Çözüldü R7 5800X RTX 3080 Blender ile Render alırken monitör kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

seskontrol

Picopat
Daha fazla  
Merhaba,

Kasamın özellikleri aşağıdaki gibi.

Ekran kartı: RTX 3080.
İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X.
Anakart: MSI MPG X570.
Sıvı soğutucu: Deep Cool Castle 360ex a-RGB
RAM: G.Skill Ripjaws V 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4 CL18.
PSU: 600W.

Problemim şu, render alırken bir süre güzel devam ediyor sonra monitör kapanıyor. Monitör kapalı olduğu halde kasa tam güç çalışmaya devam ediyor. Defalarca denedim aynısı oldu.

Ekran kartımı 2. el olarak dün aldım ve düne kadar render alırken böyle bir problem yoktu. Önce ekran kartı sıkıntılı mı diye düşündüm ama internetten biraz bakınca PSU'nun yetersiz olabileceğini düşündüm.

Yeni bir PSU alırsam düzelir mi sizce?

Çözüm
İlginizi için teşekkür ederim.

Alttaki linkteki kasa vardı önceden bende, içindekini PSU'yu şimdi kullandığım kasaya aktardık

Şimdi kullandığım kasa
darkFlash DLS480 Mid Tower ATX bilgisayar Kasası

Testi başlattım 10 dk oldu herhangi bir sorun olmadı. 1 saat devam etmeli miyim?

Yok, 10 dakikada kapanmadiysa devaminda da kapanacagini sanmiyorum. Bazen oyunlarda ya da baska uygulamalarda OCCT testindekinden daha fazla guc cektigi oluyor sistemin. PSU hakkinda cok bir bilgide bulamadim pek kaliteli olacagini sanmiyorum. Ani guc cekisinde besleyemiyor olmasi cok buyuk ihtimal. Bire bir ayni sorunu yasadigimdan biliyorum RTX 3080'e gectim islemcimde i7 8700K bazi oyunlarda sistem kapanabiliyor fakat OCCT de kapanmiyordu 650W ve epey kaliteli bir PSU olmasina ragmen bazi peek attığı yerlerde tutamiyordu. 600W inda kesinlikle yeterli olmayacagini dusunuyorum yerinizde olsam her halukarda 750W ve ustu bir PSU'ya gecip isi garantiye alirim.
Psu yetersiz o kesin ama sistem kapanmadan goruntu gidiyorsa sadece, GPU da sikintili olabilir. OCCT indirip bi test et daha faydali bi sonuc alirsin.

Merhaba,

Kasamın özellikleri aşağıdaki gibi.

Ekran kartı: RTX 3080.
İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X.
Anakart: MSI MPG X570.
Sıvı soğutucu: Deep Cool Castle 360ex a-RGB
RAM: G.Skill Ripjaws V 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4 CL18.
PSU: 600W.

Problemim şu, render alırken bir süre güzel devam ediyor sonra monitör kapanıyor. Monitör kapalı olduğu halde kasa tam güç çalışmaya devam ediyor. Defalarca denedim aynısı oldu.

Ekran kartımı 2. el olarak dün aldım ve düne kadar render alırken böyle bir problem yoktu. Önce ekran kartı sıkıntılı mı diye düşündüm ama internetten biraz bakınca PSU'nun yetersiz olabileceğini düşündüm.

Yeni bir PSU alırsam düzelir mi sizce?

Monitör uyku moduna giriyor olabilir mi?

Psu yetersiz o kesin ama sistem kapanmadan goruntu gidiyorsa sadece, GPU da sikintili olabilir. OCCT indirip bi test et daha faydali bi sonuc alirsin.
Teşekkürler deneyeyim bi bakayım sonucu yazarım.

Monitör uyku moduna giriyor olabilir mi?
Olabilir ama bilgim yok nasıl anlarım. 2 Monitör var ikisinin de ışıkları maviden turuncuya dönüyor.

Teşekkürler deneyeyim bir bakayım sonucu yazarım.

Olabilir ama bilgim yok nasıl anlarım? 2 Monitör var ikisinin de ışıkları maviden turuncuya dönüyor.

Güç seçeneklerine girin, hangi güç planını kullanıyorsanız plan ayarlarını değiştire girin, orada monitör uyku ayarlarıyla alakalı bir şey vardı, ya da direkt güç ve uyku ayarlarına giripde bakabilirsiniz.

Güç seçeneklerine girin, hangi güç planını kullanıyorsanız plan ayarlarını değiştire girin, orada monitör uyku ayarlarıyla alakalı bir şey vardı, ya da direkt güç ve uyku ayarlarına giripde bakabilirsiniz.
Hocam doğru yere bakıyorsam ayarlar bu şekilde görünüyor.
1680619155452.png

1680619168162.png

Doğru yer hocam, o zaman PSU ile ilgili bir sıkıntı var büyük ihtimalle.
Testi yaptım sonuç bu şekilde.
1680622644872.png

00:00:00 - Info - Test schedule started at 2023-04-04 17:35:16
00:00:00 - Info - 3D Standard - Started (Duration : 01:00:00)
01:00:05 - Info - 3D Standard - Stopped
01:00:05 - Info - Test schedule completed

PSU değişse kesin düzelir mi acaba?

Testi yaptım sonuç bu şekilde.
Eki Görüntüle 1727157
00:00:00 - Info - Test schedule started at 2023-04-04 17:35:16
00:00:00 - Info - 3D Standard - Started (Duration: 01:00:00)
01:00:05 - Info - 3D Standard - Stopped
01:00:05 - Info - Test schedule completed

PSU değişse kesin düzelir mi acaba?

Maalesef bu konu hakkında bilgili değilim, daha bilgili arkadaşlar konuya bakacaktır.

Test bolumundeki Power testini calistir. Hem ekran karti hem islemci %100 deyken sistem kapanacak mi onu gozlemle.

Birde PSU marka model yazar misin?

Geri
Yukarı