R7 3700X 1660 Ti darboğaz olur mu?

@cagancandas

Öncelikle şunu söyleyeyim;
Ryzen 7 3700X, 3600'e fark atmıyor. Maksimum 3-5 FPS var oyun performansında. Ryzen 7 serisi oyundan çok render yapanlara göre uyarlanmış bir işlemci. Oyun için en iyi Ryzen serisi kesinlikle 5.

Darboğaz vs. yapmaz bu arada. 1660Ti, RTX 2080 değil.

Corsair 850W 80+Gold.
Corsair dominator 16 GB 3200MHz CL16.
XPG 1 TB gen 3*4gen 3500 MB okuma; 3000 MB yazma.
MSI MPG B550 Carbon Wi-Fi 4866MHz.
R7 3700X.
Aorus 1660 TI 6GB GDDR6 192 Bit.

Herhangi bir darboğaz sorunu yaşar mıyım?
Linkte burada Gaming Ürünler ve Bilgisayar Bileşenlerinin Yeni Dünyası | ITOPYA
Hocam kusura bakmayın da 850w ile evi falan mı charge yapacaksınız. Gidin kalan parayı ekran kartına verin. Çok başarısız bir sistem toplamışsınız. Ram'ler fazla gereksiz ayrıca sırf RGB ve güzel görünüyor diye almışsınız.

Ona darboğaz denmez. Yanlış bir mantık. İşlemciyi daha düşük kapasitede çalıştırıp karttan tam performans almak ne zaman darboğaz olmuş? :) İşlemci daha az yoruluyor ve bunun karşılığında daha az ısınıp, daha az güç tüketiyor. Bu iyi bir şey.

Sonuç olarak performansında bir kaybın yok.
Ters darboğaz adlı durumdan bahsetmiştim ben.

Dengesiz bir sistem kurmaktan başka bir şey değil bana göre. Ha render odaklı sistem ise işlemciyi yüksek tutup grafik kartını düşük tutabilirsin, orası ayrı ama diğer türlü dengesiz bir sistem oluyor.
Biraz araştırdım benim dediğim duruma da darboğaz deniyormuş. Ekran kartının işlemciyi frenlemesi durumuna.

Biraz araştırdım benim dediğim duruma da darboğaz deniyormuş. Ekran kartının işlemciyi frenlemesi durumuna.

Ekran kartı işlemciyi frenlemez hocam, mesela GTX 1660 Ti alırsın yanına i3 550 GTX 1660 Ti'ın tam performansın yararlanamazsın, alacağın FPS atıyorum 40 falan olur, burada işlemci ekran kartını frenlemiş olur, ama mesela GTX 1660 Ti ekran kartına i9 10900K takarsın, GTX 1660 Ti ekran kartının tam performansından yararlanırsın, bu durumda işlemci ekran kartını frenlemez ama sırf oyun için toplanan bir sistemse dengesiz bir sistem kurmuş arkadaş.

Geri
Yukarı