Çözüldü R7 5700G sistemde XMP açınca siyah ekran geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Xaxix34

Hectopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill RipjawsV 16GB (2X8) DDR4-3600Mhz CL18 Siyah 1.35V F4-3600C18D-16GVK
SSD veya HDD modeli
Kioxia 500 GB Exceria LRC10Z500GG8 M.2
Ekran kartı
Vega 8
Anakart
Gigabyte B550M DS3H
İşlemci
AMD Ryzen 7 5700G
Merhaba, Gigabyte anakartlı APU sistemimde XMP açtığımda siyah ekran geliyor ve BIOS'u sıfırlayınca düzeliyor ama XMP'yi hiçbir şekilde açamıyorum. Aldığım RAM'lerin model numarası anakartımın Cezanne işlemciler için QVL bellek destek listesinde yer almıyor, almadan önce de bunu biliyordum ama sorun olmaz dendi fakat XMP açamıyorum ama XMP kapalıyken hiçbir sorun olmadan PC çalışıyor. Hatta bellek testlerinden sorunsuz bir şekilde geçiyor. İade edip listede olan başka bir RAM mi almalıyım yoksa başka bir şey mi denemeliyim? Sistemimi yukarıda belirttim.

Çözüm
@Xaxix34 Geçen yıl alınmıştı 790 liraya alınmış :)
Yeni seriler desteklese bile RAM listesi güncel olmayabilir belki. Bence Kingston Fury alın XMP hata verirse iade edersiniz yine.
Liste 2021 Hazirana ait dediğiniz gibi olabilir evet, bakacağım.

RAM'leri manuel olarak desteklediği maksimum frekans değerlerine almalısın. Diğer türlü otomatik olarak XMP'deki frekansları desteklemiyor demekki.
Hocam demin bir dediğinizi deneyeyim dedim, RAM'leri manuel olarak 3600 MHz'e ayarladım 1.350v vererek şu an PC açıldı çalışıyor. XMP profili uyumsuzmuş galiba.
Aynısı arkadaşın APU sistemi kurarken oldu. Ripjaw almıştık, Kingston ya da corsair le değiştirdik hiç bir sorun kalmadı.
Kesinlikle iade et yenisini al, neden XMP açmadan kullanacaksın ki...

Aynısı arkadaşın APU sistemi kurarken oldu. Ripjaw almıştık, Kingston ya da corsair le değiştirdik hiç bir sorun kalmadı.
Kesinlikle iade et yenisini al, neden XMP açmadan kullanacaksın ki...
Hocam G.Skill'in 3200 MHz'lik RAM'ini mi alayım(anakartın destek listesinde var)? Yoksa Kingston mı önerirsiniz? Ben de Kingston düşündüm aslında ama 1300 TL civarına 2x8 bulabildiğim Kingston Fury RAM'in model numarası QVL listesinde yoktu, olanları ise arattım ve hepsinin stoku bitmişti.

Sorun yapan ve yenisi alınanlarin ekran görüntüsünü gönderdi arkadaş simdi. Bizim kullandığımız anakart B450 mortar max'dı. Belki B550 de daha hızlı bir şey kullanabilirsin.

Dosya Ekleri

• IMG_20221224_002906.jpg
    IMG_20221224_002906.jpg
    66,7 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20221224_003252.jpg
    IMG_20221224_003252.jpg
    31,6 KB · Görüntüleme: 18
Sorun yapan ve yenisi alınanlarin ekran görüntüsünü gönderdi arkadaş simdi. Bizim kullandığımız anakart B450 mortar max'dı. Belki B550 de daha hızlı bir şey kullanabilirsin.
Hocam attığınız RAM'lerden bulamıyorum galiba artık satılmıyor gibi onun yerine kf ile başlayan Kingston RAM'ler var ama onlar da desteklenmiyor. Team group RAM'leri önerir misiniz peki? Bir de bu RAM alımı ne zaman gerçekleşti? Çünkü attığınız RAM'lerin stokunu bulamıyorum da.

Merhaba, Gigabyte anakartlı APU sistemimde XMP açtığımda siyah ekran geliyor ve BIOS'u sıfırlayınca düzeliyor ama XMP'yi hiçbir şekilde açamıyorum. Aldığım RAM'lerin model numarası anakartımın Cezanne işlemciler için QVL bellek destek listesinde yer almıyor, almadan önce de bunu biliyordum ama sorun olmaz dendi fakat XMP açamıyorum ama XMP kapalıyken hiçbir sorun olmadan PC çalışıyor. Hatta bellek testlerinden sorunsuz bir şekilde geçiyor. İade edip listede olan başka bir RAM mi almalıyım yoksa başka bir şey mi denemeliyim? Sistemimi yukarıda belirttim.
RAM'leri manuel olarak desteklediği maksimum frekans değerlerine almalısın. Diğer türlü otomatik olarak XMP'deki frekansları desteklemiyor demekki.

Geri
Yukarı