemci %20'lerde, LOL'de de aynı şekilde her iki kaynak da %20 civarlarında seyrediyor. Monitör 1080P ondandır dedim, sanal 2K olarak açtım oyunları fayda etmedi. Sürücüler alındığından beri defalarca güncellendi zaten. Soğutma kısmında da hiçbir sorunum yok. Darboğaz desek işlemci zaten ekstra OverClock ile çalışıyor. Var mıdır bunun bir hal çaresi?

Ekleme: CPU Cinebench R20 testinden 4300 puana yakın bir performans ile sıkıntısız çıkıyor. Ekran Kartı da FurMark testinde sıkıntısız çalışıyor.
Dostum bahsettiğin oyunlar giriş seviyesi ekran kartları için bile sorun olmuyor. Sen kaç FPS alıyorsun? Hz değerinin üstünde FPS alıyorsan sorun yok.

Dostum bahsettiğin oyunlar giriş seviyesi ekran kartları için bile sorun olmuyor. Sen kaç FPS alıyorsun? Hz değerinin üstünde FPS alıyorsan sorun yok.
Minecraft: 20 o da belki.
Rust: 70-80, 1060'lı bilgisayarım bile daha iyiydi.
Lol: 130-140, bazen aşırı drop giriyor. Yine 1660Ti ve 1060 kullandığım cihazlarda kat kat daha iyiydi bu. Arada bir drop girmesi can sıkıyor.

Fpslerinde durum nedir hocam düşüklük var mı yoksa 130 civarı mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burda GTA 5 de senin dediğin gibi %30-50 arası geziyor.

Fpslerinde durum nedir hocam düşüklük var mı yoksa 130 civarı mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burda GTA 5 de senin dediğin gibi %30-50 arası geziyor.
Düşüklük var fazlasıyla hemde. 2K monitör almayı düşünüyorum ama boşa para vermiş olmak da istemiyorum.

Düşüklük var fazlasıyla hem de. 2K monitör almayı düşünüyorum ama boşa para vermiş olmak da istemiyorum.

Çünkü kartınız 1080P'ye biraz fazla geliyor hocam genelde 2K oyunculukta tercih ediliyor ayrıca arkadaşın dediği gibi giriş seviyesi oyunlar saydıklarınız ondanda yapabiliyor olabilir. İşlemci zaten %20-30'larda seyretmesi normal çünkü 16 birimli işlemci genel olarak gösterdiği için öyle oluyor.

Çünkü kartınız 1080P'ye biraz fazla geliyor hocam genelde 2K oyunculukta tercih ediliyor ayrıca arkadaşın dediği gibi giriş seviyesi oyunlar saydıklarınız ondanda yapabiliyor olabilir. İşlemci zaten %20-30'larda seyretmesi normal çünkü 16 birimli işlemci genel olarak gösterdiği için öyle oluyor.
Ben hala Minecraft'ı düşünüyorum. Lol'de yediğim ağır dropları düşünüyorum. Sanal çözünürlük ile 2K'da açmak hiçbir işe yaramadı. Gerçeğiyle birebir değil belki tamam da etkisi olmalıydı yani.

Ben hala Minecraft'ı düşünüyorum. LOL'de yediğim ağır dropları düşünüyorum. Sanal çözünürlük ile 2K'da açmak hiçbir işe yaramadı. Gerçeğiyle birebir değil belki tamam da etkisi olmalıydı yani.

Hocam heaven Benchmark'a ya da FurMark'a bir sokar mısınız yüklemeyi tam yapıyor mu garip geldi çünkü. Bir de AMD yazılım sorunu var tabii ondan mı acaba diye insan düşünmeden edemiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı