R7 4800H laptop Rainbow Six: Siege'de FPS düşmesi yaşatıyor

Mertkaera

Decapat
Daha fazla  
Merhaba elimde Ryzen 7 4800H işlemci ve GTX1650 ekran kartı olan bir ASUS ROG STRIX laptop bulunmakta. Bundan 2 3 hafta öncesine kadar R6 oyununda 150-160FPS'leri görürken birden 70 80'lere kadar düştü. Sebebini asla bulamıyorum en düşük ayarlarda da en yüksek ayarlarda da aynı FPS'leri alıyorum. NVIDIA sürücülerini hep güncel tutuyorum Görev Yöneticisi'nden bakıldığında sistemi yoran bir şey gözükmüyor. Windows güvenlik duvarını FPS belki yükselir diye Regedit'ten kapattım ama fayda etmedi. Yardımcı olabilir misiniz?

GPU tüm gücünü kullanıyor şu anda ama eskiye göre yarı yarıya FPS veriyor…

GTX 1650 kullandığına emin miyiz?

Ayarların aynı olduğuna emin miyiz? Oyunu Vulkan olarak başlatmayı dener misin? Ayarlardan FSR seçeneğini kalite modunda açar mısın?

Ekran kartı aşırı ısınıyor olabilir mi? Sıcaklık değerine bakar mısın?

GPU tüm gücünü kullanıyor şu anda ama eskiye göre yarı yarıya FPS veriyor…

GTX 1650 kullandığına emin miyiz?

Ayarların aynı olduğuna emin miyiz? Oyunu Vulkan olarak başlatmayı dener misin? Ayarlardan FSR seçeneğini kalite modunda açar mısın?

Ekran kartı aşırı ısınıyor olabilir mi? Sıcaklık değerine bakar mısın?

Hocam ilk olarak Vulkan'la başlatıp Ultra texture ayarları Shadow quality Ultra ayarlarda diğer ayarlar yüksekte olacak şekilde maça girdim 80-90 FPS arası alıyorum daha sonra çıkıp tüm ayarları en düşüğe çektim yine aynı FPS alıyorum diğer oyunlarda olmuyor bu durum 140-150 FPS'lerde oynadığım oyun bir anda böyle oldu cidden çıldırmamak elde değil.

en düşük ayarlarda ve en yüksek ayarlarda test ettim ikisinde de aynı FPS değerlerini alıyorum çok saçma bir durum.

@Mertkaera ayarları düşürdüğünde muhtemelen GPU kullanımı da aynı oranda düşüyordur. İşlemci sıcaklığı ve işlemci kullanımı ne durumda?

Vulkan olmadan da dene.

@Mertkaera ayarları düşürdüğünde muhtemelen GPU kullanımı da aynı oranda düşüyordur. İşlemci sıcaklığı ve işlemci kullanımı ne durumda?

Vulkan olmadan da dene.

Uzun test yaptım şimdi tüm ayarları gerçekten tüm ayarları fulleyince 100-110-120 FPS arası değişken FPS alıyorum işlemci sıcaklığı 85-90 arası oluyor GPU sıcaklığı 60-65 derece arasında değişiyor tüm ayarları düşürdüğümde ise 80 90 FPS arasında değişiyor ve işlemci sıcaklığı bayağı bir artıyor. GPU kullanımı 50-60'lara kadar düşüyor.

tüm ayarları düşürdüğümde ise 80 90 FPS arasında değişiyor ve işlemci sıcaklığı bayağı bir artıyor. GPU kullanımı 50-60'lara kadar düşüyor.
Normal. Soyle dusun, islemcinin gorevi ekran kartina ne cizecegini, nasil cizecegini soylemek ve ekran kartinin gorevi de cizmek. Sen ultra ayarlara alinca ekran kartinin resimleri cizmesi uzun suruyor, zorlasiyor ve FPS azaliyor. Ayarlari dusurunce ekran karti cok daha hizli ciziyor. Boyle olunca islemcinin de cok daha hizli sekilde yeni talimatlar vermesi gerekiyor. Sonuc olarak da islemci daha fazla yorulmaya basliyor.

Islemcin isininca kendini yavaslatiyor boylece FPS dusuyor muhtemelen.

Normal. Soyle dusun, islemcinin gorevi ekran kartina ne cizecegini, nasıl cizecegini soylemek ve ekran kartinin gorevi de cizmek. Sen Ultra ayarlara alinca ekran kartinin resimleri cizmesi uzun suruyor, zorlasiyor ve FPS azaliyor. Ayarlari dusurunce ekran karti cok daha hizli ciziyor. Boyle olunca islemcinin de cok daha hizli sekilde yeni talimatlar vermesi gerekiyor. Sonuç olarak da islemci daha fazla yorulmaya basliyor.

Islemcin isininca kendini yavaslatiyor boylece FPS dusuyor muhtemelen.

Hocam bence kendimizi çok yormayalım oyun bildiğiniz bozuk sabah en düşük ayarlarda 80-90FPS alırken şimdi en düşük ayarlara çekti 160-200 arası alıyorum cidden sabahtan beri yaptığım tüm ayarlamalar araştırmalar boşunaymış Allah'ın belası Ubisoft.

Geri
Yukarı