Çözüldü R7 5700X RTX 3070 Ti oyunlarda çökme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

melih.budak

Kilopat
RAM
G.SKILL 16x2 GB - CL: 18 - 3600 MHz
Ekran kartı
Zotac Trinity - RTX 3070 Ti - 8 GB
Anakart
MSI B550 Tomahawk
İşlemci
AMD Ryzen 7 5700x
Herkese selam,

Görece güçlü bir bilgisayara sahibim. İlk başta The Last of Us gibi Sony'nin PC'lere port ettiği oyunları denedim. Sürekli olarak çökmelerle karşılaştım ve oyunları oynayamadım. Sony'nin port ettiği oyunlar olduğu için muhtemelen optimizasyonda bir problemler vardır deyip oynamayı bıraktım.

Uzun bir aradan sonra dün BF 2042 oynamak istedim ve girdikten yaklaşık 10 - 15 dk sonra oyundan attı ve grafik kartının kaldırıldığına dair DirectX bir error verdi. Sonrasında internetten bulduğum birkaç çözümü denedim. Sorunun belleklerde olmasına karşın BIOS üzerinden "XMP" ayarını kapattım. Aynı şekilde, ekran kartına birkaç değişikliği de NVIDIA Denetim Masası üzerinden yaptım. Fakat sonuç değişmedi. Sürekli olarak oyunu oynarken şu hatayı aldım;

Screenshot_2.png

Gerçekten çok can sıkıcı bir hal almaya başladı. Hiçbir oyunu 10 dakikadan fazla oynayamıyorum. Sürekli olarak çöküyor. Sadece BF 2042 özelinde bir durum da değil. Bunun için neleri kontrol etmem gerekiyor? Çökmenin neden kaynaklandığını anlayabilmek için kullanabileceğim programlar nedir?

Çözüm
@melih.budak DDU ile ekran kartı driver kaldırıp en günceli yükler misiniz?

@melih.budak bu hata sadece bu oyunda mı oluyor?

@melih.budak hocam Sony oyunlarında da oluyor mu diye bak. Bir de kartın çekirdek hızını düşürmek işe yarar gibi duruyor.
Hocam aklımda 2 tane çözüm var. Birincisi dediğin gibi çekirdek hızını düşürmek diğeri ise RAM'lerin frekansını düşürmek. Normalde RAM'lerim 3600Mhz olarak geçiyor. Ama başka bir forumda birisi anakartın otomatik moduna alınca düzeldi dedi. Bir de onu deneyeceğim fakat otomatik moda alınca frekans hızı 2667Mhz ye düşüyor. İkisini de test edip bildiriyor olacağım.

@melih. Budak dostum uğraşacaksın ama 3. Eski sürücüye geçer misin? Bu sürücüde sorunlar varmış.
Hocam RAM frekanslarını otomatiğe aldıktan sonra hiçbir sorun yaşamamaya başladım. Sanırım gerçekten sorun RAM'lerden kaynaklıymış. Çok saçma ama 3600 Mhz de oynayamayacağım sanırım. Sorun değil yine de akıcı oynatıyor. Desteklerin için çok teşekkür ederim. 😊

Geri
Yukarı