R7 5700X sistem oyunda bir anda kapanıyor

Daha fazla  
  • İşlemci: Ryzen 7 5700X.
  • Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RTX 3080.
  • Anakart: ASUS TUF X570-Plus (Wi-Fi)
  • RAM: G.Skill Ripjaws V 32 GB (16x2) 3600 MHz.
  • PSU: Cooler Master 750W 80+ Bronze.

Merhaba, sistemimde oyun oynarken kapanmalar meydana geliyor. Spider-Man, God of War, Uncharted 4, Cyberpunk 2077, Overwatch 2, Valorant gibi oyunlarda bazen hata vererek bazense direkt masaüstüne atarak oyunlar kapanıyor. 15-30 dakika oynadıktan sonra hiç beklenmedik bir anda kapanıyor. Aldığım hatalar genellikle: Ekran kartı sürücüsü çöktü, device hung, dxgi device removed, tarzı hatalar. Ekran kartımın driverını milyon kere DDU ile silip hem default Windows driverına hem de en güncel drivera güncelledim.

Bazen hiç hata vermeden kapanıyor ve bu çok canımı sıkmaya başladı. Donanımsal bir arıza mıdır bilmiyorum. İnternette RAM'lerden kaynaklanabileceğini de okudum. Sistem kendini hiçbir zaman kapatmadı, bundan dolayı PSU'dan kaynaklı bir sorun olacağını zannetmiyorum. LoL ve CS:GO'da bugüne kadar hiç atmadı veya hata vermedi. Bu 2 oyunu sorunsuz oynuyorum fakat diğerleri ne zaman attı ne zaman atacak diye oynuyorum. Her zaman olmuyor bazen 1, 5-2 saatlere kadar hiç atmadığı da oluyor. Ama atmaya başladığında ise sürekli 25-30 dakikada bir atıyor. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam GPU 70-72 civarlarında 72'yi geçmiyor. CPU için de aynısını söyleyebilirim 70-73 derece falan.
Öyleyse sıcaklık konusunu eleyebiliriz. Driverler güncel mi? Bu sorunu ben DDR3 ram dönemindeki sistemimde yaşadığımda anakart arızası olduğunu öğrenmiştim. Umarım değildir.
Çakışan bir program olduğunu düşünerek format denediniz mi?
Oyunların orijinal olduğunu varsayıyorum. Geriye RAM testi ve temiz kurulum kalıyor.
Anakartınızın chipsetini de güncel tutmayı unutmayın.
Küçük bir hatırlatma da oyunların kurulu olduğu depolama alanı olacak. Eğer HDD ve SSD ise sağlığını ve hata olup olmadığını kontrol edin.​

Şu an default olarak gelen driver kurulu 516.94 windows kendisi kuruyor otomatik. Bir de bunu denemek istedim ne zaman oyundan atacağını kestiremiyorum. Format denedim format öncesinde sistemim kapanmıştı mavi ekran almıştım dram ışığım kırmızı yanmıştı. temiz kurulum yapınca bir daha hiçbir hata almadım fakat bu hatanın önüne geçemedim. Chipset driverlarım da güncel. Şuan deneme amaçlı ekran kartımın driverını eski sürüm yaptım sadece. Ram testi de yapmıştım windowsun testiyle bir arıza çıkmadı. HDD ve SSD yeni ve sağlıkları %100 bir hata yok. Galiba donanımsal değil de yazılımsal bir sıkıntı var galiba. Oyunlarımın büyük çoğunluğu hard diskimde zaten ben tekrardan bir format deneyeyim sonuçlara göre sizi bilgilendiririm teşekkürler hocam.

Şu an default olarak gelen driver kurulu 516.94 windows kendisi kuruyor otomatik. Bir de bunu denemek istedim ne zaman oyundan atacağını kestiremiyorum. Format denedim format öncesinde sistemim kapanmıştı mavi ekran almıştım dram ışığım kırmızı yanmıştı. temiz kurulum yapınca bir daha hiçbir hata almadım fakat bu hatanın önüne geçemedim. Chipset driverlarım da güncel. Şuan deneme amaçlı ekran kartımın driverını eski sürüm yaptım sadece. Ram testi de yapmıştım windowsun testiyle bir arıza çıkmadı. HDD ve SSD yeni ve sağlıkları %100 bir hata yok. Galiba donanımsal değil de yazılımsal bir sıkıntı var galiba. Oyunlarımın büyük çoğunluğu hard diskimde zaten ben tekrardan bir format deneyeyim sonuçlara göre sizi bilgilendiririm teşekkürler hocam.
Rica ederim sevgili kardeşim. Aklıma gelen her şeyi yapmış görünüyorsun. Donanımsal bir sorun görünmüyor. Sadece yazdığın üzere PSU düşünülebilir ama o da bu şekilde sorunlarla karşımıza gelmiyor. Çok basit bir sorun olduğunu umuyorum. Buradaki daha bilgili arkadaşlarla üstesinden geliriz.

Rica ederim sevgili kardeşim. Aklıma gelen her şeyi yapmış görünüyorsun. Donanımsal bir sorun görünmüyor. Sadece yazdığın üzere PSU düşünülebilir ama o da bu şekilde sorunlarla karşımıza gelmiyor. Çok basit bir sorun olduğunu umuyorum. Buradaki daha bilgili arkadaşlarla üstesinden geliriz.
Dostum ssdyi formatladım dolayısıyla hdd'mdeki oyunlar duruyor şimdilik bir sorun gözükmüyor. Driver olarak default bırakacaktım ancak windows otomatik kurmayınca ben de en günceli kurdum. Özellikle çok sorun yaşadığım oyunlara gireceğim sorun yaşarsam yazarım tekrardan.

Yeni konular

Geri
Yukarı