R7 3700X sistem donarak kilitleniyor

Kampfar

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, yeni bir sistem topladım. Sanırım 3 ay kadar oldu. Ara sıra karşılaştığım bir problemim var ve 8 sene macOS deneyimi ardından Windows'a geçtiğim için ne yapacağımı bilemiyorum. Sorun şöyle: bilgisayarı kullanırken ekran sistem kilitlenerek donuyor. Ekran kapanmıyor fakat donuyor. Kulaklığıma sürekli olarak bir parazit dip ses geliyor fakat aşırı rahatsız edici stabil seviyede bir ses bu. Reset atarak sorunu çözebiliyorum. Dediğim gibi sık olan bir şey değil fakat fotoğrafçıyım ve az önce lightroom üzerinde fotoğraf işlerken başıma geldi ve yarım saatlik emeğim hiç oldu. Windows'u Gittigidiyor üzerinden OEM Key alarak aktif ettim. Bilmiyorum ne yapılabilir?

Sistem:

MSI X570-A PRO.
3700X.
5700XT.
16 GB G.Skill 3600 RAM.
XPG 512 PCI-e SSD.
XPG Core Reactor 750 Gold PSU.

Anakart üzerindeki güç kablolarında temassızlık veya oynama oluyorsa bu dediğinizi yaşayabilirsiniz. Bazı parçaların anlık diyebileceğimiz güç kaybı bilgisayarın kapanmadan bu şekilde donmasına neden olabiliyor. Ben bizzat yaşadım birkaç kere. Sanırım kasa içi kalabalıktan ve gerginlikten dolayı bazı kablolar gevşiyordu ve bilgisayar aynı anlattığınız şekilde donuyordu(bazen de geri açılmıyordu). Kasayı açıp kabloları sağlamlaştırıp bilgisayarı tekrar açabiliyordum.

20.4.2 yükledim dün gece. DDU ile silme işlemini de yaptım. Sorun az önce tekrar yaşandı :) Bir değişiklik yok. Kabloları kurcalayayım biraz..

Ramlerini test et dostum Memtest86 ile. Eğer hatalı adresleme yapıyorsa değiştir ramlerini. Herkes bilip bilmeden sallamış ekran kartından diye. Aynı sorun benim başıma geldi ekran kartını bile değiştirdim meğer ramin bir tanesi hatalı adresleme yaptığından kaynaklanıyormuş. Değiştirdim sorun çözüldü.

Ramlerini test et dostum Memtest86 ile. Eğer hatalı adresleme yapıyorsa değiştir ramlerini. Herkes bilip bilmeden sallamış ekran kartından diye. Aynı sorun benim başıma geldi ekran kartını bile değiştirdim meğer ramin bir tanesi hatalı adresleme yaptığından kaynaklanıyormuş. Değiştirdim sorun çözüldü.
Testi yaptım ve hata bulamadı dostum..

Geri
Yukarı