Çözüldü R7 3700X'in Boşta 55-60 °C Olması Normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Semmellow

Hectopat
Daha fazla  
İşlemcim: Ryzen 7 3700X - Anakart: MSI X570 GAMING Edge Wi-Fi - CPU Soğutucu: Cooler Master Masterliquid ML240L - Kasa: NZXT H700.

Bilgisayarda masaüstündeyken CPU kullanımı %3 iken gördüğüm değerler bunlar. Termal macunu yeniledim, işlemci ile soğutucu pompası vidaları sıkı, boşluk yok. 1,5 yıldır kullandığım sistem ilk defa böyle oluyor. Sebep ne bir türlü anlayamadım?

Son olarak AMD Wraith Prism soğutucusunu taktım. Sistem boştayken CPU kullanımı %3 ve sıcaklık 60 °C neden böyle yüksek sıcaklıklarda?

EDİT: Afterburner ile de sıcaklık değerlerine baktım yine aynı değişen bir şey yok.

Dosya Ekleri

• 11.jpg
    11.jpg
    107,5 KB · Görüntüleme: 75
Son düzenleme:
Çözüm
OCCT programı ile kontrol ettim, stres testi yaptım sistem sıcaklığının yüksek olmadığını gördüm. Aynı sorunu yaşayan olursa OCCT programını kullanması fayda sağlayabilir.
CPB'yi nasıl kapatırım? Voltaj değerlerinden pek anlamam.
Sadece CPB kapatırsan performansın %10 kadar düşer. Online oyunlarda veya render vs. yapıyorsan etkilenirsin. 100 FPS alıyorsan 92-93 falan olur. İşlemcin sabit 3.6 GHz çalışır ama V değerin 1.05 falan olur. 15 derece kadar fark eder.

BIOS'tan kapatılıyor.

Sıvı soğutmayı takıp sıvı soğutmalı sıcaklık değerlerine bakabilir misiniz?
Yarın takıcam tekrardan. Daha öncesinde böyle bir sorun yoktu.
Sadece CPB kapatırsan performansın %10 kadar düşer. Online oyunlarda veya render vs. yapıyorsan etkilenirsin. 100 FPS alıyorsan 92-93 falan olur. İşlemcin sabit 3.6 GHz çalışır ama V değerin 1.05 falan olur. 15 derece kadar fark eder.

BIOS'tan kapatılıyor.
Daha önceden böyle bir sorun yoktu. CPB açık olsa bile önceden sorun teşkil etmiyordu, şimdi neden sıcaklık artması yapmış olabilir?

Macunu daha bugün yeniledim tekrardan sıvı soğutucuyu taktım değişen bir şey olmadı. Sonra sıvı soğutucuyu çıkarıp işlemcinin yanında gelen hava soğutucuyu taktım durum yine aynı.
Daha önceden olmadığına emin misin? Daha önceden de bakıyor muydun sıcaklık değerlerine? Macunu düzgün yaydın mı?

Ayni islemciyi kullaniyorum B450 anakartla ayni degerlerdeyim ben de. 50-65 arasi surekli inis cikis oluyor ve kasa ustune taktigim iki fan asiri gurultu yapiyor surekli yukselip indigi icin.
Kendimce soyle cozum buldum; nihai performansta islemci kullanimini %100 yapiyorum iyi bir oyun oynayacagim zamanlar o moda geciyorum, oyun harici ya da cok guc istemeyen oyunlarda, rutin bilgisayar kullaniminda yuksek performansa aliyorum orda da maksimum islemci kullanimini %99 yapiyorum boylelikle islemci 50 derecede kaliyo bostayken.

Geri
Yukarı