RX 5700XT ve R7 2700X Düşük GPU kullanımı ve FPS

PunchLiner

Hectopat
Selamlar, geçtiğimiz gün yeni bir sistem topladım. Ancak oyuna girdiğimde düşük GPU kullanımı ile karşılaşıyorum buna bağlı olarak da düşük FPS. Sanki bilgisayarın canı GPU'yu çalıştırmak istemiyor gibi duruyor anlam veremedim. İlginç yanı Ultra ayarlarda da düşük ayarlarda da bu FPS'i alıyorum. Sizce nedir sebebi?
Sistem AMD Ryzen 7 2700X
MSI RX 5700 XT 8 GB
16 GB RAM

Dosya Ekleri

• düsükfps.jpg
    düsükfps.jpg
    439,7 KB · Görüntüleme: 160
Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı modeli ısınan bir model, sıcaklıkların bu karta göre normal gibi. Manuel fan ayarı yap Afterburner’dan.
Darboğaz kavramının sadece işlemciden kaynaklanacağını düşünen insanlar bana yanlış bilgi verme diyor. Komik. Sisteminizdeki HER PARÇA diğerlerinin performansını düşürdüğü an darboğaz yapıyor demektir.

(Hadi diyelim tamam siz haklısınız çok iyi bilen arkadaşlar, r7 2700x gibi bir işlemcinin gerçekten darboğaz yapacağını mı iddia ediyorsunuz?)

Üst düzey bir ekran kartının 1080P çözünürlükte %100'e ulaşmaması kadar doğal birşey olamaz bu kartlar 1440p-2k gaming için dizayn ediliyor bu kadar bol keseden VRAM bulundurmalarının tek sebebi bu. Benim kullandığım gtx 1070 %50-80 arası değişiyor 1440p kalitede 1080p ye kıyasla pek bir FPS farkı olmadan aynı oyunları oynayabiliyorum.

Ekran kartı darboğaz yapmaz diyen arkadaşlar belli ki hayatlarında hiç 1080p'nin üzerine çıkmamışlar. O düşük bütçe kartlarınızı DSR ile 2k ya çekin bakalım darboğaz neymiş bir öğrenin.
Hala saçmalıyorsun, yanlış bildiğini savunuyorsun. Bir de boş konuşmuşsun. Yahu 5700 XT kullanan biri olarak cevaplamışım, sen kartı kullanmıyorsun bir de. Düşük bütçeli ekran kartlarımızı (!) 2K’ya çektiğimiz zaman kullanım %100 oluyorsa bundan doğal bir şey yoktur. FPS çok düşükse biz ona ekran kartı darboğaz yapıyor demeyiz, bu ekran kartı bu oyunda 2K oynamak için yeterli değil deriz aklı mantığı olan insanlar olarak ve 1080P’de kullanırız. 5700 XT de 2K’da kullanılacak diye bir şey yok. Bu kartla 144Hz’den tam verim almak istiyorsan 1080P’de oynamalısın. 2K’da 144Hz’e tamamlayabilecek bir kart değil. Competitive oyuncusundur, grafikleri düşürürsün belki o zaman işini görür. Ama competitive oyuncunun 2K ile işi olmaz zaten. 1080P’de 144FPS+ versin yeterli. 2K oynayacak adamın bu ekran kartıyla 144FPS gibi bir beklentisi olmaması lazım, competitive bir oyuncu değildir zaten o adam büyük ihtimal. Yani bu kart 2K’da kullanılmak zorunda vs gibi bir şey yok. Ben şahsen bu kartı oynadığım rekabetçi oyunlarda 144FPS’in üzerinde versin diye aldım. Veriyor da zaten, düşük bütçeli kartım (!).

Son düzenleme:
Üslubun midemi bulandırdı dostum. Kimse çok iyi ekran kartlarına sahip olmak zorunda değil. Kimse de burada bir diğerini aşağılama, yerme, rencide etme gibi haklara sahip değil. En içten dileklerimle umarım bir gün 720P oyun oynayabilecek bir PC'yi mumla arar olursun diyorum. Böyle adamların ceza yemesi hatta ban yemesi gerekirken bizler büyük-küçük harf, kısaltmalar büyük yazılmalı gibi silimsonik şeylerden uyarı cezası yiyoruz bir de!

Bilmediği konularda insanların pişkin pişkin atıp tutması midenizi bulandırmıyor nedense. Bir parça diğerlerinin önünü kesiyorsa darboğazdır sadece işlemciye yönelik bir durum değildir.
Örnek vereyim size kanıt niteliğinde RAM hızı bile darboğaz yapabilir bakın işlemciye yük bindiren oyunlarda yarattığı farkı kendiniz görün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca oyundan oyuna hangi parçanın darboğaz yapabileceği de değişkendir her oyunun işlemci, RAM, VRAM yükü farklıdır bunu anlamak için herhangi bir diplomaya ihtiyacınız yok.
Hatayı kabul etmek ne zor.. Bir de üstüne "hayatınızda 1080P üstüne çıkmamışsınız", "o düşük bütçe kartlarınızı" gibi küstah laflar etmişsin. Yaşın kaç bilmiyorum ama büyük ihtimal benden küçüksün. Önce insanlarla saygılı konuşmayı ve düzgün iletişimi öğren. Kimse sadece işlemci darboğaz yapar demedi ama monitörün yapmadığı bir gerçek. 8GB VRAM tam dolmuyor diye kart performans göstermez diye bir saçmalık olamaz.

Senin teorine göre RTX 2080'i alıp 1080P'de oynasak düşük performans gösterecek o zaman öyle mi? İzle bakalım bu testi ve nasıl CS GO'da 500 FPS, GTA 5'de 130 FPS ve BF 5'de 150 FPS veriyor bize bir açıkla. Gerçek hayatta sarf edemeyeceğin cümleleri de sanalda kurma.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu da senin kartın GTX 1070. Hem 1080P de hem de 1440P'de GPU sürekli %95'in üzerinde kullanılmış. Yani senin dediğin gibi %50'ye %60'a falan düşmemiş? O yüzden kendi sistemindeki darboğazdan yola çıkarak yorum yapma. Bu işlere yıllarımı verdim ama halen bilmediğim bir konuda bu cahiller kadar cesur konuşamam. Helal olsun.

Bir testte nereden baksan 5 yıllık bir karta yeni çıkmış grafik detayları yüksek oyunlar oynattırılmış diğerinde ise tamamen farklı bir sistemde farklı oyunların sadece fps değeri mevcut. Objektif bir kıyaslama yok ortada ne ders çıkartılması gerek bu videolardan?

Tekrar etmekten yoruldum farklı oyunlar farklı grafik ayarlarında farklı parçalara farklı yük değerleri bindirir. CS:GO'dan örnek vereyim listedeki oyunların çoğunu oynamıyorum çünkü. 500 fps'e kadar çıktığını söylemişsiniz ben çıkamaz diye birşey demedim size. 1080P Monitör güçlü ekran kartına darboğaz yapar diye birşey dediğimi de hatırlamıyorum kafanızdan uydurmayın. Çözünürlük düştükçe darboğaz yaratan etken GPU değil CPU olur bunu belirttim ve haklıyım da.

''Nasıl GPU kullanım yüzdesini arttırabilirim?'' şeklinde bir soruya verilebilecek tek genel cevap çözünürlük arttırmak ya da seçenekleri arttırmak ve ben bunu belirttim. Bana atıp tutuyorsunuz fakat elinizde sorulan soruya elle tutulur gözle görülür bir çözüm ya da kanıt yok. İşlemci darboğaz diyorsunuz fakat 2700X ortalamanın çok üzerinde bir model. Piyasadaki en iyi model olmayabilir fakat pek darboğaz sıkıntısı yaşatacak bir model olmadığı da bariz.

Peki sizin mantığınıza göre işlemci darboğazı yokken GPU kullanımı sürekli %99-100 değilse kart bozuk mudur? Hiç piyasadaki bazı oyunların optimizasyon özürlüsü olduğunu hesaba kattınız mı mesela?

Buyurun bir örnekte ben vereyim. GTX 1060/1070/1080 kıyaslaması burada FPS ve GPU% değerleri sürekli değişiyor yüke bağlı olarak. İlk yorumumda da belirttiğim şeyi kanıtlıyor testte sis atıldığı zaman kartların hepsi zorlanıp %100'e ulaşıyor ve FPS değeri bununla beraber düşüyor, ve sis geçtiği gibi GPU kullanım değerleri tekrar düşüyor.

Bu harita özellikle sistemi zorlamak için yapılmış ve hep aynı şeyler olduğu için bir benchmark niteliğinde yani objektif bir kıyaslama.

Sizin iddia ettiğiniz gibi sürekli %100'de çalışmıyor kart çünkü ortada her zaman bunu gerektirecek bir yük yok. PUBG oynarken ayarları ultraya dayamıyorsanız kartın illa hep %100'de çalışacağının bir garantisi yok, özellikle de üst nesil bir kart ise.

Youtube videoları ile birşeyleri kanıtlamak moda olmuşken şunuda son olarak atıyorum şöyle. Alttan ''PUBG 1080p Competitive''kısmına tıklayıp GPU kullanım yüzdesini inceleyin. Kart düşük ayarlarda rahatlıkla 144hz monitör besleyebilecek güçte fakat ultra ayarlarda yük artıyor doğal olarak.

Üstüne basa basa söylüyorum üst düzey bir kartın %100'de çalışmaması gayet doğal. Eğer %100'de çalışıyorsa o kart o yük altında nihai potansiyeline ulaşmış demektir. %100'e asla çıkamaz diye birşey söylediğimi de hatırlamıyorum ama sizin online linç girişimi başlatmak için akla mantığa kanıta ihtiyacınız yok tabi, söylenilen işinize gelmesin yeterli.

Son düzenleme:
O halde şuna anlam veremiyorum , elbette en az bir defa da olsa PUBG oynadığınızı kabul ediyorum ; oyun lobisindeyken GPU kullanımı sabit olarak %98 %99 civarlarında seyrediyor ve hiç kesintiye uğramadan. Neden bu sabitliği oyun içerisinde alamıyorum? Sonuçta lobide de yeni bir ekrana sahip değil , ekran aynı ekran.. @ragnarock492

O halde şuna anlam veremiyorum, elbette en az bir defa da olsa PUBG oynadığınızı kabul ediyorum; oyun lobisindeyken GPU kullanımı sabit olarak %98 %99 civarlarında seyrediyor ve hiç kesintiye uğramadan. Neden bu sabitliği oyun içerisinde alamıyorum? Sonuçta lobide de yeni bir ekrana sahip değil, ekran aynı ekran. @ragnarock492

Bana göre PUBG'nin optimizasyon özürlüsü bir oyun olmasından kaynaklı aradaki fark. Lobide tek başınıza bekliyorsunuz sisteminizin hesaplaması gereken oyuncular mermiler bombalar araçlar vb. hiçbir şey yok.

Fakat oyuna girince tüm bu etkenler FPS düşürüyor dediğim gibi eğer kullandığınız RAM yavaşsa 3000MHz ve üzeri bir modele geçin, eğer RAM kaliteli ise XMP'nin açık olduğundan emin olun. İşlemci overclock yapmak pozitif etki edecektir performansa elbette ama zaten kullandığınız işlemci oldukça iyi, darboğaz yapsa yapsa tek çekirdek performansından bir miktar yapar Intel'e kıyasla ama aşırı bir fark olacağına inanmıyorum.

Ben sorunun büyük ihtimalle oyun kaynaklı olduğuna inanıyorum çünkü PUBG performansından şikayet eden tek kişi siz değilsiniz, bir Battlefield 4 ya da 1 ile kıyaslanıldığında optimizasyon özürlüsü bir oyun.

O halde şuna anlam veremiyorum, elbette en az bir defa da olsa PUBG oynadığınızı kabul ediyorum; oyun lobisindeyken GPU kullanımı sabit olarak %98 %99 civarlarında seyrediyor ve hiç kesintiye uğramadan. Neden bu sabitliği oyun içerisinde alamıyorum? Sonuçta lobide de yeni bir ekrana sahip değil, ekran aynı ekran. @ragnarock492

Dostum tek kişilik oyunlara girdiğinde farkı göreceksin. Kullanım hep 99 98 olacak. Tamamen PUBG'nin optimizasyon sıkıntısı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı