R7 5800X boşta yüksek sıcaklık

"Utanır mısınız, sanmam..."
Konu nasıl buraya geldi hiçbir fikrim yok, konuyu dağıtmamak adına da uzatmayacağım.
Hiç kimse için utanacak bir durum yok. Ben argüman sundum, iddialarda bulundum. İşlemcinin gerçekten var olduğunu gösterdiniz, ne güzel. Değerlerin de gerçek olabildiğini gösterdiniz, ne güzel. Her söylediği 2 kelimeden 3'ü hayal olan çocuğun teki olmadığınızı da gösterdiniz, yine ne güzel. Forumda bildiğimden fazla ne dediğini bilen üye olduğunu görmek güzel bir şey.
Ha ufak bir not, Afterburner üzerinden işlemci değerlerine bakmanızı tavsiye etmem, Ryzen Master ve AIDA64 varken ona iş düşmez.

i9 9900 var. O da ısınıyordu Arctic Freezer'a rağmen. Arctic Liquid II 240'a geçtim. Boşta 35-40, oyunlarda maksimum 62-63 gördüm. Stres testinde 78-79'larda.

Test sırasındayken yani test devam ederken Temperatures, Powers ve Statistics ekranlarının görüntüsünü ayrı ayrı atabilir misin? Bir anomali var ama anlayamadım, testi kapatıp çekmişsin.
Bunlar da bu şekilde

Dosya Ekleri

• pow.PNG
    pow.PNG
    31,1 KB · Görüntüleme: 29
  • stat.PNG
    stat.PNG
    43,3 KB · Görüntüleme: 38
  • temp.PNG
    temp.PNG
    34,6 KB · Görüntüleme: 37
Soğutucu veya termal macun montajında bir sıkıntı var bence. 110W çekerken 240'lık AIO ile 87 derece olması mantıklı değil.
5600X ve Tomahawk Max ile SE-234 tam yükte 76W tüketimde 64 derece olmuyordu.
Aynı şekil kendi 3600X işlemcim CPB açık tam yükte 99W çekiyor ve böyle sıcaklıklar hiç görmedim, soğutucum Prism.
Ya soğutmanda veya montajında sıkıntı var ya da birinci nesildeki gibi ilk BIOS yarı beta olduğu için yüksek sıcaklık raporluyor.

Son düzenleme:
Sıcaklıkta bir sıkıntı var, soğutucunun düzgün çalışıp çalışmadığını ve montajını kontrol etmekle başlayın isterseniz. Tekrar ve tekrar söylüyorum manuel overclock yaparsanız silikon mükemmel değilse 5000 serisinin CPB açık haline göre performans düşüyor. 5000 serisinde hem serin hem güçlü şekilde en iyi seçenek otoda bırakmak. Curve (PBO2) ayarı yaparsanız performans daha da atıyor ama sıcaklık da artıyor. Manuel overclockla ilgili kendi deneyimlerime dayanarak ve okuduklarımla bu çıkarımı yaptım açıkçası:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Birçok kullanıcı da bunu anlatmaya çalışmış.
Güzel değerler yakalayan da yok değil tabii. Son çare deneyebilirsiniz sıcaklıklar düşmezse:

Soğutucu veya termal macun montajında bir sıkıntı var bence. 110W çekerken 240'lık AIO ile 87 derece olması mantıklı değil.
5600X ve Tomahawk Max ile SE-234 tam yükte 76W tüketimde 64 derece olmuyordu.
Aynı şekil kendi 3600X işlemcim CPB açık tam yükte 99W çekiyor ve böyle sıcaklıklar hiç görmedim, soğutucum Prism.
Ya soğutmanda veya montajında sıkıntı var ya da birinci nesildeki gibi ilk BIOS yarı beta olduğu için yüksek sıcaklık raporluyor.
En iyisi macunu ve montajı yenilemek. Buraya sonucu bırakacağım.
Macunu güzelce sürdüm ve montajı doğru bir şekilde yaptım.
Sonuçlar bu şekilde;
13 dakikalık test ve anlık sonuçlar
Manuel OC kafama yattı gibi ben de işlemci gereksiz güç çekiyor ve ısınma yapıyor diye düşünüyorum fakat OC hakkında çok fazla bilgili değilim yanlış yapmaktan korkuyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    37,4 KB · Görüntüleme: 35
  • pow.PNG
    pow.PNG
    36,4 KB · Görüntüleme: 28
  • temp.PNG
    temp.PNG
    39,2 KB · Görüntüleme: 31
  • stat.PNG
    stat.PNG