R7 4800H CPU normalden daha fazla güç çekiyor

ardacaglayan

Hectopat
Merhaba iyi sosyaller. Yeni aldığım laptopumda kararlılık testi yaptım. Aldığım değerler beni biraz şaşırttı. Laptop performans modundayken işlemcim 3-4 dakika boyunca 75W güç çekiyor ve sonrasında kendini 60W güce sabitliyor. Bunu sadece işlemciye stres testi yaptığımda yaşıyorum. Bu değerler normal mi? Normalden daha fazla güç çekiyor hiçbir şekilde 100.1 derece bile olmuyor. İşlemcim 4800H.

Intel işlemcilerde de benzer durum var. i7'ler 90W TDP'ye çıkabiliyor. 4GHz hızda sitres testlerinde çalışabilmesi için undervolt ile bile 70W+ güç gereksinimi oluyor. 30-40 saniye kadar bu gücü çektikten sonra laptop üreticisine göre 60W ya da 45W TDP'ye düşürüyor işlemci. AMD işlemcilerde de benzer durum vardır. Masaüstü işlemciler ile laptop işlemcileri arasında en büyük fark bu zaten. Birisi sonsuza kadar 90W güç çekebiliyor diğeri 30-40 saniye ancak.

Aynen değil. Stres testi yaptığında 75W güç çekerken laptopun verimli soğutulması zor oluyor. Büyük ihtimalle 100 derecede throttle oluyor o yüzden 100 dereceyi geçmiyor laptop.

Aynen değil. Stres testi yaptığında 75W güç çekerken laptopun verimli soğutulması zor oluyor. Büyük ihtimalle 100 derecede throttle oluyor o yüzden 100 dereceyi geçmiyor laptop.
Cpu Core 100 dereceyi asla geçmiyor fakat cpu diye ara sıra 102 ile 106 arasında geziyor. Bu sorun yaratır mı?

Geri
Yukarı