R7 5700X RX 6900 XT sisteme kaç W PSU gerekir?

Bütçe
3000

Kazulegar

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, sistem bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim, Gigabyte RX 6900 XT ve Ryzen 7 5700X bir sisteme minimum kaç wattlık PSU olmalı? 750W veya 850W yeterli mi? 4K da falan oynamayacağım 1080p Full HD şeklinde.

PSU önerilerinizi de bekliyorum.

Hocam konudan bağımsız, RX 6900XT ile R7 5700X darboğaz yapmaz mı? Konuya gelecek olursak 850W hayli hayli yeter, 750W da yeteceğini düşünüyorum.

Görmez hocam 5700X ile 6900XT peak olarak 500W ı görmez, 50W diğer bileşenlere ayırsanız yine yeter, ki 650W bir PSU anlık peaklerde kapasitesinin üstünde güç sağlayabiliyor.

Bu model tek başına 600 watt'ı görüyor peak ile. OPP var diye riske atılmaz hiçbir zaman. Çünkü her güç kaynağının OPP noktası farklıdır. Olur da devreye girmezse istenmeyen sonuçlar meydana gelir ki OPP en son çare olarak tercih edilir. Yoksa herkes sırf OPP var diye sistemin güç tüketimine yakın değerde güç kaynağı alırdı. OPP devreye girince sistem kapanır zaten.

guru3d 750W önermiş misal bunu bilerek:

Red Devil için 800W öneriyor. Arkadaşımızın modeli için de 600W gibi bir peak görülmüş:

20 msdeki peak süresine bakıp PSU seçersek işin içinden çıkamayız, hepimiz söylüyoruz zaten kaliteli PSU alın diye, iyi bir PSU o peak gücünün altında 1 saniyeye kadar kalkabilir, RX580'i 400W PSU ile yıllarca kullanan var, onunda 300W peak gücü var.

Bu arada yüksek güçte PSU her zaman daha iyidir, bunu bende öneriyorum, PSU ileriye dönük yatırımdır, ama abuk sabuk bir marka olmadığı sürece o sistem 650W ile çalışabilir.

Hocam konudan bağımsız, RX 6900XT ile R7 5700X darboğaz yapmaz mı? Konuya gelecek olursak 850W hayli hayli yeter, 750W da yeteceğini düşünüyorum.

Darboğaz yapıyor fakat ileride değiştireceğimi düşündüğüm için idarelik almış bulundum.

Fsp Hydro Pro 850w +80 bronz 850W Power Supply için benim şu anki bütçeme uygun bunu bulabildim. Eğer 750W yetiyor diyorsanız kaliteli bir 2.400 TL civari bir Power Supply alacağım çok fena kararsızım.

Son düzenleme:
Bütçeye 3000 TL yazmışsınız. Ben size alabileceğiniz en kaliteli güç kaynağını attım zaten o fiyata. Hydro K Pro bariz daha kalitesiz bir model.

20 msdeki peak süresine bakıp PSU seçersek işin içinden çıkamayız

Çıkarız. Çıkıldı bile zaten. Sistemin kapanma sebebi o 20 ms peakleri oluyor. Peak dediğimiz konu olmasa şu an 4090 ile 650W PSU kullanıyor olurduk. Kulağa ne kadar mantıklı geliyorsa bu durum için de aynı şey geçerli.

iyi bir PSU o peak gücünün altında 1 saniyeye kadar kalkabilir

Güç kaynakları bu şekilde çalışmıyorlar. OPP koruması devreye girdiği an, sisteme zarar gelmesin diye güç kaynağı kendisini kapatır. Korumanın çalışma mantığı bu.

RX580'i 400W PSU ile yıllarca kullanan var, onunda 300W peak gücü var.

12V kanalından 350W verebilen bir PSU ile RX 580'i, giriş seviyesi bir işlemci ile beraber kullanabilirsiniz zaten. Kart epey düşük güç tüketiyor. 580 ile 6900XT arasında güç tüketimi olarak çağ farkı var farkındaysanız. 300W peak tüketimi olan bir RX 580 yok. En fazla 250 var ki kendim RX 580 kullanıyorum zaten.

Sistem kapanmalarının sebebi, güç kaynağının OPP korumasının devreye girmesidir zaten. Bu korumanın asıl amacı sistemi kapatmaktır. 20 değil, 10 ms bile peak görülse PSU kendisini kapatır.

Neyse ben önerimi yaptım, alıp almamak kullanıcıya kalmış. Kaçtım.

Geri
Yukarı