R7 3700X sistem açılmıyor

Bartu Saygun

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi akşamlar 1-2 gün önce yeni bir sistem topladım. Bu gün tuhaf bir sorun ile karşılaşmaktayım? Sebebi nedir?

Bilgisayarımın ilk açılış tuşuna bastığımda ilk saniye fanlar dönüyor. Duruyor aradan 1-2 saniye geçince fanlar da çalışmaya başlıyor. Bilgisayarım sorunsuz çalışıyor.

Öğlen doğru bilgisayarımı biraz kullandıktan sonra kapatıp tekrar başlattığımda (gücü kesmiyorum) bilgisayarım direkt çalışıyor fanlar durması gibi bir durum söz konusu değil.

Bugün yaşadığım ilginç bir sorunu yazmak istiyorum.
Bilgisayarımda AutoCAD çizim yaparken bilgisayarım aniden görüntü gitti. Bilgisayarda fanlar çalışıyordu CPU fanı dönmüyordu.
İlk başta bilgisayarımın açık olduğunu düşünerek resetlemeye calıştım lakin herhangi bir şekilde tepki vermedi. Bende kasanın gücünü kesip tekrar çalıştırmayı denedim.
PSU'nun gücü kapatıp(1 saniye kadar ) bekleyip tekrar çalıştırdım. Gene bir tepki alamadım bende PSU gücü kesip tüm işikların sönmesini bekledim söndükten sonra tekrar çalıştırdığımda bilgisayarım açıldı. Kapı komşumun söylediğine göre elektrikler kesilip gelmiş, ailemdeki hiçbir birey bunu fark etmemiş.
AMD Ryzen 3700X.
CPU fanı (AMD white Prism)
ASUS B450 PRO GAMING.
Team t-Force Vulcan TUF yellow 16 GB (2x8GB) GL19 3600 DDR4.
Seagate Barracuda ST2000DM008 2TB 7200RPM 256MB sabit disk.
Sharkoon RGB Flow ARGB USB 3.0 temperli cam ATX mid-Tower Gaming kasa.
1 x Zalman ZM700-TXII 700W 80+ Power Supply
ASUS TUF Gaming VG27vq 27” 165Hz 1ms elmb flicker-Free VA Full HD Curved Gaming monitör.
Darkflash CF11 6X kasa fanı.
James Donkey JD512 512 GB 3D NAND 2000/1500MB/sn NVMe M.2 PCI-e SSD disk.

PSU'da sorun olduğunu düşünüyorum? Ya da ne yapmalıyım bilemedim.

Statik elektiriğini aldım sorunum gene sorunum devam ediyor.
Bu gün bilgisayarımı fişe takıp start verdiğimde ekrana görüntü gelmedi fanlar dönüyordu fanların RGB'leri kapalıydı

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı