R7 370 ısınmadan dolayı kapanıyor

231981

Kilopat
Makaleler
1
MSI Gaming R7 370 2GB kullanmaktayım. 2 gündür sürekli bu sorun ile uğraşıyorum. Oyun açtığım zaman 2 dakika sonra ekran kartım birden aşırı derecede ısınıyor ve görüntüyü kesiyor. Aşırı ısıdan yanmasın diye bir nevi koruma yöntemi sanırım. Aynı durumu ekran kartını test eden programlarda da yaşıyorum. FurMark programını açıp stress testini başlattığım zaman 5 saniye sonra ekran kartının fanları son devirde dönmeye başlıyor ve ekran yine simsiyah oluyor reset atmadan düzelmiyor. Bu sorunu normal kullanırken hiç yaşamıyorum. Masaüstü işlerimde ya da internet ortamında dolaşırken olmuyor. Ne zaman ekran kartını kullanan bir uygulama ya da oyun olsun hemen bu sorun oluyor. Sizce neden böyle oluyor olabilir, yardımcı olabilir misiniz? Başka forumlarda yardım eden olmadı, son çare buraya açıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanızın hava akışını düzelterek ve ekran kartının macununu yenileyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Mesela kasanız nedir? Kaç adet fan var? Kablolar ne durumda kasanın içinde? Macunu hiç yenilediniz mi?

Kasanızın hava akışını düzelterek ve ekran kartının macununu yenileyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Mesela kasanız nedir? Kaç adet fan var? Kablolar ne durumda kasanın içinde? Macunu hiç yenilediniz mi?

Kasam Zalman z11 Plus HF1. İşlemci soğutucusu da olmak üzere kasada şuan 4 adet 12cm fan bulunmakta. Diğer donanımlarım da ısınma sorunu hiç yok kasanın içi şuan buz gibi desem yeridir. Kapağını açıp hava sirkülasyonunu kontrol ettim gayet iyi derecede. Ekran kartımın macununu yeniledim soğutucu blok ile de tam temas ediyor bir türlü anlam veremedim. Euro Truck Simulator 2 oynarken olmuştu ilk başta daha sonra sürekli tekrar etmeye başladı. Problem olsa oyunu dahi açmaz diye düşünüyorum. Dirt 4 adlı oyunu açtım aradan 2-3 dakika geçtikten sonra ekran gitti o zaman sıcaklığa bakmamıştım hiç fakat dün MSI Afterburner kurarak OSD ekranından takip ettim Need For Speed Mostwanted oyunun da 40 derece olan sıcaklık birden hızlı bir şekilde 90 derecelere kadar ulaşıp ekranda ki görüntüyü kesti. Bu olay sadece 1 dakika da yaşandı.

O zaman çözüm bulunamamış olması çok normal çünkü anormal bir şey yok gibi duruyor ki gayet bilinçli bir kullanıcısınız. Şöyle bir ihtimal geldi aklıma. Isınma ve kapanma olduğunda acaba fanlar dönmeyi durduruyor mu önceden? Fanların çalışmaması bu sıcaklığa ulaşmasına sebep oluyor olabilir mi?

O zaman çözüm bulunamamış olması çok normal çünkü anormal bir şey yok gibi duruyor ki gayet bilinçli bir kullanıcısınız. Şöyle bir ihtimal geldi aklıma. Isınma ve kapanma olduğunda acaba fanlar dönmeyi durduruyor mu önceden? Fanların çalışmaması bu sıcaklığa ulaşmasına sebep oluyor olabilir mi?

Teşekkür ederim. Bu kartlar da Zero Frozr özelliği var 60 derece ye gelmeden fanları çalıştırmıyor ben bu özelliği kapattığım zaman sistem boşta iken %20 hızında çalışıyor. Oyuna girince de zaten fanların hızı yükseliyor farkediyorum hatta fan hızlarını en yüksek seviyeye çekip denedim yine aynı çok tuhaf bir sorun var şuan.

Acaba başka bir bileşen mı kapanmasına sebep oluyor? Kapasitör ya da kondansatör gibi.

Acaba başka bir bileşen mı kapanmasına sebep oluyor? Kapasitör ya da kondansatör gibi.

Bilmiyorum hocam. Başka bir forumda birisi bana işten anlayan birine kartı götür devreleri vs aletle ölçsün kontrol etsin demişti ama şuan öyle bir yer bulamadım baktıracak. Re-Balling gerekiyor diyen de var ama bu ısınıp kapanma sorunu harici başka sorun yaşamadım Re-Balling olacağını da pek sanmıyorum açıkçası. Hiç bir oyuna giremiyorum desem yeridir resmen 2-3 dakika geçince hemen başlıyor tavan yapıyor derece. 2005 yılında çıkan ilk Need For Speed Mostwanted oyunu var bilirsiniz onu açtım test için ana menüde bile 40 derece iken hızlı bir şekilde 70-80-90 derece olarak devam etti daha sonra görüntü kesti. Gpu-z programında ki render testini açıyorum 5 saniye sonra fanlar son hızda çalışıyor görüntüyü kesiyor. Anlamadım nerede sorun var.

Edit : Prizden kaynaklabilir mi bu sorun acaba ? 6 girişli priz kullanıyorum evde bir sürü var acaba denesem mi aklıma geldi birden.

@Tyrina doğru söylüyor. Acaba ısı sensörü bozuldu da çok yüksek okuduğu için mi kapatıyor kendini bu da bir seçenek.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı