Çözüldü R7 3700X RTX 3080 sistem düşük FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

WTC

Kilopat
Arkadaşlar sorunum başlıkta belirttiğim gibi. Nedense almam gerekenden daha düşük FPS değerleri alıyorum. İnceleme videolarına baktığım zaman hep 20-30 FPS fark atıyorlar. Daha bile fazla geride kaldığım oluyor. Sorun nedir bir türlü çözemedim. Çözünürlük fark etmeksizin bu farklar oluşuyor. Benim 16 GB RAM'im var, inceleme kanalları ise 32 GB RAM kullanıyor. Böyle büyük farklara sebep olacağını hiç sanmıyorum. Tek bir oyun için değil, birden fazla oyun için aynı farklar oluşuyor. Oynadığım oyunlar ile kıyaslama yaptım. 3900X işlemci kullanan ve benimle aynı ekran kartına sahip arkadaşım da 20 FPS kadar fazla alıyor. Oyun konusunda 3700X ile 3900X ile pek fark yok. Kendisi de 32 GB RAM kullanıyor. İşin garibi 2K ve 1080P'de hemen hemen aynı FPS değerlerini alıyorum.

Sistem:
  • Gigabyte Aorus Ultra X570 Anakart
  • R7 3700X İşlemci (Stok kullanıyorum)
  • ASUS TUF RTX 3080 Ekran kartı (Bazen OC yapıyorum, yaramıyor)
  • 16 GB (2x8) Corsair Vengeance RGB Pro 3200MHz RAM (OC ile 3600MHz kullanıyorum)
  • Corsair RM1000X Güç kaynağı
  • Corsair H115I RGB Platinum sıvı soğutma
  • 4K Televizyon, 2K ve 1080P monitör (Bunu belirtmemdeki amaç, bütün çözünürlükleri denemiş olduğumu belirtmek)

Denediklerim:
  • BIOS'u son sürüme güncelledim.
  • Ekran kartı driver'larını DDU ile silip, son sürüme yine güncelledim.
  • Windows'a format attım.
  • AMD son Chipset güncellemesi kurulu.
  • Ekran kartına BIOS güncellemesi çıktı, onu yaptım.
  • RAM'ler zaten düzgün olarak takılı, çift kanal olarak çalışıyor.
  • Grafik ayarlarından "Donanım hızlandırmalı GPU zamanlaması" açık olarak ayarladım.
Yani sistem tamami ile güncel. Sıcaklık değerlerimde hiçbir problem yok. PBO ve CBS açık, R20 Cinebench ile işlemcimin tek çekirdek skoru 498 çıkıyor. Sorunun neden kaynaklandığını bir türlü bulamadım. UserBenchMark bu sitede yasaklı biliyorum fakat onu da denedim.

test.jpg

Başka ne sorun olabilir? Benim gözden kaçırdığım, aklınıza gelen herhangi bir tavsiyeniz varsa sevinirim. Bir de diğerlerine göre ekran kartı kullanımım sanki daha düşük. Bunun da neden kaynaklandığını bilmiyorum. Kafayı yemek üzereyim.

Çözüm
@Bilinmeyen1 PCH Diyot'un pek bir önemi yok. Benim daha yüksek oluyor boştayken. Sorunu işlemci değiştirerek çözdüm ben. R5 5600X'e geçtim ve 3700X'i sattım. Sonunda rahat bir nefes aldım. Siz de 3800X'i satıp, 5000 serisi işlemcilerden birine geçin bence. Şu an ekran kartı kullanım yüzdem 98'lerden aşağı neredeyse inmiyor.
Bu yani:

Aklıma başka bir fikir gelmiyor açıkçası. Clear CMOS yapıp denedin mi?
İlginiz için teşekkür ederim. Clear CMOS denemedim. Fakat dün GPU-Z ile baktığımda, yük altında PWR ve Vrel yazıyor. Vrel yazmasının pek sıkıntı olmadığı, normal bir durum olduğu söyleniyor. Sorun ondan mıdır, bilmiyorum açıkçası.

Çok fazla BIOS update geldi. Üst üste güncellemek sıkıntı mı yaptı acaba? Hep güncel sürümü kullanırım çünkü. Clear CMOS daha önce yapmadığım için gözüme korkutucu geliyor. İşe yarayacağından da emin değilim. Bu kadar masrafa girip tam performans alamamak üzücü.

Yaptığım diğer araştırmalara göre birçok kişi aynı durumu yaşıyor. Düşük GPU kullanımından muzdaripler. Özellikle 3080 ve 3090 kullananlarda var bu sıkıntı. Kimi ise sorunsuz olarak yüksek kullanım sağlayabiliyor.

İşlemci sıkıntısı olabilir mi sizce? Darboğaz, tam besleyememe gibi. İşlemci değiştirince yine düzelmez ise oturur kafayı duvarlara vururum çünkü. Ekran kartı bir türlü tam yüke giremiyor. Girse de stabil olarak kalmıyor. Tam olarak sorun bu diyebilirim.

BIOS sıfırlama basit bir işlem. Siz başkalarının yüksek FPS aldığından bahsettiniz. Aynı işlemci ile yapılan testlerde de mi?
Uyarı aldığım için yorum yazamamıştım. BIOS'u kurcalamaktan genel olarak korkuyorum. Şimdi yeni güncellemesi gelmiş onu yapacağım.

Aynen dediğiniz gibi aynı işlemci ile olan benchmark sonuçlarına veya bireysel kullanıcıların kendi paylaştığı sonuçlara göre geri kalıyorum. Yüksek FPS değerlerine çıkıldıkça aradaki fark çok daha büyük oluyor. Düşük FPS değerleri ise 10 FPS kadar farklar oluyor. Örnek olarak bir oyunda 450 FPS alıyorlarsa, ben 390 alabiliyorum veya 60 alıyorlarsa ben 45-50 alabiliyorum. FPS artışı ne kadar olursa, benim kaybım da o kadar büyük oluyor. İşlemcinin stok kullanıldığı testlere göre baz alıyorum. OC yapsam bile yine de onların stok değerlerine ulaşamıyorum.

Aklıma gelen tek şey işlemci kaynaklı problem yaşadığım. Daha önce dediğim gibi işlemciyi güç tasarrufu moduna aldığım zaman PC donuyor. 5-6 saniye süren stuttering oluyor ve mouse oynamıyor (Sadece mouse kilitleniyor olabilir). Bu yüzden işlemci sorunlu mu acaba dedirtiyor. Yaptığım testlerde hiçbir sorun çıkmaması da işin ilginç tarafı. Güç kaynağı problemi de yok. Zaten Corsair RM 1000 Watt PSU kullanıyorum. Belki anakart problemi de olabilir. Yapacak bir şey yok gibi gözüküyor. Böyle kullanmaya devam edeceğim artık. Sorunu saptayamadığım için donanım değişikliğine de gidemiyorum 🤷‍♂️

Başka bir işlemci alabilirseniz birinden geçici olarak, onunla deneyebilirsiniz.

Bir de F31Q sürümüne geçip dener misin?

SAM açmanı da öneririm, her ne kadar NVIDIA için fark olmayacaksa da.

Yazıların tamamını okumadım -çok uzun- güç seçeneklerinden yükske performans seçili mi?

Başka bir işlemci alabilirseniz birinden geçici olarak, onunla deneyebilirsiniz.

Bir de F31Q sürümüne geçip dener misin?

SAM açmanı da öneririm, her ne kadar NVIDIA için fark olmayacaksa da.
Bana zaman ayırıp çözüm üretmeye çalıştığınız için tekrardan teşekkür ederim.

Maalesef ödünç işlemci alabileceğim birisi yok. Belirttiğiniz BIOS sürümüne ilk çıktığı gün geçmiştim fakat SAM açık değildi. Paylaşmış olduğunuz video'dan yararlanarak aktif ettim. Daha test etme şansım olmadı ama dediğiniz gibi pek bir fark yaratmaz büyük ihtimal. Açıkçası daha fazla uğraşmayacağım. Belki de internetteki test sonuçları doğruyu yansıtmıyordur.

Yazıların tamamını okumadım -çok uzun- güç seçeneklerinden yükske performans seçili mi?

Kısaca akla gelecek her şeyi denedim. Gözden kaçırdığım bir çözüm yolu olabilir mi diye araştırıyorum. Az çok bilgisayar işlerinden anlarım ama çözüm bulamadım.

Hocam aynı sorun bendede var ekran kartım rtx 3070 işlemcim ise ryzen 3800x monitörüm 2k oyunlarda ekran kartım %80 veya 70 ini kullanıyor. Ve bu oyunun her yerinde değil bazı bölgelerinde oluyor. Aida 64 ile sistemime baktım ve Algılayıcı bölümünde PCH DİYOT yazıyor ve sistem boştayken 65 derece, yüksekmidir ve ya değilmidir. Yardımcı olursanız sevinirim anakartım tuf x570 plus

@Bilinmeyen1 PCH Diyot'un pek bir önemi yok. Benim daha yüksek oluyor boştayken. Sorunu işlemci değiştirerek çözdüm ben. R5 5600X'e geçtim ve 3700X'i sattım. Sonunda rahat bir nefes aldım. Siz de 3800X'i satıp, 5000 serisi işlemcilerden birine geçin bence. Şu an ekran kartı kullanım yüzdem 98'lerden aşağı neredeyse inmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Teşekkürler, ben de sattım zaten 3800X'i yerine 5800X aldım kargoda şu anda. Nasip olursa 2-3 güne test edeceğim. PCH diyotu merakımdan sorum sistem boştayken bir fazla geldi gözüme acaba bir terslik mi var diye merak ettim de, ilginiz için teşekkürler. Bu arada bende işlemci yetmediğini DRS açarak fark etmiştim, GPU 4K çözünürlükte %99 kullanıyor FAKAT 2K'ya gelince ise ara ara %70 kadar düştüğü oluyordu.

Bu arada NVIDIA Control paneli nasıl kullanıyorsunuz. Standart geldiği gibi mi yoksa kendiniz ayar mı yaptınız? Kendiniz ayarladıysanız bana da söyler misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Beğen
İfadeler: WTC
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı