R7 2700X ve RX 590 için Kasa ve PSU önerisi

Aykut92

Decapat
Hava dolaşımı iyi olup, sağlam soğutabilen; maksimum 350TL'lik kasa ve maksimum 300 TL'lik 600W PSU önerilerinizi bekliyorum.

RYZEN 5 2600x ya da RYZEN 7 2700x ve RX 590 ile kullanılacaktır. Anakart Asus TUF B450 Plus Gaming. Teşekkürler.

Eğer toplamadıysanız önerim r5 2600x almanız tabi beklerseniz ryzen 3 generasyon çıkar acele yoksa tabi. He alırsan nolur yeni nesli oyun performansın artar render hızı artar.

İlk olarak 2700x alacaksanız tavsiyem X serisi bir anakart kullanmanız. B350'ler de çok fazla problem vardı, B450'lerdede stabillik problemi olabilir, bilginiz olsun. 2600x'te kullanabilirsiniz bir problem olmaz.

Kasa SHARKOON TG5-GREEN Cam Pencereli 4xYeþil LED Fanlý 2xUSB3.0 ATX Kasa | En Ucuzu Akakçe site üzerinde kasa resimlerinde problem olabilir buraya tıklayarak inceleme videosuna gidebilirsiniz.

PSU High Power 600W 80+ Bronze Power Supply HIGH POWER | Trendyol

İlk olarak 2700x alacaksanız tavsiyem X serisi bir anakart kullanmanız. B350'ler de çok fazla problem vardı, B450'lerdede stabillik problemi olabilir, bilginiz olsun. 2600x'te kullanabilirsiniz bir problem olmaz.

Kasa SHARKOON TG5-GREEN Cam Pencereli 4xYeþil LED Fanlý 2xUSB3.0 ATX Kasa | En Ucuzu Akakçe site üzerinde kasa resimlerinde problem olabilir buraya tıklayarak inceleme videosuna gidebilirsiniz.

PSU High Power 600W 80+ Bronze Power Supply HIGH POWER | Trendyol
Önerileriniz için teşekkür ederim.
Diyelim ki 2600x aldım TUF b450 plus gaming yerine 110TL daha uygun olan Asus B450M-A Prime alsam fark eder mi ? Birde sizce ATX ile mATX arasında dezavantaj oluşturabilecek durumlar var mı ?

Önerileriniz için teşekkür ederim.
Diyelim ki 2600x aldım TUF b450 plus gaming yerine 110TL daha uygun olan Asus B450M-A Prime alsam fark eder mi ? Birde sizce ATX ile mATX arasında dezavantaj oluşturabilecek durumlar var mı ?

Sıvı soğutucu kullanacaksanız tavsiyem TUF olacaktır, onun haricinde B450M-A alabilirsiniz.

Bence önce hangi donanımların elinizde olduğunu modelleri ile hangilerinin alınacağını ve bunun için ayırdığınız bütçeyi belirtin.

Normalde düşüncem 1 aylık araştırmalarımdan sonra şöyle;
Ryzen 5 2600x
Corsair 16GB(2x8) Vengeance CL16 3000mhz Ram
Yada Adata 16GB(2x8) D10 CL16 3000mhz Ram
Sapphire RX 590 nitro+ 8GB
Adata 480GB SSD
Asus TUF b450 Plus gaming yada 110TL daha uygun olan Asus prime b450M-A
Dark N10 Advanced Kasa
HighPower 600W 80+ bronze PSU
(Bu gece son kontrolleri yaptıktan sonra yarın kısmetse gidip alacağım kasayı. Ve total Prime ile 5450 TL, TUF plus gaming ile 5565 TL yapıyor.)
Monitör olarakta ViewSonic'in 1300 TL'lik 144hz 1ms lik Curved düşünüyorum.

Anakart ve SSD konusunda çok arada kalıyorum. Fiyattan kırpabilirsem avantaj benim için malum ay sonunu görmeye çalışıyoruz. Onun için TUF ile Prime arasında kaldım. 110 TL az bir para değil fakat derseniz anakart ve ilerisi için değer alırım TUF.
Birde micro ATX ile normal ATX fark eder mi ? Normal ATX TUF b450 Plus gaming ile mATX b450M plus gaming arasında 85 TL civarı fark var.

Ryzen 5 2600X
ASUS TUF B450-PLUS GAMING
XPG 8GB Gammix D10 Kırmızı 3000mhz x2 adet
Sapphire Radeon RX590 Nitro+ Special Edition
ADATA SSD SU650 480GB
HIGH POWER 600W 85+ Bronze
Dark N10
Bu şekilde yanlış hesaplamıyorsam 5524 TL yapıyor.

ASUS PRIME B450M-A anakartı bu şekilde değiştirirseniz 5.395 TL yapıyor.
DARK N5 olarak değişikliğe giderseniz de 5.340 TL ye düşüyor.
Bellek CORSAIR DDR4 8gb 3000mhz Vengeance LPX olsun derseniz de fiyat farkı olmayacak şekilde N11 de bulabildim.

Ryzen 5 2600X
ASUS TUF B450-PLUS GAMING
XPG 8GB Gammix D10 Kırmızı 3000mhz x2 adet
Sapphire Radeon RX590 Nitro+ Special Edition
ADATA SSD SU650 480GB
HIGH POWER 600W 85+ Bronze
Dark N10
Bu şekilde yanlış hesaplamıyorsam 5524 TL yapıyor.

ASUS PRIME B450M-A anakartı bu şekilde değiştirirseniz 5.395 TL yapıyor.
DARK N5 olarak değişikliğe giderseniz de 5.340 TL ye düşüyor.
Bellek CORSAIR DDR4 8gb 3000mhz Vengeance LPX olsun derseniz de fiyat farkı olmayacak şekilde N11 de bulabildim.
Neredeyse aynı toplamışız sistemleri. Dark kasalarında tek N10 advanced'i beğendim tip olarak. Kırmızı daha çekici geldi bana. Sence PSU olarak High power mı seçeyim yoksa SilverStone mu ? Fiyatları aşağı yukarı aynı. Bu arada hepsini Sinerji sitesinden topladım. Yarın bizzat mağazasına gideceğim ve orada alacağım belki indirim veya hediye koparabilirim :) bu arada benim yazdığım toplam fiyata 35 TL de montaj hizmeti dahil. Bilir ellerin yapması tercihim olacaktır yarın.

Sizinkini baz alarak sadece fiyat olarak daha uygun çıkarabilir miyim diye listeledim. Arada kaldığınız birçok seçim aslında o kadar da önemli olmayan detaylar. En nihayetinde kasayı koyuyorsunuz kenarı hepsi hemen hemen aynı işi yapıyor. Güç kaynaklarının ikisi de tavsiye edilen markalar hangisi daha uygun fiyatlıysa o alınabilir. mATX ile ATX olaraksa görüntü ve anakart giriş port sayılarında farkdan başka bir fark yok, modeller arasında belki ufak tefek özellik farkları da vardır.. Bütçe kısıtlı ise kesinlikle ATX alacam diye uğraşmazdım ki uğraşmadım ama şimdi bütçem rahat ve heybetli görünmesi için kasayı doldurması için ATX alırdım, hatta şu an düşünmüyor da değilim. Bu bütçe ve keyfinize kalmış.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı