Çözüldü R7 5800X bilgisayar kendini kapatıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

askingokce

Hectopat
RAM
16 GB DDR 4 3000MHZ
SSD veya HDD modeli
Corsair m2 sata SSD 240GB
Ekran kartı
1060 6 GB
Anakart
ASROCK B450M
İşlemci
RYZEN 7 5800X
Arkadaşlar gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum, cumartesi günü Ryzen 7 5800X işlemci aldım ve taktım ondan sonra bilgisayar en hafif yükte kapanmaya başladı. Soğutucunun zayıf olduğunu söylediler nocua soğutucu aldım PSU düşük dediler 650 watt Gold PSU aldım. Ve üzerine yeni kasa aldım hala aynı sorunu yaşıyorum bilgisayar biraz yüklenildiği gibi kendini kapatıyor. Sizce sorun nedir? Termal macun sürülen işlemci iade edilebilir mi?

Çözüm
Var, iki adet NVMe M.2 takabilirsiniz.
Anakartınızın B450 çipseti R7 5800X'i teorik olarak destekliyor fakat pratikte bu şekilde olmuyor. Arkadaşın dediği gibi güç beslemesi yeterli değil. Anakartınız Tier F olarak değerlendirilmiş yabancı kaynaklarda. Tier F'in açıklaması şöyle:
"Tier F: 50A current draw on little ambient airflow, maxed out 1200/2200G (CPU only)/3100/3300X or 65W TDP CPUs at stock with downdraft air cooler"

Sizin işlemci 105W TDP değerine sahip bir işlemci. Pek iyi bir ikili olmuyor bu anakart ve işlemci.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bakın sizle aynı hataya düşmüş biri daha.
Sanırım dediğiniz anakartı aldıktan sonra sorun çözüldü yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bunlardan biri iyi olur, 5800X için B450 değil B550 yonga setli bir anakartı seçmek daha iyi olur. Bu ve başka etmenlerden dolayı da önerim kesinlikle B550M Pro VDH.
Çok teşekkür ederim o zaman bu anakartla deneyeyim bir de şansımı umarım sorun yaşamam bıktım pişman oldum aldığıma gerçekten. 😀

Rica ederim, böyle şeyler geleceğe de yatırımdır. Pişman olmayınız.

Anakart geldikten sonra sorununuz çözülürse konuyu çözüm işaretleyebilirsiniz, çözülmezse bakarız başka konulara.

Tamamdır çok teşekkürler buna BIOS Update yaptırmalı mıyım almadan önce?

Yapılabilir, anakartta zaten BIOS Flashback var. Beta BIOS kurmadığınız sürece güncellemenizde bir sakınca yok.

Sanırım bu anakartın NVMe SSD desteği yokmuş. Ben bu SSD'yi kullanıyorum.

Corsair 240 GB Force MP510 CSSD-F240GBMP510 M.2 PCI-Express 3.0 SSD​

Anakartınızın B450 çipseti R7 5800X'i teorik olarak destekliyor fakat pratikte bu şekilde olmuyor. Arkadaşın dediği gibi güç beslemesi yeterli değil. Anakartınız Tier F olarak değerlendirilmiş yabancı kaynaklarda. Tier F'in açıklaması şöyle:
"Tier F: 50A current draw on little ambient airflow, maxed out 1200/2200G (CPU only)/3100/3300X or 65W TDP CPUs at stock with downdraft air cooler"

Sizin işlemci 105W TDP değerine sahip bir işlemci. Pek iyi bir ikili olmuyor bu anakart ve işlemci.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bakın sizle aynı hataya düşmüş biri daha.
Sanırım dediğiniz anakartı aldıktan sonra sorun çözüldü yardımlarınız için teşekkür ederim.

Çözüm

Geri
Yukarı