R7 3800X boşta ısınıyor

AdrienReis

Kilopat
Daha fazla  
Son zamanlarda işlemci soğutucusunun son hızda dönmeye başladığını fark ettim. İşlemci boşta olsa fark etmiyor, işlemci soğutucusu %80 altına inmiyor ve 70 dereceye geliyor hatta sabit kalıyor. Tek Chrome açık ve sadece 1 sekme açık.

Sistemim:
İşlemci: Ryzen 7 3800X.
İşlemci soğutucusu: Wraith Prism RGB.

bandicam 2021-08-06 12-14-15-221.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten Prism 3800X için sınırda bir soğutucu, o kasada ise tamamen normal o değerler. Paran varsa soğutucu ve kasa değişimi öneririm, yoksa da tavsiyem biraz sesi göze alarak Prism'i h moduna sok ve CPB'yi kapat.

3 ay önce böyle sorun yoktu işlemci yükteyken aldığı değerleri boşta alması beni biraz tedirgin etti.

Satisfactory oynarken (110 saatlik oynadığım save) 85 dereceye çıktığı bile oluyor. 3 ay önce anca 70 dereceye çıkıyordu.

Son zamanlarda işlemci soğutucusunun son hızda dönmeye başladığını fark ettim. İşlemci boşta olsa fark etmiyor, işlemci soğutucusu %80 altına inmiyor ve 70 dereceye geliyor hatta sabit kalıyor. Tek Chrome açık ve sadece 1 sekme açık.

Sistemim:
İşlemci: Ryzen 7 3800X.
İşlemci soğutucusu: Wraith Prism RGB.

Eki Görüntüle 1129529
Havalar sıcak normal kasa içerisinde sıcak odanın hava sirkülasyonu fazla fayda etmez.
İlerki zamanlarda sıvı soğutma almayı düşünüyorum ısınma sorunun çözer mi ?
Sıvı soğutma iyi bir termal macun ile güzel sonuçlar verir. Kasana 240mm yoksa 360mm radyatör sığıyor mu? 360mm sığıyorsa tercih seçeneğin önce o olsun.

İleri zamanlarda sıvı soğutma almayı düşünüyorum ısınma sorununu çözer mi?
Tam olarak çözmeyecektir. Senin durumunda sana tavsiyem bütçen olduğu zaman öncelikle kasanı değiştir, sonrasında da iyi bir hava soğutma al. Hem aynı masrafı yapmış olursun hem de daha iyi sonuçlar alırsın.

Havalar sıcak normal kasa içerisinde sıcak odanın hava sirkülasyonu fazla fayda etmez.

Sıvı soğutma iyi bir termal macun ile güzel sonuçlar verir. Kasana 240mm yoksa 360mm radyatör sığıyor mu? 360mm sığıyorsa tercih seçeneğin önce o olsun.

Bilgisayari en son 9 ay önce toplamıştım. Ve işlemci soğutucusa çok dikkatli baktığımda tozlandığını fark ettim. Tozu temizleyip termal macun yenilersem 5 veya 10 derece fark olur mu ?

Yeni konular

Geri
Yukarı