Çözüldü R7 3700X'in Boşta 55-60 °C Olması Normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Semmellow

Hectopat
Daha fazla  
İşlemcim: Ryzen 7 3700X - Anakart: MSI X570 GAMING Edge Wi-Fi - CPU Soğutucu: Cooler Master Masterliquid ML240L - Kasa: NZXT H700.

Bilgisayarda masaüstündeyken CPU kullanımı %3 iken gördüğüm değerler bunlar. Termal macunu yeniledim, işlemci ile soğutucu pompası vidaları sıkı, boşluk yok. 1,5 yıldır kullandığım sistem ilk defa böyle oluyor. Sebep ne bir türlü anlayamadım?

Son olarak AMD Wraith Prism soğutucusunu taktım. Sistem boştayken CPU kullanımı %3 ve sıcaklık 60 °C neden böyle yüksek sıcaklıklarda?

EDİT: Afterburner ile de sıcaklık değerlerine baktım yine aynı değişen bir şey yok.

Dosya Ekleri

• 11.jpg
    11.jpg
    107,5 KB · Görüntüleme: 75
Son düzenleme:
Çözüm
OCCT programı ile kontrol ettim, stres testi yaptım sistem sıcaklığının yüksek olmadığını gördüm. Aynı sorunu yaşayan olursa OCCT programını kullanması fayda sağlayabilir.
İşlemcim: Ryzen 7 3700X - Anakart: MSI X570 GAMING Edge Wi-Fi - CPU Soğutucu: Cooler Master Masterliquid ML240L - Kasa: NZXT H700.

Bilgisayarda masaüstündeyken CPU kullanımı %3 iken gördüğüm değerler bunlar. Termal macunu yeniledim, işlemci ile soğutucu pompası vidaları sıkı, boşluk yok. 1,5 yıldır kullandığım sistem ilk defa böyle oluyor. Sebep ne bir türlü anlayamadım?

Son olarak AMD Wraith Prism soğutucusunu taktım. Sistem boştayken CPU kullanımı %3 ve sıcaklık 60 °C neden böyle yüksek sıcaklıklarda?
Gösterge yanlış olabilir. MSI Afterburner veya HWMonitor deneyin.

fff.PNG

Stok sogutucu anlık degerler boşta 30 dereceyi kadar görüyor max yükte 72 voltaj fazla geldi bana.

boşta 60 derece olması hiç normal değil hele de sıvı soğutma ile

Başka yazılımlar kullanarak sıcaklıkları ölçmenizi öneririm MSI Afterburner bu konuda önerim bu sayede yazılımdan dolayı yanlış gösteriyorsa anlayabilirsiniz. Yazıda yazdığınız gibi termal macun yeni ve vidalar sıkı ise voltajdan kaynaklı bir sıcaklık oluyor olabilir çünkü 1.4v boştayken biraz fazla gibi.

Eğer yazılım yanlış göstermiyorsa boşta dediğiniz dereceler pek normal değil. Özellikle sıvı soğutucu varken boştayken böyleyse bir sıkıntı vardır. Undervoltage işlemi yapabilirsiniz ama biraz uğraştırır. Undervoltage işlemiyle uğraşmak istemezseniz CBP kapatabilirsiniz. Yüksek ihtimalle sıcaklığı düşürecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı