R7 5700X için AIDA 64 sonuçları ve sıcaklıkları nasıl olmalı?

senturk19

Hectopat
Merhaba, dün sistem yükselttim, bugün test etme fırsatım oldu. Anakart ve işlemci değiştirdim, boşta işlemci sıcaklığı 32 - 45 derece arası gidip geliyor ancak oyunlarda 55'i geçmedi. AIDA 64 testinde ise OC modunda (4.5GHz) 10 dakika kadar sürede değerler aşağıdaki gibi. Bu noktalarda tek sıkıntım bana boştaki hali geldi anlam veremedim bir türlü.

- Anakart Gigabyte B550 Elite v2.
- RAM (2x8) 16 GB Adata Spectrix D80 3200 MHz.
- Ekran kartı MSI RTX 2070 Armor.
- Güç kaynağı Corsair RM750.
- Kasa Corsair iCUE 220t.
- Soğutucu ID-Cooling 214-XT.

Sizce sonuçlar nasıl? Burada biraz da ekran kartı sıkıntı 5 senedir temizletmedim çok ısınıyor, o da etkiler mi CPU değerlerini?

test.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
79 derece yüksek bir sıcaklık değil ve evet kasa kapalıysa ekran kartının ısısı kasayı da ısıtır buda işlemcinin daha az soğumasına sebep verebilir. Tam tersi de geçerli. OCCT power testi yaparsan CPU için daha net bir sıcaklık değeri alırsın işlemcin için.

Merhaba, dün sistem yükselttim, bugün test etme fırsatım oldu. Anakart ve işlemci değiştirdim, boşta işlemci sıcaklığı 32 - 45 derece arası gidip geliyor ancak oyunlarda 55'i geçmedi. AIDA 64 testinde ise OC modunda (4.5GHz) 10 dakika kadar sürede değerler aşağıdaki gibi. Bu noktalarda tek sıkıntım bana boştaki hali geldi anlam veremedim bir türlü.

- Anakart Gigabyte B550 Elite v2.
- RAM (2x8) 16 GB Adata Spectrix D80 3200 MHz.
- Ekran kartı MSI RTX 2070 Armor.
- Güç kaynağı Corsair RM750.
- Kasa Corsair iCUE 220t.
- Soğutucu ID-Cooling 214-XT.

Sizce sonuçlar nasıl? Burada biraz da ekran kartı sıkıntı 5 senedir temizletmedim çok ısınıyor, o da etkiler mi CPU değerlerini?

Eki Görüntüle 1706693

Hocam işlemciyi OC mi yaptınız?

79 derece yüksek bir sıcaklık değil ve evet kasa kapalıysa ekran kartının ısısı kasayı da ısıtır bu da işlemcinin daha az soğumasına sebep verebilir. Tam tersi de geçerli. OCCT Power testi yaparsan CPU için daha net bir sıcaklık değeri alırsın işlemcin için.

Evet kasa kapalıyken aldım bu değerleri, bahsettiğin programın linkini atabilir misin?

Ben kapatmıştım ondan sordum. Ne kadar performans kaybı oluyor çok ise bende açayım.
ben işlemciyi daha fazla zorlamak için açtım OC modu işlemci tabanlı pek oyun oynamıyorum, ancak yüklü oyunlardan GOW 15 FPS ortalama , RE8 20 FPS ortalama ve Metro Exodus yine ortalama 15FPS kadar fark yarattı.

Son düzenleme:
Evet kasa kapalıyken aldım bu değerleri, bahsettiğin programın linkini atabilir misin?

ben işlemciyi daha fazla zorlamak için açtım OC modu işlemci tabanlı pek oyun oynamıyorum, ancak yüklü oyunlardan GOW 15 FPS ortalama , RE8 20 FPS ortalama ve Metro Exodus yine ortalama 15FPS kadar fark yarattı.
5600x öyle bir fark yaratamaz bence.

5600x öyle bir fark yaratamaz bence.
2600X eski işlemcim ona kıyasla 5700x için söyledim 1440P de bayağı fark yarattı 90FPS civarı olan oyunları 120-130 FPS kadar FPS ile oynuyorum şuan. OC halinin de 10-15 FPS kadar etkilediğini düşünüyorum açıkçası. Normalde 4.0 civarında çalışıyor işlemci çünkü 0.5 GHZ fark yaratır. İşlemci tabanlı Valorant vb. oyunlarda denemek lazım asıl ama bende online oyun pek oynamıyorum.

Pardon bu arada 5600x yazmışım, her neyse. Dostum yani default halindeyken 4.0Ghz çalışması normal değil. Kendini boost etmesi gerekirdi. Default boost değeri 4.600-4650Ghz gidip gelmesi gerekirdi. Bu arada bu gibi hazır OC uygulamaları gereğinden fazla voltaj verir. Eğer tüm çekirdekler için sabit frekans vermek istiyorsan BIOS üzerinden yapmalısın, ayrıca voltajı kendin yine belirlemelisin. Daha tutarlı ve sıcaklık konusunda daha iyi sonuçlar elde edebilirsin.

Pardon bu arada 5600x yazmışım, her neyse. Dostum yani default halindeyken 4.0Ghz çalışması normal değil. Kendini boost etmesi gerekirdi. Default boost değeri 4.600-4650Ghz gidip gelmesi gerekirdi. Bu arada bu gibi hazır OC uygulamaları gereğinden fazla voltaj verir. Eğer tüm çekirdekler için sabit frekans vermek istiyorsan BIOS üzerinden yapmalısın, ayrıca voltajı kendin yine belirlemelisin. Daha tutarlı ve sıcaklık konusunda daha iyi sonuçlar elde edebilirsin.
Otomatik boost modunda ortalama 4.0 GHZ ve zaten OC yapmayı pek düşünmüyorum şu an için tek sıkıntı boşta çalışırken, youtube da falan gezerken 32 tamam ama bazen 45 dereceleri görüyor o normal gelmedi bana açıkçası.

Yeni konular

Geri
Yukarı