XMP açınca mavi ve siyah ekran sorunu

senali

Hectopat
Daha fazla  
İyi forumlar. Bu gün BIOS sürümümü güncelledim. Şu an en güncel sürüm olan 2006 sürümünü kullanıyorum. Anakartım ASUS B450M-K Prime. 16GB 3000Mhz RAM'lerim var. BIOS sürümünü güncelleyip XMP açıp RAM'lerimi 3000'e çekmek istiyordum. XMP'yi açtım ve Profile 1 olarak 3000Mhz de kaydedip çıktım. Windows ekranına geldim sorunsuz şekilde ve oyun oynamaya başladım. Oyunun yarısında siyah ekran yedim. Bunun XMP kaynaklı olduğunu anladım. Çünkü açtıktan sonra gerçekleşti bu olay. XMP açmadan önce siyah ekran hiç yemedim. İşlemcim Ryzen 5 2600 ve sanırsam bu işlemci 2933Mhz'de stabil olarak çalışıyormuş. Ama benim Profile 1 direk 3000'i destekliyor. Arkadaşımda da aynı durum. Onun da 3000'i destekliyor. 3000 yapınca da mavi veya siyah ekran yiyorum. Bu yüzden de 2933Mhz yapmak istiyorum; bir de öyle deneyeceğim fakat nerden yapacağımı bilmiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

Olmaz. BIOS güncel değilse güncelleyin. Elinizde iki tane mi bir tane mi bellek var? İki taneyse bunlar aynı kutudan çıkan ikili kit bellek mi? Ayrıca 2866, 2800 MHz değerlerini de deneyin. Hata almaya devam ederseniz Memtest programıyla belleklerinizi test edebilirsiniz. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellekleriniz arızalı olabilir.

Olmaz. BIOS güncel değilse güncelleyin. Elinizde iki tane mi bir tane mi bellek var? İki taneyse bunlar aynı kutudan çıkan ikili kit bellek mi? Ayrıca 2866, 2800 MHz değerlerini de deneyin. Hata almaya devam ederseniz Memtest programıyla belleklerinizi test edebilirsiniz. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellekleriniz arızalı olabilir.
Hocam Memtest86 ile belleklerimi Pass kısmı 4/4 olana kadar 4 saat test ettim. Herhangi bir sorun çıkmadı. Errors kısmı 0 idi. Elimde sadece 1 bellek var, 8GB. Bir de hocam 2933’de belleklerimi hiçbir zaman kullanamayacak mıyım? Stabil çalışması için herhangi bir ayar yok mu?

Diğer slota takarak deneyin. BIOS güncel değilse güncelleyin. Bunun dışında yapılacak bir şey yok. Hala hata almaya devam ediyorsanız belleği servise gönderin veye değiştirin.

Diğer slota takarak deneyin. BIOS güncel değilse güncelleyin. Bunun dışında yapılacak bir şey yok. Hala hata almaya devam ediyorsanız belleği servise gönderin veye değiştirin.

BIOS'um en güncel sürümde şu an F50'de. Diğer slota takmayı deneyebilirim hocam. 2133'de kullanmak eziyet resmen. Bir de tek bellek. Oyunlarda FPS düşüşü yaşıyorum. Fakat slot değiştirmeden önce dediğiniz voltaj değerini yapayım mı 1.20V'den 1.35V çıkarma olayını?

Hocam voltaj arttırmayı ''Advanced Memory Settings'' den mi yapayım yoksa ''Advanced Voltaj Settings'' den mi yapayım? Bir de ilk önce 2933Mhz da 1.20'den 1.26'a çıkararak mı denesem bu voltaj arttırmayı? Tekrardan hata alırsam 1.35 yaparım.

Advance Voltage Settings --> Dram Voltage
Hocam attığınız videodaki adamın yaptığı şeyleri yaptım. Fakat bilgisayarımı yeniden başlatırken birkaç defa yeniden başladı. Kapandı ben de açtım fakat şimdi de ekrana görüntü gelmiyor, sinyal yok diyor. Ne yapacağım?

NOT: Hocam sistem açıldı, BIOS'a girdim ama zaten 2133Mhz'e kendi kendine almış sistem RAM'i. Voltaj değerlerini de eski haline getirmiş. BIOS'u sıfırladım ayarlardan ve Windows ekranına geldim. Ne yapacağım hocam şimdi? 2933'de çalıştıramayacak mıyım RAM'leri?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı