R7 370 sürücü yükleyince siyah ekran

JemBey

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

öncelikle bu sorunla alakalı birçok araştırma yaptım ve başka platformlarda açılan konulara da baktım. Tam olarak herhangi bir çözüm bulunmamış. Çoğu kişi teknik servise götürülmesinden yana fikir vermeye çalışmış ve konuyu yanlış açtıysam kusura bakmayın. Benim sorunum şu şekilde;
Ekran kartını 1 senedir kullanıyorum ve herhangi bir termal macun değişikliği yapmamıştım. Kasa temizliği yapıyordum 3-4 ayda bir, zaten bulunduğu ortam pek toz kapacak ortam olmadığı için bütün parçaları temiz. 1 hafta önce bilgisayarda Counter-Strike Global Offensive oynarken bir anda ekran, açık kahverengi tonlarında, duvar döşemesi gibi bir renk çıkardı ve sonrasında siyah ekrana düştü. Bu arada kasa hâlâ çalışır vaziyette. Fakat klavyede herhangi bir tuşa bastığımda ses çıkmıyordu, mouse oynatıyordum yine ses çıkmıyordu, sadece kasanın ışıkları yanıyor, HDD ışığı da normal yanıp sönüyordu. Kasanın düğmesinden kapattım bilgisayarı tekrar açtım ve tahminimce yarım saat sonra yine aynı şekilde olup ekran yine siyah ekrana düştü. Sonrasında tekrar aynı işlemi yaptım ve çıkan ekran 'Bilgisayarınız düzgün başlatılamadı' ekranıydı. Birçok araştırma yaptım bununla alakalı, güvenli mod, otomatik onarım, sistemi geri yükleme vs. ama hiçbiri fayda etmedi. En son format attım ve ekran kartı sürücüsünü tam yüklerken yine aynı siyah ekran sorunuyla karşılaştım. Hatta araştırmalarım sonucu DDU ile yeni sürücü versiyonunu düzgünce kaldırıp, başka sürücü versiyonlarını da denedim, ama sonuç yine hüsran. Ekran kartını çıkarıp baktım herhangi bir problem yoktu ısınma vs. Sonrasında termal macununa baktım ve kurumuş vaziyette buldum. Hemen termal macununu yeniledim, gerekli temizlikleri yaptıktan sonra tekrar ekran kartını takıp açmayı denedim. Sürücü yüklü olmadan saçmasapan bir çözünürlükte açılıyor ekran, fakat sürücüsünü tam yüklüyorum pat yine siyah ekran. Sorunun donanımsal olduğunu düşünüyorum ama sizlerin de fikrini almak istedim. Bu konu ile ilgili yardımcı olabilecek var mı? Yoksa teknik servis veya yeni bir ekran kartı yolu mu göründü bana? Asus Strix R7 370 4 GB modeli.

Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
18.12.3 olan sürücüyü kurmuşsunuz. O sürücü henüz %100 tamamlanmadığı için seçeneklerde opsiyonel olarak mevcut. Temiz kurulum sonrası buradan 18.12.2 olan versiyonu indirip kurun.

18.12.3 olan sürücüyü kurmuşsunuz. O sürücü henüz %100 tamamlanmadığı için seçeneklerde opsiyonel olarak mevcut. Temiz kurulum sonrası buradan 18.12.2 olan versiyonu indirip kurun.

Cevabınız için teşekkür ederim, yalnız dediğinizi uyguladım hatta başka sürümleri de denedim malesef olmadı. Hatta driver kurulumunda %35 civarı geldiğinde ekran kartı devreye giriyor ve siyah ekranda kalıyor o şekilde. Biraz bekledim 6-7 dakika sonra ekran kartının fanları dönmeye de başladı. Normalde sıcaklığın 60 derece üstüne çıktığında fanların çalıştığını biliyorum ama kurulum esnasında böyle birşey olması normal mi? Ayrıyetten birçok yerde memory arızası, chipset arızası gibi açıklamalar okudum. Sanırım benim problemim de bu şekilde diye tahmin ediyorum. Tabiki yine sizlerin görüşleri benim için çok önemli. Eğer ki yazılımsal bir sorunsa lütfen fikirlerinizi beyan etmenizi rica ediyorum.

Sistemi PSU dahil komple yazar mısınız. Bu arada bahsettiğim sürücüyü eskisinin üstüne yüklemeyecektiniz. Eskisini komple kaldıracaktınız sonra 18.12.2 yi yükleyecektiniz.

Sistemi PSU dahil komple yazar mısınız. Bu arada bahsettiğim sürücüyü eskisinin üstüne yüklemeyecektiniz. Eskisini komple kaldıracaktınız sonra 18.12.2 yi yükleyecektiniz.

Zaten eskisinin üzerine kurmadım DDU programıyla kaldırdım ve AMD klasörlerini komple temizledim.

Sistem özelliklerim:
İşlemci: Intel Core i3-6100 3.70Ghz
Anakart: MSI H110M PRO-VD Intel H110 Soket 1151 DDR4 2133Mhz VGA&DVI
Güç Kaynağı: Zalman ZM500-LX 500W
Ram: Corsair Vengeance DDR4 2400Mhz CL16 (16GB-Kırmızı Renk)
Kasa: Zalman Z3 Plus Midt ATX

Son düzenleme:
BIOS sıfırlayıp kablo değiştirin. Aklıma başka bir şey gelmiyor. Araştırdığım kadarıyla Asus'un bu GPU modelinde bellek sıkıntıları çok oluyormuş. Dediğim gibi bilgisayar kapalı iken mesela DVI kullanıyorsanız HDMI ile, HDMI kullanıyorsanız DPI kablo bulabilirseniz takın. Bilgisayarı açıp BIOS'u sıfırlayın. Tekrar sürücü yüklerken kararma olursa bir 2 dk kadar bekleyin. Olmazsa maalesef servis.

BIOS sıfırlayıp kablo değiştirin. Aklıma başka bir şey gelmiyor. Araştırdığım kadarıyla Asus'un bu GPU modelinde bellek sıkıntıları çok oluyormuş. Dediğim gibi bilgisayar kapalı iken mesela DVI kullanıyorsanız HDMI ile, HDMI kullanıyorsanız DPI kablo bulabilirseniz takın. Bilgisayarı açıp BIOS'u sıfırlayın. Tekrar sürücü yüklerken kararma olursa bir 2 dk kadar bekleyin. Olmazsa maalesef servis.

Anladım üstad teşekkür ederim yardımların için. İyi günler. :)

Anladım üstad teşekkür ederim yardımların için. İyi günler. :)

Sorunu çözebildinmi gerçektem aşırı derecede şaşırdım dediğin gibi ekran kahverenhi tonunda cizgi cizgi oldu duzgun baslatilmadi ne sifirlama hicbirsey kabul etmedi bende format attım bende yüklerken siyah ekran verdi güvenli moddan DDU'yla temizledim ama yine olmadı sen sorunu çözebildinmi Benimde kart ASUS R7 370 ?🤔😪

Sorunu çözebildinmi gerçektem aşırı derecede şaşırdım dediğin gibi ekran kahverenhi tonunda cizgi cizgi oldu duzgun baslatilmadi ne sifirlama hicbirsey kabul etmedi bende format attım bende yüklerken siyah ekran verdi güvenli moddan DDU'yla temizledim ama yine olmadı sen sorunu çözebildinmi benimde kart ASUS R7 370 ?🤔😪

Merhabalar;
Bu sorun ile ilgili bende yardım talep ediyorum, aynı sorun bende de oldu, teşekkür ederim.

Sorunu çözebildinmi gerçektem aşırı derecede şaşırdım dediğin gibi ekran kahverenhi tonunda cizgi cizgi oldu duzgun baslatilmadi ne sifirlama hicbirsey kabul etmedi bende format attım bende yüklerken siyah ekran verdi güvenli moddan DDU'yla temizledim ama yine olmadı sen sorunu çözebildinmi Benimde kart ASUS R7 370 ?🤔😪
Merhabalar;
Bu sorun ile ilgili bende yardım talep ediyorum, aynı sorun bende de oldu, teşekkür ederim.

Maalesef arkadaşlar sorunu çözemedim. Bir teknik servisarayıp konuştum telefonda, bu ekran kartı eski olduğu için ve parçaları bulunmadığı için tamiratı yapılmıyormuş. O zaman öyle söylemişlerdi bana. Tabi belki de uğraşmak istemediler o ayrı konu. Ama sonuç olarak yeni bir ekran kartı almak zorunda kaldım.

Sorun bence ekran kartının chipsetiyle alakalı. Yani donanımsal bir arızası var. Konu açıklamasında da belirttiğim gibi birçok yöntem denedim yazılımsal olmadı, donanım ile ilgili de termal macun yeniledim belki ısındığından dolayı, termal macun eski olduğundan dolayı böyle bir sorun yaşıyorum düşüncesiyle, ama maalesef o da herhangi bir sonuç vermedi.

Bu arada aldığım ekran kartı da Sapphire RX 570 4GB. Eğer yeni bir ekran kartı alacaksınız ben memnunum tavsiye edebilirim bu ekran kartını, fakat fan sesinden rahatsız oluyorsanız 8GB modelini tercih edin derim.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı